Google+
Skip primary navigation
Jag Style
28 EKİM 2015

AVRUPA'NIN ORTASINDAKİ ORTA ÇAĞ KASABALARI


Şehirlerin renkleri vardır. Gözünüzün önünde bir şehri canlandırdığınızda o renk filtresiyle birlikte gelir görüntüler. Bu doğrudan mimarisiyle de ilgili olabilir, şehrin size hissettirdikleriyle de. Orta Çağ şehirlerinin ise rengi kızıl/kiremit rengidir. Üzerine yağmur yağmış ve tozunu alıp rengi daha da canlı hale getirmiş. Aslında gerçekliğini kabul etmek bile zordur. Gerçekten burada birileri yaşamış mı yaşıyor mu, bir masal ülkesinde misiniz yoksa film setinde mi bilemezsiniz. Yaşamak nasıl bir tecrübe olurdu kestirmek zor ama ziyaret etmek bir ömre bedel, bundan emin olabilirsiniz. Avrupa’nın ortasındaki birbirinden güzel 5 Orta Çağ kasabasını sizin için bir araya getirdik. Eğer bu yıl için gezi planınızı oluşturmadıysanız bu öneriler size yardımcı olabilir.

1- Provins
Fransa’da, Seine-et-Marne şehrinde bir tepenin üzerine kurulu olan Provins kasabası kralların, kontların, din adamlarının gözdesi konumundaymış. O gün bugündür de görüntüsünden hiçbir şey kaybetmemiş. Ahşap kagir evleri ve şehri çevreleyen görkemli surlarıyla bu dünyanın dışındaymış gibi bir izlenip veriyor. Provins, Avrupa ticaret yollarının kesiştiği noktada yer alıyor. Bu yüzden tek seferde çok fazla tüccarı ağırlayacak şekilde planlanmış. Kasaba, 2001 yılından beri UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde. 11. ve 13. yüzyıla ait en güzel dini, askeri ve sivil mimari eserleri burada görebilirsiniz.

2- Albarracin
Ünlü İspanyol yazar Jose Martinez Ruiz “İspanya’nın en güzel kasabalarından birini görmek istiyorsanız, Albaraccin’e gidin.” demiş. Bu sözü yabana atmamak lazım. Yazarlar güzellikler konusunda herkesten daha duyarlıdırlar ne de olsa. Teruel şehrinde bulunan kasaba, 1961 yılında ulusal anıt olarak koruma altına alınmış özel bir bölge. Çevresi derin dere yataklarıyla çevrili ve dağların üzerine kurulu. Bu özelliği ona “Kartal Yuvası” adının verilmesini sağlamış. Zira şehrin silueti gökyüzüne kadar uzanıyor. Kasabada yaklaşık 1000 kişi yaşıyor. Taş yerine genellikle ahşap malzeme kullanılmış mimaride. Bu ahşaba en yakışacak şey olan danteller de bolca kullanılıyor kasaba halkı tarafından. Pencerelerdeki dantel perdeler, burada dikkatinizi çekecek ilk şeylerden biri olacak.

3- San Gimignano
İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan San Gimignano’nın hem tanıdık hem yepyeni havası sizin de ilk bakışta dikkatinizi çekecek. Taşlara oyulan kuş yuvaları, camdan cama gerilen çamaşır ipleri aşinası olmadığımız bir görüntü değil. Tabii bunu bir Orta Çağ şehrinde görmek ise eşsiz bir deneyim. San Gimignano, ismini kasabadaki kulelerden alıyor. Eskiden 72 kule varmış bu küçük kasabada. Şimdi ise yalnızca 14 tanesi ayakta kalabilmiş. İtalya’ya gitmişken dondurma yememek olmaz. Hele bir de 2006’dan 2009’a kadar İtalya’nın en iyi dondurmacısı unvanını elinde bulundurmuş Geletaria di Piazza’nın olduğu kasabaya kadar gelmişken.

4- Rothenburg
Almanya’nın Bavyera bölgesinde yer alan Rothenburg kasabası 1000 yıldan daha uzun süredir ayakta ve 1000 yıldır yoksul. Onu koruyan ve Orta Çağ’dan bu yana hiç bozulmadan, değişmeden günümüze getiren şey ise bu yoksulluğu. İnanması güç ama stratejik konumu dolayısıyla sürekli savaşların ortasında kalması, haraç vermeye mahkum olması, Rothenburg halkının her zaman yoksul kalmasına ve şehre bir çivi bile çakamamasına sebep olmuş. Büyük taş yapılar, daracık sokaklar ve masalsı atmosferi gerçekten hiçbir yere benzemiyor. Orta Çağ’dan kalma işkence aletlerinin sergilendiği bir müze var kasabada mutlaka görmeniz gereken. Bir de mutlaka yemeklerini tatmanız gereken Restaurant Eisenhut…

5- Shropsire
İngiltere’nin Birmingham şehrinde yer alıyor Shopshire. Burası oldukça ilginç bir Orta Çağ pazar kasabası. Nüfusu oldukça seyrek. Şehirden geçen Severn Irmağının üzerinde yer alan Iron Bridge dünyanın ilk dökme demir köprüsü olma unvanına sahip. Shropshire ayrıca Jaguar’ın doğduğu Coventry şehrine de oldukça yakın. Kısa bir yolculukla içinde bir Orta Çağ katedrali de barındıran bu şehri de ziyaret edebilirsiniz.