Google+
Skip primary navigation
Jag Style
11 KASIM 2015

BAŞARI ENGEL TANIMAZ: LUZ ESPERANZA MERRY


Tenis kortu çoğu insan için ürkütücüdür. Dünyanın en bilinçli ve şık seyircisi vardır tribünlerde. Tenisçilerden beklentileri bir şovdur aynı zamanda. Bu beklenti; Roger Federer, Steffi Graf, Rafael Nadal ve Williams kardeşler gibi dünyanın tüm kortlarında rüzgar gibi esen tenisçileri takip etmeyi büyük bir keyfe dönüştürüyor haliyle. Ama biz bugün, başarının engel tanımadığını kanıtlayan, tekerlekli sandalyeye bağlı genç yetenek Luz Esperanza Merry’yi tanıyacağız. Burada yalnızca tenis sporunu izlemenin verdiği hazdan çok daha fazlası ile karşılaşacaksınız.

7 Yaşında Raketle Tanışma
Luz, henüz yedi yaşındayken raketi eline aldı ve topa vurduğu ilk anda onu bir daha asla elinden bırakamayacağını anladı. Bugün başarılarına şahit olduğumuz birçok tenisçi, aslında kariyerine istemeyerek başladı. Williams kardeşler babalarının zoruyla, Andrea Agassi ise hiç istemeyerek tenise yönelmek zorunda kaldı. İşte Luz Esperanza’yı diğerlerinden ayıran başlıca özellik burada karşımıza çıkıyor. İlk akademisinde 2 yıl tenis oynadıktan hemen sonra, Esperanza, Fransa Turnuvası’nda oynamaya hak kazandı.

Antrenmanlara Yalnız Giden Çocuk
Henüz 11 yaşındayken, annesine onu antrenmanlara götürmemesini, tek başına gidebileceğini söyledi. Her zaman kendi başının çaresine bakmayı ve tenisi hayatının büyük bir bölümüne yerleştirmeyi planlayan Luz, tenise olan bağlılığını ve disiplinini bu noktada kanıtladı.

Tenisin Farklı Bir Tarafı
Luz, kariyerini hızla tırmanırken talihsiz bir hastalık geçirdi. Kalça septik artriti yüzünden yürüme yetisini kaybetti ve tekerlekli sandalye ile yaşamına başladı. Başından geçenler asla geri adım atmasına neden olmadı. Kararlılığı sayesinde, ameliyatları atlatır atlatmaz, tekerlekli sandalye tenisinde yerini aldı. Luz, özellikle birlikte çalışmak istediği Natalie Ayton ile çalışmalarına tam gaz devam etti ve kısa sürede İngiltere’nin en iyi 18 yaş altı sporcuları listesinde birinciliğe yerleşti.

GB Takımının Brezilya Umudu
2016 Rio Paralimpik Olimpiyatları’na katılacak olan Luz, GB Takımı yani, İngiliz Olimpik Sporlar takımının en büyük umudu olarak Rio’ya gidecek. Jaguar’ın desteklediği ve her adımında tüm dünyaya ilham olması için yanında olduğu Luz Merry, hem harika bir çocuk hem de herkesin ilham alması gereken kararların sahibi. Tenis sayesinde hayata dört elle sarılan Luz, başarının engel tanımayacağının en çocuk ve en yetenekli kanıtı!