Google+
Skip primary navigation
Jag Style
30 OCAK 2016

DR. JAMES HULL: BİR ÇILGIN KOLEKSİYONER

Koleksiyonculuk birikimin sanatıdır. Yılların birikim ve tecrübesini itinayla saklamak, hızla akıp giden zamana adeta kafa tutmaktır. Araba koleksiyonculuğu çok iddialı bir iştir ve bu yüzden de özel insanların tutkusudur. Tıpkı 543 araçlık koleksiyonun sahibi Dr. James Hull gibi.

Özel işler yapmayı seven Hull’un içindeki araba sevdası, koleksiyonculuk arzusu ile buluşunca ortaya en değerli arabalardan oluşan 543 parçalık bir koleksiyon çıkıyor. Bu şaşırtıcı rakamla ve koleksiyonundaki nadir parçalarla en büyük ve özel koleksiyonun sahibi unvanını da almış oluyor. Esasında başarılı bir doktor olan Hull, aynı zamanda diş kozmetiği alanında da yeniliklere imza atmış ve ilk kez diş kozmetiği hastanesini kurmuş.

Bir araba koleksiyonunu değerli kılan otomobillerin taşıdığı tüm özellikleri hakkıyla karşılayan, tarihindeki yenilikleri ilk kez uygulayan nadir tip Jaguar otomobiller, bu çılgın koleksiyonerin koleksiyonunun en değerli parçalarını oluşturuyor.

Zaman ve Emek
İyi bir araba koleksiyonu için yalnızca iyi bir bütçe değil, aynı zamanda büyük emekler de vermek gerekir. İddialı koleksiyoner, en değerli otomobilleri bir araya getirmek için ortaya yalnızca servetini değil, emeğini de fazlasıyla koymuştur. Pek çok ülkeyi dolaşıp, en nadide parçaların izini sürerek, koleksiyonunun üyelerini incelikle seçmiştir. Dr. Hull’un bu emeğinin arkasındaki amacının, yalnızca onun karşı konulmaz araba arzusunun değil, aynı zamanda bu ender parçaların emanetçiliğini yapmak, onları hak ettiği şekilde korumak olduğunu da her fırsatta hatırlatıyor.

En Değerli Parçalar, Jaguar
Dr. James Hull’un değerli koleksiyonunu birbirinden nadir parçalar oluştururken, Hull’un en sevdiği koleksiyon üyelerini Jaguar’lar oluşturuyor. Nadir bulunan Jaguar D-Type,’tan , Jaguar C-TYPE ve E –TYPE’ a kadar pek çok Jaguar modeli bu zengin koleksiyonu süslüyor.

Hull, son yıllarda artan sağlık problemlerinden dolayı koleksiyonunu satışa çıkarmış durumda. Ancak amacının koleksiyonunu olabilecek en yüksek rakamlara satmak değil, gözü gibi baktığı bu değerli parçalarla özenle ilgilenebilecek emanetçileri bulmak olduğunu da söylüyor.

Diğer Jaguar Koleksiyonerleri
Dr. James Hull gibi daha bir çok ünlü koleksiyoncunun garajlarının en değerli üyelerini Jaguarlar oluşturuyor. Hayalet sürücü filmi ile hayranlarını ekranlara kilitleyen Nicolas Cage, koleksiyonunda yer alan 1963 Jaguar E-Type ve Jaguar D-Type ile iyi bir sürücü olduğunu gösteriyor. Ünlü Metallica grubunun kurucularından James Hetfield, 1963 model Jaguar E-Type’ı ile Jaguar tutkusunu ortaya koyarken, dünyaca ünlü moda tasarımcısı Ralph Lauren, 1955 model Jaguar XKD ile tasarımcı kimliğinin hakkını veriyor. Grey’s Anatomy dizisinin ünlü aktörü Patrick Dempsey 1972 model Jaguar E-Type V-12 Convertible ve Jaguar XK120 ile ve eski güreşçi ve profesyonel futbolcu olan Bill Goldberg, 1966 model Jaguar XK-E Series 1 Convertible ile koleksiyonlarına değer katıyorlar.