Google+
Skip primary navigation
Jag Style
4 HAZİRAN 2016

BU ARABALARDA SPORCU GENİ VAR


Jaguar, ilk gün hayatına nasıl başladıysa, bugün de aynı şekilde devam ediyor: Spor arabalar tasarlayarak ve üreterek... Her dönemde, her durumda ve tüm koşullar altında Jaguar, yarattığı çizgiye sadık kalmayı başaran bir marka olarak varlığını sürdürmeye devam etti. Kurucusu Sir William Lyons, dünya savaşı sırasında, arkadaşlarıyla bombardımanı izlerken bir yandan da yepyeni bir motorun tasarımı hakkında tartışıyordu. Hiçbir şey Sir Lyons’u durduramadı. Savaş bile… Jaguar böyle bir liderin öncülüğünde, hala hiçbir engele takılmayarak, her zaman üstün niteliklere sahip otomobiller üretmeye devam ediyor. Spor araba tutkunlarının her zaman gözdesi olarak kalan, koleksiyonerlerin özel parçalarının peşinde koştuğu, geçmişten günümüze en özel Jaguar spor arabaları bir araya getirdik.

1- XK140
XK120’nin devamı olan XK140, 1954 yılında üretilmeye başlandı. Muazzam tasarımı kısa sürede tüm dünyada ilgi gören XK140, çift kapılı ve uzun ön kaputa sahip bir otomobil. Özellikle siyahla olan mükemmel uyumu, XK140’ı tarihe geçen spor Jaguarlar listesine alıyor.

2- XK150
Tahmin ettiğiniz gibi XK140’ın bir üst modeli olan XK150’nin, 1961 yılına kadar üretimi devam etti. Jaguar’ın spor arabalar konusunda harika işler ortaya çıkardığının bir diğer kanıtı olan XK150, koleksiyonerlerin günümüzde hala aradığı bir parça.

3- D-Type
Yalnızca üç yıl üretimi yapılan D-Type, birçok özelliğini C-Type’dan alsa da, dış görünüşü açısından radikal değişiklikleri bulunuyor. Jaguar’ın en güçlü motorlarından birine ve en özel tasarımına sahip olan D-Type, 1954 ve 1958 arasında düzenlenen birçok yarışta birincilik ödülü kazandı.

4- E-Type & F-Type
Zamanın en prestijli arabası olan E-Type’ın üretimi 2014 yılında durdu çünkü çığır açacak F-Type yoldaydı. Güvenlik ve konfor açısından çağın en özel arabalarından biri olan F-Type, spor araba tutkunlarının başını döndürüyor. Yüksek performansı ve kullanım sırasındaki anında tepkileri ile F-Type, 2015 yılı içerisinde üretilen en başarılı otomobillerin başında geliyor. Ayrıca James Bond Spectre filminin başrolünde F-Type yer alacak.

5- XJS
Otomobil tutkusu olan kime sorsanız, yapılmış en iyi spor arabanın Jaguar XJS olduğunu söyleyecektir. Nefes kesen tasarımı ve kusursuz kullanma tecrübesi ile geleceğin nasıl olacağını erkenden hissettiren XJS, 1970 yılında yerini E-Type’a bıraktı.