Google+
Skip primary navigation
Jag Style
6 ŞUBAT 2016

DÜNYANIN EN İLGİNÇ KÜLTÜREL DENEYİMLERİ VE FESTİVALLERİ İÇİN NEREYE GİTMELİSİNİZ?


Yaşamı deneyimlerimiz tanımlar. Bir günü diğerlerinden, geleceğimizi geçmişimizden ayıran şey, arada yaşadığımız deneyimlerdir. Yirmi yaşında ya da kırk yaşında olmanız fark etmez, her an her yerde hayatın yeni bir yüzüyle karşılaşabilir, dünyaya dair algılarınızı genişletebilirsiniz. Asla bir sınır yoktur. Çünkü dünyada keşfedilecek şeylerin sayısı, insan sayısıyla doğru orantılıdır.

Ölüler Günü, Meksika
Bu dünyada ölmeden önce yapılacak şeyler listenize ekleyeceğiniz ironik bir tecrübe. Her yıl Meksika’da düzenlenen Ölüler Günü aslında sadece ölenleri anmak için düzenlenen bir özel gün olsa da, etrafta görülen birçok iskelet figürü sebebiyle hem ilginç hem de ürkütücü bir deneyim sunuyor.

Holi, Hindistan
Hindistan, bahar mevsimi ve renklerin dansı... Bu üç özel unsurun birleştiği yerdir Holi. Kırmızıdan yeşile, mordan sarıya her rengin en canlı tonlarının –kelimenin tam anlamıyla- havada uçuştuğu bu sokak festivali Hindistan’ın ruhuna yakışır bir deneyim.

The Monkey Buffet Festival, Tayland
Roller değişiyor. Bu sefer önünüzde uzanan açık büfe sizin için değil, etrafınızdaki maymunların. Evet, her yıl kasım ayında düzenlenen bu açık büfe maymun festivali, dünyanın en ilginç sahnelerinden birini sunacak ve maymunların ziyafetine konuk edecek sizi.

Roswell UFO Festival, Meksika
Roswell UFO Vakası bir yerlerden kulağınıza çalındıysa, bu festivalin oldukça eğlenceli geçeceğinden emin olabilirsiniz. 1947 yılında, Meksika’ya düşen ve dünya dışı olduğu düşünülen uçan diskler, uzun bir süre dünya gündeminin en ilgi çeken başlıklarından olmuştu. Uçan daire olarak açıklanan cisimler, ertesi gün hava balonları olarak değiştirilmiş ve bu çelişkili ifadelerle dikkatleri daha da fazla üzerine çekmişti. Üzerinden 60 yılı aşkın bir süre geçti ve arkasındaki gizem perdesi hala tam olarak aralanamadı. Ancak o gün Roswell Meksika’ya düşmüş olan cisimlerin uzaylılar olduğuna gönülden inanan kişiler her sene bir araya gelip uzaylı kostümleri giyiyor ve uzman görüşlerine yer verdikleri konferanslarla yabancı dostlarını daha yakından tanımaya çalışıyor. Sadece bu dünyanın değil, dünyanın da dışına uzanan bir deneyim arayanlar için ideal bir festival.

Dünya Eş Taşıma Şampiyonası, Finlandiya
Her kültürün kendine ait sporu, kendine ait kutlamaları olsa da, İskandinavya’nın soğuk yüzü arkasına saklanmış neşesini herkes yakalayamaz. Her yıl düzenlenen bu festivale partnerinizle katılmak şart. Çünkü düzenlenen yarışmada, 235 metre boyunca erkekler eşlerini sırtlarında taşımak ve yarış boyunca da eğlenmek zorundalar.

Burning Man Festival, ABD
Nevada Çölü’nün engin manzarasında müzik, sanat, renk, enerji, coşku, yenilik, tazelik ve ateş dolu bir festival... Burning Man Müzik Festivali’ne katılan on binlerce kişiden biri olup, her yıl kurulup dağılan hatta alev alev yakılan festival alanının atmosferini solurken, zihniniz kendisini yepyeni bir deneyimin içinde bulacak.