Google+
Skip primary navigation
Jag Style
12 MART 2016

EN ÖZELİ KAHVE ÇEKİRDEKLERİNİN YOLCULUĞU


Kahve, yalnızca bir içecek değildir. Kahve bir tutkudur. Kahveye karşı konulmaz aromasını veren şey, onun çekirdekten fincana kadar olan yolculuğunun tamamıdır. Üzerinde dumanı tüten bir kahve, çekirdeklerini koruyan kırmızı kahve meyvelerinin ve bu meyveleri toplayan ellerin hikayelerini ruhumuza taşır.

Sıcaklık ve su konusunda çok kaprisli olan kahve ağacını olabildiğince şımartmak gerektiği için, kahve yetiştiriciliği çok incelikli bir meseledir. En özel kahveleri elde etmek için uygun bir iklim, uygun toprak yapısı, yılların tecrübesi ve elbette ki çekirdekleri meyvelerden özenle ayıracak sabır gerekir. Bu işin ehilleri ilk olarak Afrika’dan çıkmışsa da, şimdilerde Endonezya, Etiyopya, Hindistan, Jamaika’da da dünyanın en iyi kahveleri yetiştirilir.

Kahvenin kalitesi nasıl anlaşılır?
Kahvenin kalitesini etkileyen en önemli unsur, elbette kahve çekirdeğidir. Gurme damaklara hitap eden Arabica ve biraz daha yaygın kullanımlı, daha yüksek kafein içeren Robusta kahvesi olmak üzere dünyada yetiştiriciliği yapılan iki tür kahve çekirdeği vardır. Kaliteyi belirlemede birincil unsur olan çekirdek türü seçimi, daha sonra yerini asit düzeyi, aroması, kurutma ve çekirdekleri meyvelerden ayırma teknikleri gibi çok detaylı kriterlere bırakır.

İşte uzman damakların öne çıkardığı enfes aromalar;

Kopi Luwak
Endonezya’da üretilen kopi luwak; luwak, misk kedisi gibi memeli hayvanların kahve meyvelerini yiyerek meyve kısmını sindirmesi sonucu kalan çekirdeğini dışkılayarak atması ile elde edilir. Mide asidinin meyve kısmını sindirmesiyle kalan kahve çekirdeği çok özel bir aromaya sahip olur. Özel aroması, elde ediliş güçlüğü ve az bulunması nedeniyle dünyanın en pahalı kahvelerinden biridir.

Sumatra
Endonezya'nın Sumatra adasına ait yüksek kaliteli Sumatra kahvesinde asitlik yok denecek kadar azdır. Bölgeye özel hafif baharatlı ve topraksı aromalar damaklarda Endonezya tadı bırakıyor.

Jamaica Blue Mountain
Jamaika’nın Blue Mountain bölgesinde büyük zahmetlerle yetişen bir kahve türüdür. Yetiştirildiği bölgedeki yoğun sis bir yandan yetişme süresini uzatırken, bir yandan da kahveye çok özel aromalar taşır. Bu yüzden yalnızca bu bölgeden elde edilir. Bulunmaz lezzeti ve çok az miktarda üretilmesinden dolayı dünyanın pahalı kahveleri arasında yer almaktadır.

Monsooned Malabar
Güney Hindistan'da yetiştirilen, çok az bir asitliğe sahip olan Monsooned Malabar, ismini Mason rüzgarlarına bırakılmasından alır. Bu özel işlem kahvenin tadını zenginleştirirken asitliğini de düşürür ve neticede çok kaliteli bir kahve elde edilir. En önemlisi de, Monsooned Malabar fincanlarınıza Hindistan’ın rüzgarını taşır.

Geisha
Etiyopya’nın yetiştirildiği Geisha kentinden ismini alan kahve, tadındaki çiçeğimsi aromalar, bergamot ve narenciye dokunuşlarıyla gurme damakları şımartıyor.