Google+
Skip primary navigation
Jag Style
26 MART 2016

HERGE'YE İLHAM OLAN JAGUAR


Herhalde dünya üzerinde Mickey Mouse kadar popüler olabilen başka bir çizgi karakter varsa, o da Ten Ten’dir. 1929 yılında yaratılmış olan bu sevimli yakışıklının maceraları 50 farklı dile çevrildi, satılan kitaplarının sayısı 200 milyonu geçerek çizerine dünya çapında bir başarı kazandırdı.

Genç bir gazeteci olan Ten Ten, zeki köpeği Milu ve sadık dostu Kaptan Haddock’la beraber maceradan maceraya koşarken, çizeri Herge okurlarını samimi mizahıyla yakalar. Herge’nin ustalıkla yaptığı popüler kültür eleştirileri ve siyasi hicivler ise kitapları daha yetişkince okuyanların gözünden kaçmaz.

Efsaneler ve Jaguarlar
Çoğu başarılı filmde ya da çizgi romanda Jaguar marka otomobillerle karşılaşmak artık pek şaşırtıcı olmadığı için, Ten Ten’in maceralarında da bir Jaguar modeli görmek o kadar da ilginç değil. Jaguar, ilk üretiminden bu yana yıldızların gözdesi. E-Type’ı hatırlayın, Rolling Stones ve Beatles gibi dünyanın en ünlü ve başarılı gruplarını taşıyan otomobil olarak dönemin bir simgesi haline gelmişti. Ten Ten’in ‘Kara Ada’ isimli macerasında da bordo bir Jaguar Mark X ile karşılaşıyoruz.

Karizmatik, Ağırbaşlı ve tam bir Klasik: Jaguar Mark X
1961 ve 1970 yılları arasında üretilmiş olan Mark X, Jaguar’ın ürettiği en geniş otomobil. Kanepe ferahlığında arka koltukları ve ultra rahat şoför bölümüyle sürücüsüne sınırsız konfor sunuyor. Muhteşem doğallıktaki ahşap iç kaplamasıyla Mark X, Amerikan toplumu hedef alınarak üretilmişti ama böyle bir klasiği tek milletle sınırlamak onun mükemmelliğine saygısızlık olurdu. O tüm dünyaya ait olmalıydı ve öyle de oldu.

Monokok Gövde: Klasik Bir Otomobilin İhtiyacı
Mark X modelleri monokok gövde yapısına sahip. Monokok gövde yapısı, aracın tam bütünleşik gövdeye sahip olması anlamına geliyor ve böylelikle araba çarpmalara karşı çok daha dirençle hale gelip sürücüsüne maksimum güvenlik sağlıyor. Bu durum düşük yakıt tüketimini ve tasarımda esnekliği de beraberinde getiriyor. Ayrıca gerilmeler belirli bir alana değil, tüm bölgeye eşit olarak dağılıyor, böylelikle ömrü doğru bakımla neredeyse sonsuzluğa ulaşan bir otomobil ortaya çıkıyor.

Hem Güçlü Hem Beyefendi: Jaguar Mark X
3.8 litrelik motora sahip modeller 192 km/s hıza çıkabiliyorlarken, 4.2 litrelik motora sahip olan modeller 195 km/s gibi bir hıza ulaşabiliyorlar. Motorun ortalama litre tüketimi ayrıca otomobilin 0’dan 100 km/s hıza çıkış süresini de değiştiriyor, ilk gruptaki modellerin bahsedilen hıza çıkış süresi 10.2 saniye sürerken, ikinci gruptaki modeller sadece 9.6 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyorlar.

Mark X modeli 2 metrelik enleri ve 5 metrelik boylarıyla, Avrupa standartlarına göre biraz büyük kalıyor gibi görünüyor olabilirler ama Amerika standartlarına göre orta büyüklükte kabul ediliyorlar.

Jaguar Mark X, büyüklüğün görkemini ve ihtişamını arayan koleksiyoncular için mükemmel bir seçim.