Google+
Skip primary navigation
Jag Style
16 NİSAN 2016

İNGİLTERE’DE DOĞUP DÜNYANIN ORTAK ZEVKİ OLAN ŞEYLER


Her insanın ilgi alanları, zevkleri, hevesleri ve hayalleri farklıdır. İçinde yaşadığı toplum, kültürel alt birikim, eğitim ve ekonomik koşullar genellikle bu zevklerin belirleyicileridir. Ancak bazı zevkler vardır ki hitap ettikleri büyük çoğunluk dolayısıyla tüm dünyanın ortak zevki olarak adlandırılabilecek niteliktedir. Dünyanın herhangi bir noktasında, küçük bir köy ya da kasabada, bir grup çocuğun kendi arasında oynadığı ve daha sonra türlü biçimlerde dünyanın dört bir yanına dağılan oyunlar, özel üretim içecekler, eğlence kültürleri ya da mizah anlayışı bu duruma örnek gösterilebilir.

Bu çerçeveden bakıp da dünyanın ortak zevklerini incelediğimizde, İngiltere’nin ya da daha doğru bir ifadeyle Büyük Britanya Adası’nın dünyanın birçok ortak zevkinin çıkış noktası olduğunu görüyoruz. Burada başarı herkesin kolayca benimseyebileceği değerler ortaya koyabilmekte mi yoksa sahip olduğu değerleri yayabilme becerisinde mi, bu ayrı bir inceleme konusu. Ancak bir araya getirdiğimiz örneklere göz attığınızda ne demek istediğimizi siz de anlayacaksınız.

Durum Komedisi
Sitcom (situation comedy), İngilizler tarafından hayatımıza dahil edilen bir komedi şekli. 1950’den önce ne olduğuna dair kimsenin bir fikri yoktu. Elbette insanlar durumlarla, başlarına gelen olaylarla dalga geçip gülüyorlardı ama bunu senaryolaştırıp bir eğlence biçimi haline getirmek İngilizlerin fikriydi. İlk sitcom, elbette BBC’de yayınlandı. Adı ise Pinwright Progress. Baktığınız zaman klişelerle dolu olduğunu göreceksiniz. İlk olmanın dezavantajları… Eğer gerçek bir sitcom izlemek isterseniz, Ricky Gervais’in yazıp, başrolünde oynadığı Extras harika bir seçim.

Tenis
Tenis dünyasının en önemli turnuvası Wimbledon’dır. Tenise başlayan her çocuğun hayali Wimbledon’da oynamak ve kendini dünyaya tanıtmaktır. Serena Williams’ın 12 yaşında çekilen videosunda da, kendisi açıkça hayalinin Wimbledon olduğunu belirtiyor. Tenisin tarihine baktığımız zaman da Orta Çağ’a dayanan bir hikayesi olduğunu görüyoruz. İlk kez İngiltere’de 1800’lü yıllarda oynanmaya başlanan bu spor, bugün dünyanın her yerinde oynanıyor, merakla takip ediliyor ve etrafında bir kültür oluşturuyor.

Futbol
Futbolun tarihini araştırmak istediğiniz zaman, eski zamanlarda Çin askerlerinin eğitimi için ortaya çıkmış bir spor olduğunu görüyoruz. Fakat bugün tanıdığımız, bildiğimiz manadaki futbol oyunu ve bu spora ait birçok terim Britanya’dan dünyaya yayıldı. Özel okullarda farklı kurallarla oynanan futbolu, İngilizlerin evrensel bir boyuta taşıdıkları tartışılmaz bir gerçek. Zaten Premier Lig’i izlerken, gerçek futbolu izlediğinizi hissediyorsunuz.

Müziği Yaşamak
Dünya yerini bulduktan ve hayat başladığından beri müzik var. Farklı sebeplerle sesin kullanıldığı dünyada, müziğin bir sanata dönüşmesi zaman alsa da, müzikal olayların derinlemesine yankı uyandırması İngiltere’ye uzanıyor. Glastonbury Festivali, Royal Albert Hall konserleri, Wembley Stadyum’undaki kitlesel buluşmalar ve daha binlerce müzik etkinliği ile İngilizler, müziğin hayatı çok daha güzel bir hale getirebileceğini kanıtladı.

Jaguar
Otomobiller ait oldukları ülkenin izlerini taşırlar. Otomobili bir tutkuya dönüştürme fikri ise elbette bu topraklardan çıkacaktır. İngiltere, otomobil sektöründe tüm dünyanın tutkusu olacak çizgi ve tasarımı Jaguar ile ortaya koyuyor. Belki de herkesin aynı şiddetle sahip olmak istediği, fakat sahip olmak için farklı bir tutkunun ve arzunun gerektiği Jaguar, otomobil dünyasında her zaman zarafetin ve şıklığın sembolü.