Google+
Skip primary navigation
Jag Style
28 EKİM 2015

İNGİLİZ SPORUNA İLHAMINI VEREN OLUŞUM: JAGUAR ACADEMY OF SPORTS


Bir yeteneği desteklemek, o yeteneğin elde ettiği gurur verici başarının da bir parçası olmak demektir. Yeteneği keşfetmek, yol göstermek, beslemek ve bir disiplinin içinde yoğurmak ise bahsettiğimiz "destek" kelimesinin içini dolduran diğer fiillerdir. Zira şimdi anlatacaklarımızın “gönülden desteklemek”le karıştırılmasını istemeyiz.

2010 yılında kurulan Jaguar Academy of Sports, kurulduğu günden bu yana yalnızca tek tek bireyler için değil tüm İngiliz sporu için inanılmaz başarılara imza atmış, ilham veren bir oluşum. Üstelik bunu hiç mütevazı olmayacak şekilde, mükemmeli hedefleyerek yapıyor. Akademinin 5 yıllık geçmişine baktığımızda ise hedeflere ulaşma konusunda ne kadar başarılı olduğunu bir çırpıda görebiliyoruz.

Rising Stars...
Akademinin hayat geçmesinde ve büyümesinde Jaguarla iş birliği içerisinde olan bir isim daha var: SportsAid… Jaguar ve SportsAid her yıl İngiliz sporunun 50 Rising Star’ını seçiyor. Bu sporcuların yaş aralığı 12-25 arasında değişiyor. Sporcular için bir fon oluşturuluyor. Ancak bu sadece işin çok küçük bir kısmını oluşturuyor. Çünkü tek başına maddi desteğin aslında yalnızca “gönülden destek” sayılacağı çok aşikar. Akademiyi uluslararası platformda konuşulan ve örnek gösterilen bir oluşum haline getiren özelliği ise buradan sonra başlıyor. Akademide sporculara verilen bursların aynı sıra müthiş bir disiplinle çalışmalarına devam eden eğitim ve mentorluk programı da mevcut. Bu program ve burs imkanının ortaya çıkardığı eşsiz kombinasyon ise bir sporcuya şampiyonluğa giden yolda ihtiyacı olan tüm ilhamı veriyor. Tabii akademideki her Rising Star’ın kendi alanında şampiyon olmak için gerekli arzu, azim, potansiyel ve konsantrasyona sahip olması da çok önemseniyor.

2. yılda altın madalya
Jaguar Academy of Sports’un kurulduğu günden bu yana tartışmasız en büyük başarısının arkasında Jade Jones ismi var. Akademi kurulduğu yıl Rising Star olarak programa dahil olan Jones, 2012 yılında Londra Olimpiyatları’nda Tekvando dalında altın madalya kazandı. Şu an ise akademinin elçilerinden biri olarak bilgisini ve deneyimini geleceğin şampiyonlarına aktarıyor.

Akademinin yönetici kadrosunun başında 2004 Atina Olimpiyatları’ndan 2 altın madalyayla dönen efsane atlet Dame Kelly Holmes bulunuyor. Yönetici kadrosunun geri kalanı da en az Kelly holmes kadar efsanevi başarılara imza atmış isimlerden oluşuyor: Denise Lewis, Gareth Edwards, Sir Steve Redgrave… Kelly Holmes ve ekibi tarafından verilen mentorluk ve eğitim programının içinde yer almak, hiçbir yerde bulunamayacak deneyim ve bilgiyle bir arada olmak manasına geliyor. Bu program bütün sporcuların potansiyellerini keşfetmesine imkan tanıyor.

Performans sanatı
Program kapsamında psikolojik, sosyolojik ve duygusal değişimin performansa etkisi, hedef belirleme, sağlık eğitimi, medya eğitimi ve zihinsel gelişim gibi dersler veriliyor. Ayrıca sporculara ve ailelerine birebir mentorluk desteği de veriliyor. Böylece bu eşsiz program ve bursla birlikte İngiliz sporu kendi şampiyonlarını kendisi yetiştiriyor.

Tüm dünyada bilindiği gibi Jaguar arabalarının en büyük özelliği yüksek performansa sahip olmalarıdır. Performans, marka kimliğinin birincil hedef kelimesidir. Bu akademiyle birlikte Jaguar, performans sanatının her platformda bir numaralı temsilcisi olduğunun altını çizmiştir.