Google+
Skip primary navigation
Jag Style
14 MAYIS 2016

JAGUAR'LA ZAMANIN RUHUNU YAKALA: 40'LAR


1940’lı yılların en büyük mucitlerinin arasına Katherine Hepburn’u koymamak ona büyük haksızlık olur. Dört akademi ödüllü, Hollywood’un gelmiş geçmiş en güzel oyuncusu, modaya yepyeni bir anlayış kazandırdı: Kadınlar, erkeksi pantolonların ve şortların içinde de şık ve mükemmel görünür! Dikkat edilmesi gereken iki noktayla beraber: Pantolonları doğru bluz ve uzun kolyeyle kombin etmelisiniz.

1940’lı yılların modaya kattığı inanılmaz güzel bir yenilik daha var: Mini etekler! Mini eteklerin yaratıcı bir tasarımcının elinde kadınları daha da güzelleştirmek adına tasarlandığını düşünebilirsiniz ama aslında bu tam olarak doğru değil. Mini etekler, savaş döneminde birazcık kumaştan tasarruf edelim anlayışıyla ortaya çıktılar.

1940’lar: Moda Yeniden Yaratılıyor
Savaş yılları tasarımcıları işlerinden etmiş, onları başka alanlara kaydırmıştı. Devletler yün ve naylon kullanımına ciddi kısıtlamalar getirmişti ki bunlar özellikle kadın giyimde çok fazla kullanılan hammaddelerdi. Ama bu durum, stil sahibi kadınların yaratıcılıklarını tabii ki etkileyemedi. Modern kadının dolabında bulunması gereken temel parçalar, o zamanlar belirlendi.

Yüksek bel bikiniler, kadın takım elbiseleri, tayyörler, göbeği açık bırakan üstler, derin V yakalar, elbiselerde sallanan ip detayları, bol kesim şortlar ve dantel o yılların moda akımını belirleyen tarzlardı ve günümüzde hala kullanılmaktalar.

Toparlanma Yılları: Bir Jaguar Doğuyor
Savaş başlamadan önce Jaguar’ın yaratıcısı William Lyons’ın bir hayali vardı: Dünyanın en mükemmel otomobilini yapmak. Lyons, bu otomobilin 160 km/s hıza sahip olmasını düşlüyordu ama savaş başladı, her şey birbirine girdi ve korkunç bir şey oldu. Artık çelik bulunamıyordu. Ticaret yolları kapandığı için de ihracat yapılamazdı, bu İngiliz şirketlerin yavaş yavaş piyasadan silinmesi anlamına geliyordu ama İngilizlerin pes etmeye niyetleri yoktu çünkü ünlü bir İngiliz atasözüne göre korkaklar bin kere ölürken, cesurlar bir kere ölürdü.

Yağan Ateşin İçinde Oluşan Yeni Bir Yıldız
Lyons savaşın er geç sona ereceğini biliyordu ve her ne kadar tüm otomobil fabrikaları uçak üretim ve onarım merkezlerine döndürülmüşse de hayalinden vazgeçmiş değildi. Lyons ve onun mühendis arkadaşları Coventry şehrine gece boyunca yağan bombaları izlerken yepyeni bir motor hakkında tartışıyorlardı: Tasarlandıktan sonra 40 yıl boyunca üretilecek ve liderliğini kimseye kaptırmayacak olan XK motoru!

1948 yılında Mark V modeli piyasaya sürüldükten sonra Jaguar’ın spor arabalar konusunda kralı olduğu kesinleşti. Sonradan üretilecek olan XK120 döneminin en hızlı arabası olacak ve Jaguar araba yarışlarının değişmez markası olacaktı.