Google+
Skip primary navigation
Jag Style
1 KASIM 2015

KARİZMANIN SANATSALLIKLA BİR İLGİSİ VAR


Jaguar ile ilgili hiçbir şey bilmeyen birine bile “Performans sanatı” sloganını gösterdiğiniz zaman yeryüzündeki en karizmatik marka ile karşı karşıya olduğunu bilir. Otomobilde performansın doruk noktasına ulaşmayı başaran Jaguar’ın bir İngiliz jönü, karizmatik bir leydi, korkusuz bir yarışçı ve hayata dokunmayı sevenlerin en sevdiği aracı olması özelliklerinin yanında, karizmasını yücelten en önemli unsurun sanat olduğunu kimse göz ardı edemez.

Her Biri Benzersiz Dokunuşlar
1920’li yıllardan beri, otomobil sektörünü sarsan ve sadece ayrıcalıklı hissetmek isteyenlerin ulaştığı Jaguar’ın her modeli birbirinden farklı çizgilere sahip. Tasarımcılarının çoğunun gitar çaldığı bilinen Jaguar, altı teli olan bir enstrümanı çalan birinden, basit ve sıradan bir tasarım çıkmayacağını savunuyor ve yıllardır tasarımlarında her zaman yeniliği, konforu, güvenliği ön plana çıkarıyor. Herkesin dönüp iki kere baktığı bir araca sahip olmanın da bir karizması var elbet, ama Jaguar kullananların farkı yaşamayı, hayata hisleri doğrultusunda ulaşmayı sevdiği aşikar.

Tutku İle Çalışan Parmaklar
Jaguar tasarımları, tutkunun manifestosu… İlk otomobilden beri ölçülebilecek değerlerinin aksine, Jaguar her zaman hissedilen değerlerle ilgilendi. Savaş sırasında bile yeni motorunu tutkuyla tasarlayan Sir Willam Lyons, Jaguar’ın geleceği noktayı ilk günden itibaren biliyordu. Kendisi de bir sanat tutkunu olan kurucu Sir Lyons, otomobillerde tasarım ve sanatı, daha sonra performans ve güvenliği ön planda tuttu. Kazanılan binlerce yarış, ödül ve yatırımlarla, İngilizlerin en prestijli markası, nefes kesen örnekleriyle her geçen yıl daha geniş bir kitlenin arzu nesnesi olma yolunda ilerliyor.

Tasarım Efsanesi
İngilizlerin tasarım konusunda efsanesi olmayı başaran Jaguar, klasikler konusunda büyük bir titizliğe sahip. Bir otomobilin üretimine başlamadan önce, ilerde bir klasik olup olmayacağı tartılıyor. Eğer hali hazırda bulunan klasiklerle aynı derecede dikkat çekiyor ve performansıyla büyülüyorsa, aracın üretimine başlanıyor. Jaguar’ı kullanmayı sevenlerin, özel zevklere ve tatlara sahip olduğu bilinen bir gerçek. Böylece kullanıcılarına bakarak sanatın, karizmanın ve fark yaratan dokunuşların Jaguar arabalarında olmazsa olmaz özellikler olduğunu anlayabiliriz. 1935 yılında, ilk otomobilini ürettiği günden beri sınırları zorlayan Jaguar, tüm dünyaya otomobil tasarımı konusunda ders veren örneklerle büyüleyici karizmasını asla elden bırakmıyor.