Google+
Skip primary navigation
Jag Style
21 MAYIS 2016

KLASİK BİR ARABA ALMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER


Modern hayatın içinde ruhu okşayan yumuşak dokunuşların peşinde olanlar, klasik anlayışın hissettirdiği farklılık duygusuyla kendilerini huzura kavuştururlar.

Klasik modeller gerek iç gerek dış güzellikleriyle her zaman birer arzu nesnesi olmayı becerirler. Bağ kurmak çok daha kolaydır. Şimdiye kadar film yıldızı olmuş otomobillerin hep klasik modellerden çıkmış olmasının nedeni de budur. Süper kahramanlar için tasarlanan süper modellerin görünüşleri de hep klasik modellerden esinlenmiş olur, ki hobi olarak dünyayı kurtaran bir süper varlığın, muhteşem görünen klasik spor arabalar yerine aile arabalarını tercih etmesi düşünülemezdi.

Sahip olmak istenilen klasik modeli önceden bir gözden geçirmek iyidir. Her zaman dışı güzel paketlenmiş vasat bir hurdayla karşı karşıya kalma gibi bir risk olduğuna göre, biraz profesyonel yardımın hiçbir zararı olmaz.

Pas Görüyorsanız Arkanıza Bakmadan Uzaklaşın
Tamircilerin ünlü bir lafı vardır: “Bir araba paslanıyorsa her zaman paslanacak demektir.” O yüzden otomobilin herhangi bir yerinde pas görüyorsanız onu almaktan vazgeçin. Paslanan bölümler değiştirilebilir ama araba asla orijinal görünümünü geri kazanamaz.

Numaralar Önemli
Otomobilin ruhsatında bulunan motor ve şase numaralarının mutlaka tutarlı olması gerekir. Eski araçların bazen motor numarası bazen de şase numarası okunmaz hale gelmiş olabiliyor, bu da devir ve tescil işlerinde gerçek bir sıkıntı doğuruyor.

"Yeni bakım gördü, restorasyondan geçti." cümleleri karşısında kanıt olabilecek dokumanlar isteyin. İnsanlar her şeyi söyleyebilirler ama önemli olan onları kanıtlayabilmektir.

Koleksiyon Otomobilleri Trafiğe Çok Çıkmazlar
Sadece kendi göz zevkiniz için istediğiniz bir şeyi neden trafiğin olumsuz şartlarına maruz bırakasınız ki? Bu yüzden klasik modellerin düşük kilometrelerde olması beklenir. Gene de bu o kadar büyük problem değil, otomobile iyi bakılmışsa onunla çok kilometre yapılmış olması eski sahibiyle arasında olan güzel bağı da gösteriyor demektir ama bu durum aracın değerini her zaman azaltır.

Test Sürüşünü Tek Başına Yapma
Hatta ona sahip olmak istediğinden emin değilsen test sürüşüne kesinlikle çıkma. Her şeyin bir ömrü vardır ve klasik modellerin yaşam süreleri normal araçlara göre çok değerlidir. Aracın yolda nasıl olduğunu merak ediyorsan test sürüşünü aracın sahibine yaptırt.

Ev Ödevini Unutma
Artık internette araçlar hakkında mağazalarda bulunan bilgilerden daha fazlası bulunabiliyor. Böylece evde yapılan basit bir ön araştırma, ne istediğinizi tam olarak anlamanızı ve aradığınız şeyi kolayca bulmanızı sağlar.