Google+
Skip primary navigation
Jag Style
13 ŞUBAT 2016

MÜZİK SAHNESİNDEN, FOTOĞRAF SERGİLERİNE BRYAN ADAMS


Yıllarca Blues, Jazz ve Rock tarzıyla tüm romantiklerin kalbini eriten Bryan Adams, zaman zaman gitarı bir kenara bırakıp fotoğraf makinesi ile sanatın farklı bir alanında yeteneklerini konuşturuyor. Müzik adına binlerce rekor kıran ve neredeyse aday gösterildiği tüm ödülleri almayı başaran Bryan Adams, Billboard’ın Müzik Tarihindeki En Başarılı Sanatçılar Listesi’nde 38. sırada. Bir müzik dehasının, sanatın her noktasına dokunarak, fotoğrafçılık alanındaki başarılarını anlatacağız. En sevdiğiniz Bryan Adams şarkısını açıp, öğrenecekleriniz karşısında heyecanlanmaya başlayabilirsiniz.

Gerçek Bir Sanatçının Yolculuğu
İngiliz bir anne babanın çocuğu olarak Kanada’da dünyaya gelen Bryan Adams’ın ailesinin kökeni Malta’ya uzanıyor. 16 yaşında okula asla ayak uyduramayacağını anlayınca, ailesinin eğitimi için biriktirdiği parayı bir grand piyanoya yatırmış. Herkese dokunan şarkıları düşünülünce, doğru bir karar aldığını söyleyebiliriz. Özellikle Heaven, Please Forgive Me ve Summer Of ’69 şarkılarının kitlesel başarısı, eğitim parasını bir grand piyanoya harcayarak ne kadar doğru bir karar aldığını kanıtlıyor.

Sweeney Todd adını taşıyan bir grupla müzik kariyerine başlayan Bryan Adams, solo olarak devam ettiği kariyerine 15 Grammy adaylığı sığdırdı. Bununla birlikte filmler için yaptığı şarkılarla da 3 Oscar ve 5 Altın Küre adaylığı bulunuyor.

Gitar Tellerinden Deklanşöre
Bryan Adams’ın başarılı bir fotoğrafçı olduğu hiçbir zaman bir sır değildi. Özellikle sosyal sorumluluk projelerine verdiği değer ile ne kadar duyarlı bir insan olduğunu kanıtlayan Adams, 2000 yılında yakın arkadaşı Donna’yı göğüs kanseri yüzünden kaybetti. Arkadaşının ölümünün ardından kanser araştırmalarına gelir sağlamak için birçok ünlüyü bir araya getirip fotoğraflarını çekti. “Made in Canada”, “American Women” ve “Haven” adlı kitaplarla bu fotoğrafları yayınladı ve tüm gelirini kanser araştırmalarına bağışladı. 1999 yılından beri Avrupa, Amerika, Balkanlar gibi dünyanın birçok yerinde fotoğrafları sergileniyor.

Kusursuz Jaguar Fotoğrafları
Bryan Adams, bu sefer fotoğraf makinesini eline alıp, yeni Jaguar XF’in fotoğraflarını çekti. Münih’te yapılacak serginin adı, ünlü yarışçı Stig’e selam gönderiyor. The Stig adını taşıyan serginin fotoğrafları Londra’da çekildi. Zoo Magazine iş birliği ile ortay çıkan çalışma, 23 Ocak’tan 21 Şubat’a kadar ilk Alman Jaguar Land Rover Showroom'unda sergilenecek. Gerçek bir sanatçının elinden çıkan, kusursuz mühendisliği gözler önüne seren The Stig, otomobil dünyasını, sanatla mükemmel bir şekilde harmanlıyor.