Google+
Skip primary navigation
Jag Style
3 ARALIK 2015

REKORLAR KIRAN ADELE’İN SIRLARI


Adele, sizi ilk olarak Rolling In the Deep klibinde ayaklarını yere vururken, Someone Like You şarkısını söylemeden önce mizah katarak anlattığı acılı aşk hikâyesini dinlerken veya Royal Albert Hall sahnesinde, rahatsız olup ayakkabılarını çıkardığı an kendine hayran bırakmış olabilir. Belki de hiçbir şey yapmasına gerek kalmamıştır. Sesi ilk duyulduğunda da kendisine hayran olmak çok kolay çünkü. Amy Winehouse ile birlikte, son yıllarda gerçek ve doğal bir yetenek olduğu oldukça net bir şekilde görülen tek isim Adele diyebiliriz. Ama bu sefer biraz sınırları aşmış olabilir. Hatta çıkardığı 25 adlı yeni albümüyle kırdığı rekorun sınırları artık takip edilemeyecek boyuta ulaşmak üzere desek yeridir. Peki, İngiltere’de doğup tüm dünyanın kalbine sarmaşık gibi dolanan bu sihirli sesin sırrı nedir?

Adele’in 25 Albümüyle Kırdığı Rekorlar
Adele, albümünü hiçbir dijital mecrada paylaşmadı. Eğer gerçekten Adele dinlemek istiyorsanız, bir müzik dükkanına gidip albümü almanız ya da iTunes üzerinde albümü ücretli olarak indirmeniz gerekiyor. Kendisine hayran olmak için başka bir sebep! Günümüz müzik piyasasında, bir sanatçı albüm çıkarmadan önce en az 3-4 şarkısını dinleyicileriyle farklı yollardan paylaşıyor. Adele ise önce “Hello” şarkısını klibiyle birlikte paylaştı, daha sonra da Church Studios’tan “When We Were Young” performansını yayınladı. 25 ile ilgili tüm bildiklerimiz bir albüm kaydı ve bir canlı performanstı.
Adele, 2000 yılında, ‘N Sync’in “No Strings Attached” albümüyle kırdığı 2,4 milyonluk satış rakamı rekorunu, yeni albümü 25 ile ilk haftadan 3,8 milyonu yakalayarak geride bıraktı. Yalnızca 7 günde Amerika’da 3,8 milyon satış rakamına ulaşan Adele, doğup büyüdüğü toprak olan İngiltere’deki rekorları da alt üst etti. Oasis’in 1997 yılında çıkardığı “Be Here Now” albümü, ilk haftadan 696 bin satışa ulaşmıştı. Adele’in 25’i ise İngiltere’de ilk haftadan 800 binlik bir satışa ulaştı. Bu satış rakamları, müzik piyasasını daha birçok açıdan etkileyeceğe benziyor.

Adele Dinamizmi
Adele’in elbette müthiş bir albüm promosyonu yaptığı, harika bir ekiple çalıştığı, aynı zamanda yıllardır dinleyicilerini büyük bir heyecanla beklettiği bir gerçek. Kırdığı rekorları bu organizasyonun ve çalışmanın sonucu olarak gösterebilirsiniz ama Adele, ulaştığı rakamları sadece PR çalışmalarıyla değil, sempatikliği, dinamizmi ve samimi duruşuyla da elde etti. Tobias Jesso JR ve Sia gibi önemli sanatçılarla çalışan Adele, seyirci ile buluştuğu her an insanları güldürmeyi ihmal etmiyor ve mizah yeteneğiyle de kendine hayran bırakıyor. Örneğin BBC ile birlikte yaptığı Adele benzerleri yarışması şakasıyla herkesi hem güldürmeyi hem de ağlatmayı başardı.


Bu dinamizmi, sempatikliği, samimiyeti, çağının en başarılı kadın vokali olarak kabul edilmesini sağlayan sesi ve üstün söz yazma yeteneği ile Adele’i bir araya getirdiğimiz zaman ortaya yüzyılda bir denk gelinebilecek bir efsane çıkıyor. Adele, her açıdan seyirciyi ve dinleyiciyi kucaklıyor, hem de bir daha hiç bırakmayacağını hissettirerek…