ALL WHEEL DRIVE
ALL WHEEL DRIVE TEKNOLOJİSİ İLE TANIŞIN

Dört çeker otomobiller, gitgide daha popüler bir seçenek ve pek çok kişinin otomobil seçimlerini etkileyen bir faktör haline geldi. Bu özellik, AWD hatchback ve AWD sedan modellerinden AWD SUV ve AWD spor otomobillere kadar geniş bir yelpazede sunuluyor. Peki AWD nedir ve neden kullanışlıdır?

ALL WHEEL DRIVE TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Dört çekerli araçlar, her türlü zeminde ve hava koşulunda sürücünün kendine olan güveninin artmasını sağlar. Sistem, gücü motordan iki yerine dört tekerleğe iletir ve yol tutuşunu arttırır. Dört çekişli otomobiller, yaz ortasında mıcırlı yüzeylerden kış koşullarında buzlu yollara kadar, çok daha fazla denge ve kontrol sunar. Sistem daima aktiftir ve sürücünün iki çekişliden dört çekişliye geçiş yapmasına gerek kalmadan, sürekli şekilde çalışır. Dört çekişli, daha güvenli olmasının yanı sıra daha aktif bir sürüşte etkinleştirildiğinde üst düzey çekiş, daha dinamik kullanım ve daha fazla hakimiyet sağlar.

AWD VE 4WD ARASINDAKİ FARK

AWD sistemleri, mekanik parçalardan çok elektronik parçalarla kontrol edilir ve genellikle yolda kullanıma uygun otomobillerde bulunur. Her türlü hava koşulunda tamamen farklı zeminlerde sürüş esnasında ideal çekişi sağlamak için tasarlanmıştır. 4WD sistemleri ise daha komplekstir ve daha çok mekanik parça ile donatılmıştır. Zorlu off-road sürüşleri için tasarlanmış otomobillerin kayaların üstünden, derin sulardan geçebilmelerine ve dik tepelere tırmanabilmelerine yardımcı olur.

JAGUAR DÖRT ÇEKERLİ SİSTEMLER

Jaguar ürün yelpazesindeki her otomobil, dört çekişli sürüş seçeneğiyle birlikte sunulur. Normal sürüş koşullarında, torkun %90’ı arka tekerleklere aktarılır ve böylece daha keyifli bir sürüş deneyimi için AWD otomobillerimizin Jaguar’ın dinamik arka çekişli sürüş hissini sürdürmesi sağlanır. Sistem daha fazla çekiş gerektiğini tespit ederse, gerektiği kadar torku kesintisiz şekilde ön tekerleklere aktararak dengeyi arttırır. Sistem, çekiş ve performans arasındaki ideal dengeyi bulmak için sürekli şekilde çalışır; böylece ek çekiş artık gerekli olmadığında güç yeniden arka aksa gönderilir.

INTELLIGENT DRIVELINE DYNAMICS

Jaguar F‑TYPE, XE, XF ve F‑PACE için özel olarak geliştirilen Intelligent Driveline Dynamics (IDD) özellikli Jaguar AWD, tüm dört çekişli sistemler arasında benzersizdir. Diğer dört çekişli sistemler otomobil çekişi kaybettiğinde devreye girerken Jaguar’ın IDD özellikli AWD sistemi öngörüyle çalışır. Zemin tutuşunun kaybedileceğini hesapladığı anda bu yaşanmadan kontrol ve hakimiyeti sağlamak için torku daha iyi çekişe sahip olan tekerleklere aktarır.

DAHA FAZLA BİLGİ
GELİŞMİŞ PERFORMANS

Jaguar’ın AWD sistemleri, çekişin zor olduğu zeminlerde her türlü hava koşulunda sürüşü iyileştirmenin yanı sıra kuru zeminde sürüş performansını da arttırır. Jaguar F‑TYPE, XE, XF, veya F‑PACE modellerinden herhangi birinde, şehir içi bir açık yolda veya arazi sürüşünde olmanız fark etmeksizin, Jaguar’ın AWD sisteminin avantajlarını her virajda hissedersiniz.

ONLINE SERVİS RANDEVUSU
Dilediğiniz Jaguar Yetkili Servisi’nden servis randevunuzu hızlıca alın.
REHBERLER VE KILAVUZLAR
Jaguar kılavuzları, rehberleri ve video talimatlarını izleyin ve indirin
YETKİLİ SATICI BULUN
Çevrenizde size yakın bir Jaguar Yetkili Satıcısı arayın
AKSESUARLAR
Kaliteli aksesuar seçenekleri Jaguar'ınızın potansiyelinden yararlanmanızı sağlar.