ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER HAKKINDA BİLGİ EDİNİN

Elektrikli Otomobiller (EV), içten yanmalı motorların sıfır emisyon yayan bir alternatifi olarak sunuluyor. Batarya teknolojisine yapılan yatırımlar ve bu alandaki ilerlemeler sayesinde Jaguar I-PACE Concept gibi elektrikli otomobillerin yeni nesli, heyecan verici yeni bir sürüş deneyimine olanak tanıyor.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER
Jaguar I-PACE Concept ne tip bir elektrikli otomobildir?

Jaguar I-PACE Concept, Bataryalı bir Elektrikli Otomobildir; yani bu modelde içten yanmalı motor bulunmaz. Yakıt (benzin veya dizel) yakılmaz. Bunun yerine elektrikli iki adet motor gücünü yeniden şarj edilebilir bataryalarda depolanan elektrikten alır.

Neden bir elektrikli otomobil kullanmalıyım?

Pek çok kişi için, elektrikli otomobile geçen ilk kullanıcılardan biri olmak ve son derece farklı bir sürüş ve otomobil deneyiminin keyfini çıkarmak, heyecan verici bir fırsattır. Jaguar I-PACE Concept, bunun için akıllıca bir seçim. Bir daha herhangi bir yakıt istasyonuna gitmenize gerek kalmadan daha hızlı, daha ferah ve kaliteli (daha sessiz) bir sürüşün keyfini çıkarabilirsiniz.
 
Elektrik enerjisinin artan ölçüde yenilenebilir kaynaklardan tedarik edilmesiyle elektrikli otomobiller yakıtla çalışan geleneksel otomobillere göre çevre açısından avantaj sağlıyor. Bu durum dünyadaki devletler tarafından da her geçen gün daha fazla benimseniyor ve satın alma maliyetini ve şirket otomobil vergisini düşürmeye yönelik teşviklerin sunulmasını sağlıyor. Bununla birlikte, elektrikli otomobilin işletme maliyetlerinin daha düşük olması da pek çok kişi için finansal açıdan cazip bir durum.

Bir elektrikli otomobile sahip olmanın dezavantajları nelerdir?

Bir elektrikli otomobilin menzili (bataryayı şarj etmeye gerek kalmadan katedilebilen mesafe), genellikle pek çok kişi için kaygı verici bir durum olduğundan, ‘menzil kaygısı’ terimi doğmuştur. Ancak batarya teknolojisindeki yeni gelişmeler sayesinde Jaguar I-PACE Concept gibi otomobiller, ortalama kısa seyahat mesafesini aşan menzili ile artık çok sayıda kişi için gerçekçi bir seçenek halini alıyor. Hatta pek çok kullanıcı için bataryayı haftada bir şarj etmek yeterli olabilecek.
 
Daha uzun mesafeler için bir mola vererek batarya şarj edilebilir. Söz konusu molaların önceden planlaması gerekebilir; ancak ev dışı şarj ağları yayılmaya devam ettikçe ve hızlı şarjların gücü arttıkça bu işlem çok daha kolay hale gelecektir.

Başka tip elektrikli otomobiller mevcut mu? Farkları nedir?

‘Hibrit’ terimini duymuşsunuzdur. Bu terim, içten yanmalı motor ile elektrikli motoru bir araya getiren otomobilleri ifade eder.
 
Bir Hibrit Elektrikli Otomobil (HEV), genellikle motor ve geri kazanımlı frenleme tarafından şarj edilen küçük bir bataryaya sahiptir ve yalnızca elektrik kullanılan menzili oldukça kısadır.
 
Plug-in Hibrit Elektrikli Otomobiller (PHEV) de harici bir elektrik kaynağından şarj edilebilir. Bir PHEV, genellikle bir HEV’e göre daha büyük bir bataryaya ve daha uzun bir menzile sahiptir.
 
Bu ‘hibrit’ otomobillerin yalnızca elektrik kullandıkları menzilleri, Bataryalı Elektrikli Otomobillere kıyasla daha kısadır; ancak elektrik erişimi olmadan çalışmaya devam edebilirler. İki güç kaynağı taşıdıklarından klasik otomobillere göre daha ağırdırlar; ancak Bataryalı Elektrikli Otomobiller kadar verimli değildirler. Özellikle şarj altyapısında gelişmeler hala devam ettiğinden bu otomobillerle ‘menzil kaygısı’ azalabilir ve tamamen elektrikli bir geleceğe geçiş desteklenebilir.

MENZİL
Elektrikli bir otomobil, yolculuğum için yeterli menzile sahip midir?

Jaguar I-PACE Concept de dahil olmak üzere, modern, premium bataryalı elektrikli otomobiller, 500 km’nin üzerinde bir menzile sahip olabilir*. Dolayısıyla özellikle şarj noktaları altyapısı gelişmeye devam ettikçe pek çok sürücü için menzil konusu bir sorun teşkil etmeyecektir.
 

*AB NEDC test döngüsü.

Menzili hangi faktörler etkiler?

Menzil, pek çok faktörden etkilenebilir. Örneğin, yüksek veya düşük sıcaklıklarda yolculuk ediyorsanız, ısıtma veya soğutma sistemleri çalışıyorsa veya performans sürüşü gerçekleştiriyorsanız menzil azalır.

BATARYA
kWh ne anlama geliyor?

Kilowatt saat bir bataryada ne kadar enerji saklanabileceğine yönelik bir ölçüm birimidir. Belirli bir otomobil için daha yüksek kapasiteli (daha fazla kWh) bir batarya, daha fazla menzil ve/veya performansa sahiptir.

Sıcaklık bataryayı etkiler mi?

Zorlu ve uzun süreli sıcaklıklarda otomobilin menzili azalır; çünkü bataryayı soğutmak için de elektrik gereklidir. Aynı şekilde, sıcaklıklar düşük olduğunda da menzil azalır; çünkü bataryayı ısıtmak için enerjiye ihtiyaç vardır. Bataryalar -40℃ kadar düşük sıcaklıklarda saklanabilir; ancak sürüşten önce prize takılmalı ve -20℃’ye kadar ısıtılmalıdır.
 
Jaguar I-PACE Concept gibi yeni nesil elektrikli otomobiller, daha düşük veya yüksek sıcaklıklarda batarya ömrünü arttırmak için son teknoloji termal yönetim sistemleri içerir.

Bataryanın garantisi var mı?

Jaguar I-PACE Concept, sektörde rekabetçi bir batarya garantisine sahiptir.

ŞARJ
Elektrikli otomobiller nasıl şarj edilir?

Elektrikli otomobiller, pek çok şekilde şarj edilebilir.
 
Alternatif Akım (AC) kaynağı kullanarak evde şarj: Elektrikli otomobiller, normal ev tipi bir elektrik prizine takılabilir; ancak bu şekilde oldukça yavaş bir hızla şarj edilir. Bu nedenle gelişmiş bir priz (örneğin, fırın için kullanılanlar gibi) kullanılmasını veya daha da iyi bir alternatif olarak ev tipi bir wall box kurmanızı öneririz. Şarj süreleri ülkenize göre değişiklik gösterir; ancak genel olarak Jaguar I-PACE Concept, bir wall box aracılığıyla bir gecede tamamen şarj olabilir.
 
Ev Dışı Şarj: Giderek büyüyen ev dışı şarj noktaları ağı, örneğin bir yolculuk sırasında veya bir varış noktasında bataryayı şarj etmek için kullanılabilir. Bu şarj noktaları, ev tipi şarj aletlerinden daha yüksek bir güçle çalışır; bu nedenle şarj süreleri daha kısa olabilir. Bu istasyonlarda AC ve DC (Doğru Akım) şarj tiplerinin bir karışımı kullanılır. DC şarj, genellikle en hızlı seçenektir (sıklıkla ‘hızlı şarj’ olarak anılır).

Hangi şarj donanımına ihtiyacım olacak?

Şarj işleminin konforu ve hızı açısından otomobilinizi evinizde şarj edebilmeniz için bir wall box kullanmanızı tavsiye ederiz (temel bir gereklilik değildir). Kurulum maliyetleri, pazara (ve elektrik kaynağına) göre değişiklik gösterir; ancak makul ücretlerle gerçekleştirilir ve kullanımı arttıkça fiyatı da düşmeye devam edecektir.
 
Mode 2 üniversal kablolar, genellikle elektrikli otomobillerde standarttır ve global standartları karşılamak için farklı adaptörler ve soket tipleriyle birlikte sunulur. Hem ev tipi hem endüstriyel soket seçenekleri ile birlikte tedarik edilir.

Evimde ya da iş yerimde özel park alanım yok. Bu elektrikli otomobil kullanamayacağım anlamına mı geliyor?

Tam olarak değil; bu durum bir dizi farklı faktöre bağlıdır. Standart ve hızlı şarj hizmeti sunan, giderek büyüyen bir ev dışı şarj noktası ağı mevcuttur. Şehirlerde ve ana yollarda da birçok “yolculuk” ve “varış noktası” şarj istasyonu kullanımınıza sunulmuştur.

“Varış noktasında şarj” nedir?

Bu şarj istasyonları, yerel alışveriş merkezlerinde, otellerde, spor salonlarında vs. bulunabilir.

“Yolculuk şarjı” nedir?

Hızlı şarj, servis istasyonlarında ya da elektrikli otomobillere özel şarj istasyonlarında bulunabilir ve en kısa sürede mümkün olan en yüksek seviyede şarj hizmetini sağlar.

Elektrik şebekesi giderek artan sayıda elektrikli otomobili kaldırabilecek mi?

Motor üreticileri elektrikli otomobil kullanımındaki artışın ulusal elektrik şebekelerinde sorunlara neden olmaması için hükümetler ve enerji tedarikçileriyle çalışmalar yürütmektedir.

Elektrikli otomobiller yağmurlu havalarda şarj edilebilir mi?

Şarj işleminin güvenliği, eksiksiz şekilde garanti edilir. Sürücüler veya otomobilin etrafındakiler herhangi bir elektrik çarpması riskine maruz değildir.

Geri kazanımlı frenleme nedir?

Elektrikli motorlar hareket sağlamak için enerji tüketir. Bu harekete artık gerek olmadığında (örneğin otomobil yavaşlarken) fren kuvveti motorun tersine çalışması ve bundan enerji üretilmesi için toplanabilir. Buna geri kazanımlı fren adı verilir ve üretilen elektrik bataryaya geri beslenebilir. Doğru koşullar altında bir elektrikli otomobilin menzili yeniden üretilen enerjiyle %10 oranında artırılabilir.

PERFORMANS
Elektrikli otomobiller, benzinli ve dizel otomobillere göre daha yavaş mıdır ve tepkileri daha zayıf mıdır?

Doğaları gereği elektrikli motorlar hareketsiz halden olağanüstü bir hızlanma ile maksimum tork üretirler.

‘Geleneksel’ otomobillere kıyasla kullanım nasıldır?

Bataryanın yerde, iki aksın arasında olması nedeniyle elektrikli otomobiller daha alçak bir ağırlık merkezine ve daha rahat bir kullanım için önden arkaya eşit ağırlık dağılımına sahiptir.
 
Daha büyük bir motora gerek kalmaksızın örneğin öndeki jantlar, otomobilin en dış köşelerine daha yakın konumlandırılarak dengeyi ve direksiyon hissini arttırır.
 
Tüm bunlar, elektrikli otomobili Jaguar markası için mükemmel bir seçenek haline getiren, dinamik ve hızlı tepki veren bir sürüş deneyimini mümkün kılar.

GÜVENLİK
Elektrikli otomobiller güvenli midir?

Diğer tüm Jaguar otomobilleri gibi Jaguar I-PACE Concept de en katı global güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanır ve üretilir.

BAKIM
Elektrikli otomobillerin bakımı zor mudur?

İçten yanmalı motorlu bir otomobile kıyasla elektrikli otomobiller, daha az hareketli parçaya sahip olduğundan daha az bakım gerektirir. Basitçe söylemek gerekirse yıpranacak daha az parça vardır. Servis aralıkları, mil ve/veya kullanılan süre temelinde planlanır.

FİYAT
Jaguar I-PACE’in fiyatı ne kadar olacak?

Son fiyat, Jaguar I-PACE’in lansman tarihine yaklaştığımızda kesinleşecek. Elektrikli itiş sistemleri, geleneksel sistemlere kıyasla iki kat daha pahalı olduğundan, Jaguar I-PACE’in fiyatının benzer bir güce ve donanıma sahip Jaguar F-PACE’den %10-15 daha yüksek olacağını tahmin ediyoruz.

JAGUAR E-BÜLTENİ

Jaguar I-PACE seri üretim otomobilin 2018 yılının sonunda gerçekleşecek tanıtımının öncesinde en güncel haberleri almak için bizi takip edin.

JAGUAR E-BÜLTENİ
KARŞILAŞTIRMA
Üç Jaguar modeli seçin ve yan yana karşılaştırın
KENDİ ARACINIZI TASARLAYIN
Mükemmel Jaguar otomobilinizi tasarlamak için tasarlayıcıyı kullanın.
E-BROŞÜRLER
En yeni Jaguar broşürlerini görüntüleyin ve indirin.
BİR YETKİLİ SATICI BULUN
Çevrenizde size yakın bir Jaguar Yetkili Satıcısı arayın

Hızlanma, güç, hız, menzil ve şarja ilişkin tüm rakamlar, üreticinin yayın sırasında mevcut bilgileri temel alan tahminlerini yansıtmaktadır. Seri üretim otomobiller, pazara sunulmadan önce test edilecek ve onaylanacak; resmi rakamlar müşteri siparişlerinden önce sunulacaktır.
 
Jaguar I-PACE Concept tanıtımı, resimleri, açıklamaları ve fiyatlandırması, seri üretim otomobile ilişkin heyecan verici haberleri bildirmek üzere iyi niyet çerçevesinde belirtilmiştir. JLR, özellikle yasal veya düzenleyici değişiklikler, müdahil maddi pazar etkileri ve seri üretim otomobiller veya bunların işlevleri ve bileşenlerine ilişkin üretim ya da servis taleplerinden doğan durumlar dahil ve bunlarla sınırlı olmamak üzere bu süreçteki her türlü maddede bağlayıcı müşteri siparişlerinden önce değişiklik, tadil veya iptal hakkını saklı tutar.