GÜVENLİK

Güvenilirlik yalnızca sizi ve yolcularınızı gideceğiniz yere kolayca ve gecikmeden ulaştırmak anlamına gelmez. Aynı zamanda sizi oraya güvenli bir şekilde ulaştırmak anlamına gelir ve güvenlik, Jaguar’ın hafif alüminyum mimarisinin temelinde yer alır.

Yüksek kaliteli alüminyum gövde mimarisini üretmek için kullanılan ve havacılık/uzay bilimlerinden ilham alan teknoloji, iyileştirilmiş yakıt verimliliği, düşük emisyon ve daha dinamik bir kullanım karakterine yönelik olarak, önceki modellere göre 400 kiloya kadar daha hafif ve daha sert bir şasiye sahiptir. Ayrıca bu şekilde çok daha güçlü, daha iyi tasarıma sahip ve ek güvenlik özellikleriyle donatılmış, size daha üst düzeyde koruma sunan bir yürüyen aksam oluşturulur.Örneğin Jaguar XE, yüzde 75 oranında yoğun alüminyum içeriğe sahip monokok gövde temel alınarak geliştirilmiştir. Bu model Jaguar’ın ürettiği en hafif ve en sert sedan modelidir. Alüminyumun akıllı kullanımı tüm modern Jaguar otomobillerinin dünya çapında en sıkı yönetmeliklere ve tüketici çarpışma testlerine uygun şekilde üretilmesi için temel öneme sahiptir.Bu tasarımlar amacına tamamen uygun bir performans gösterdiklerinden emin olmak üzere gerçek kullanım koşullarında test edilir ve otomobiller 80 seri çarpışma testinde 60 civarında şasi çarpışma testine tabi tutulur. Bu testlerin bazıları 40 milisaniye içinde otomobilin 100 MW kinetik enerjiye sahip darbe alacağı şekilde tasarlanmıştır.40 milisaniyelik bu çok kısa süre içinde tampon kirişleri, çarpışma kutuları ve doğrusal yapıların şekli bozulur ve motor çarpışmadan uzaklaşarak çarpışma bölgesine doğru hareket eder. Otomobilin içinde hava yastıkları ve emniyet kemeri ön gergileri darbeden 15 milisaniye sonra etkin hale gelerek, çarpışma kuvvetinin yolcular üzerindeki etkisinin sınırlandırılmasına yardımcı olur. Son olarak otomobil durduğunda yakıt pompası otomatik olarak kesilir, tehlike ışıkları yanar ve otomobilden kolaylıkla çıkılabilmesi için kapıların kilitleri açılır.

"MODERN JAGUAR OTOMOBİLLERİ DÜNYA ÇAPINDA EN KATI YÖNETMELİKLERE UYUMLU VE ÇARPIŞMA TESTİ GEREKLİLİKLERİNİ KARŞILAYACAK ŞEKİLDE ÜRETİLİR."

Jaguar otomobilleri yalnızca taşıdıkları yolcuları korumakla kalmaz. Yaya Teması Algılayıcı Kaput Sistemi*, kaputu 30 milisaniye süre içinde otomobilden yaklaşık 6 cm kadar yukarıya doğru uzaklaştırmak üzere piroteknik aktüatörler kullanır. Bu fonksiyon yayalara yönelik olarak darbeyi sönümler, motor ve süspansiyon gibi sert bileşenlere çarpmalarını engeller.Günümüzde her Jaguar, eksiksiz Gelişmiş Sürücü Asistanı Sistemlerine (ADAS) sahiptir. Bu sistemler sürücüyü çevresindeki koşullar ve trafik durumu konusunda bilgilendirir veya otomatik olarak etkinleşerek kazaları önlemeye yardımcı olur.Bu sistemler sayesinde Jaguar XE ve XF modellerinin ikisi de 2015 Euro NCAP testlerinde Yetişkin Yolcu, Çocuk Yolcu, Yaya ve Güvenlik Yardımı kategorilerinde beş yıldız gibi yüksek sonuçlar elde etmiş ve kendi segmentlerinde en yüksek puana sahip otomobiller arasına girmiştir.Otomobil Serileri Direktörü Kevin Stride konuyu şöyle açıklıyor: "Jaguar XE ve XF, hiçbir özellikten taviz verilmeden üretildi. Dinamiklere, performansa, kalite ve verimliliğe olduğu kadar güvenliğe de yoğun biçimde odaklandık. Şirket içinde uyguladığımız zorlu standartlar, yönetmeliklerde ve tüketici testlerinde yer alan gerekliliklerin de ötesine geçti. Gövde yapısı için geliştirdiğimiz alüminyum alaşımlardan Bağımsız Acil Durum Freni sisteminin merkezinde yer alan son teknoloji ürünü stereo kameraya kadar her şey birinci sınıf güvenlik sunmak üzere titizlikle iyileştirildi."*Modele ve pazara bağlıdır.

yt:P_JPyCG44zs
XF Autonomous Emergency Braking
DİĞER HİKAYELER
HAFİF ALÜMİNYUM MİMARİ

Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Otomobil tasarımı ve yapımı söz konusu olduğunda, sağlam ve güvenilir Hafif Alüminyum Mimari 70 yıldan uzun bir süredir Jaguar felsefesinin bir parçasını oluşturuyor.
DAHA FAZLA BİLGİ
GLOBAL TESİSLER

Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Her bir Jaguar otomobilinin yüksek kapasiteli, sağlam ve güvenilir olması için çok kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir.
DAHA FAZLA BİLGİ
SANAL MÜHENDİSLİK

Yayınlanma Tarihi: 18-08-2016

Yeni ürünlerin ve bunların arkasındaki gelişmiş teknolojinin daha hızlı, daha verimli ve çok daha sağlam şekilde geliştirilmesi için son teknoloji ürünü sanal mühendislik araçlarına yatırım yapıyoruz. Böylece çok daha sağlam, dayanıklı ve güvenilir Jaguar otomobilleri ortaya çıkıyor.
DAHA FAZLA BİLGİ