ENERJİ ÜRETME

Yarıştan elde edilen deneyim ve bilgileri paylaşarak yol otomobillerimizde ileriye doğru büyük adımlar atıyoruz. Jaguar I-TYPE yarış otomobilimizin yenilikçi fren teknolojisi, ilk elektrikli konsept otomobilimizde daha fazla batarya gücü oluşturmamıza yardımcı oluyor.

Panasonic Jaguar Racing Formula E otomobilinin akıllı frenleme ile menzilini %15’e kadar artırmak için yeterli enerjiyi yalnızca tek bir yarışta elde edebildiğini biliyor muydunuz? Peki bu nasıl oluyor? Bu, elektrikli Jaguar I-PACE Concept yol otomobilinin de önemli bir özelliği olan en yeni geri kazanımlı frenleme teknolojisini kullanarak gerçekleşiyor.Normal bir içten yanmalı motora sahip otomobilde, fren balatalarını disklere baskılayan klasik sürtünmeli frenlerle yavaşlanır. Otomobilin kinetik enerjisi, aslında boşa giden ısı enerjisine dönüştürülür. Ancak bataryalı elektrikli bir otomobilde (BEV) elektrikli motor, bu kinetik enerjiyi bataryayı doldurmak için elektriğe dönüştürebilir. Böylece tek bir şarjla katedebileceğiniz kilometre sayısını artırabilirsiniz.

Formula E’de, yarışın uzunluğu her yarışçı için aynıdır ve aynı şekilde yarışı tamamlamak için gerekli enerji miktarı da 56 kilo watt saatle sabittir. Sonuçta yarışta geri kazanımlı frenleme, ekstra performans ve potansiyel sunduğundan turlar daha hızlı tamamlanır. Elektrikli yarışın yoğunluğu, otomobilin parçalarının yanı sıra mühendislerini de gerçek anlamda test eder. Hem elektrikli yarış otomobilleri hem elektrikli yol otomobilleri geliştiren Jaguar için bu durum karşılıklı avantajlar sağlayacaktır.

yt:XqmDUEb4trM
Jaguar I‑PACE Concept | Enerji Üretme

“Bir mühendis olarak Formula E ortamını son derece heyecan verici ve zorlayıcı buluyorum. Öğrendiklerimizi ve elektrikli bileşenlerde gerçekleştirdiğimiz gelişmeleri Jaguar’ın yeni elektrikli otomobil nesli için doğrudan üretim ortamına yansıtabiliriz.”
Richard Devenport - Araştırma Müdürü, Formula E Teknolojisi

Jaguar’ın yeni elektrikli otomobilinde geri kazanımlı frenlemeyi deneyimlemek de sürüş stilinizi değiştirebilir. Çoğunlukla gaz pedalını kullanarak yalnızca ‘tek pedallı’ sürüş, sürücü elektrikli otomobillerin ivmesini daha iyi anladıkça çok daha kullanışlı olacaktır.

Bu önemli teknolojik değişikliklerin yanı sıra yenilikçi I-PACE Concept, halen bir Jaguar olma özelliğini koruyor.

“Bu bir elektrikli otomobil, ancak sonuçta halen bir Jaguar. Bu nedenle müşterilerimizin Jaguar’larında bilip sevdiği özelliklere de sadık kalmak gerekir. Otomobilin hem iç hem dış tasarımının büyüleyici olduğu açıkça görülüyor. Otomobil konforlu ve kaliteli olmalı, ama aynı zamanda heyecan ve keyif veren sürüş dinamikleri de sunmalı. Tüm bunlar Jaguar I‑PACE Concept’in yeni müşterilere kazandıracağı özelliklerdir.”
Ian Hoban - Üretim Direktörü, Jaguar