SES TASARIMI

Elektrikli otomobiller sokaklara çıktıkça şehir içi ses düzenimiz de tamamen değişecek.

Formula E’yi izlemiş (veya duymuş) olan herkesin bileceği üzere elektrikli araçlar içten yanmalı motorlara sahip diğer araçlara kıyasla çok daha sessizdir. Zaten Formula E yarışlarının, Formula 1 için zor olacak şehir içi ortamlarda gerçekleşmesine izin verilmesinin nedenlerinden biri de nispeten daha sessiz olması.Bu sessizlik, Jaguar’ın yeni gelecek elektrikli araçlarının da en önemli özellikleri arasında. Bu durum kasabalar, şehirler ve aynı şekilde sürücüler ve bölge sakinleri için son derece iyi bir haber. Ancak bu sessizlik seviyesinin de olası zorlukları mevcut.

yt:hMZM6gvRSJ4
Jaguar I‑PACE Concept | Ses Tasarımı

“Şehirler, elektrikli otomobillerle çok daha sessiz olacak. Yıllardır tüm otomobillerimizde gürültüyü azaltıyoruz; ancak yeni elektrikli otomobil teknolojisi, bize ilginç bir zorluk çıkararak bir anda tüm otomobilleri çok sessiz hale getirdi. Yayaların otomobillerin yaklaştığını duymama ihtimali mevcut. Bu nedenle otomobillerimizin daha güvenli ve sorumlu şekilde üretildiğinden emin olmamız gerekiyor. “
Jaguar NVH teknik uzmanı, Iain Suffield

Jaguar otomobilleri her zaman mükemmel sesleri ile bilinir. Jaguar’ın yeni elektrikli otomobili için de bu geçerli olacak. Ancak düşük hızlarda da güvenli bir şekilde duyulabilmek ve yoldaki diğer kullanıcılara nerede olduğunu ve hangi yönden geldiğini belirtmek için bu model, yeni tür bir ses ile sunulacak. Aynı şekilde diğer zamanlarda da sesin sürücüyü sürüşe dahil etmesi ve otomobilin dinamik gelişimine ilişkin geri bildirimde bulunması gerekir. Söz konusu çeşitli seslerin nasıl olacağını görmek için müşterilerimizin 2018 itibariyle satışta olacak olan seri üretim otomobilimizin test sürüşünü beklemeleri gerekecek.