DAHA UZAKLARA YOLCULUK EDİN

Jaguar I-PACE Concept’in sofistike termal yönetim sistemlerinin daha iyi bir menzil sunmaya nasıl yardımcı olduğunu keşfedin.

Sıcaklık kontrolü her otomobil için önemlidir, ancak Jaguar I-PACE Concept ve Jaguar I-TYPE Formula E yarış otomobili gibi elektrikli modeller için çok daha önemlidir.Yarışta etkin termal yönetim, sürücülerin pistte daha hızlı ve daha uzun kalabilmeleri anlamına gelir. Jaguar I-PACE Concept gibi yol otomobilleri için sürücüler şarj işlemleri arasında 50 km’ye kadar menzil kazanabilir.

Jaguar I-PACE Concept’te üç sıcaklığın kontrol edilmesi gerekir. Bunlar, batarya, motorlar ve sürücü kabinidir. Otomobilin sofistike termal yönetim sistemi, bunların her birini bağımsız olarak ısıtıp soğutabilir ve enerjiyi birinden diğerine aktarır. Bu nedenle ısının elektriklikli motorda üretilmesi halinde bu ya kabini ya bataryayı ya da her ikisini birden ısıtmak için kullanılır. Isı enerjisinin bu şekilde iletilmesi, bataryanın ısıtma amacıyla daha az kullanılmasını ve böylece batarya gücünün daha fazla menzil için kullanılabilmesini sağlar.

yt:s45lTQQc1-o
Jaguar I‑PACE Concept | Termal Yönetim

“Bu, üretilen ısıyı üç farklı kaynak arasında aktarabildiğimiz son derece sofistike bir sistem.”
Dr Wolfgang Ziebart, Jaguar Land Rover Teknik Tasarım Direktörü

Otomobil tarafından üretilen enerjinin iletilmesine ek olarak Jaguar I-PACE Concept’te, otomobilin içine dışarıdan hava çekip bu havayı kabin içini ısıtmak için kullandığı bir ısı pompası yer alır. Dışarının sıcaklığı nispeten daha düşük olsa da dışarıdaki havanın enerjisi çok küçük bir enerji kullanarak daha yüksek bir sıcaklığa yükseltilir. Klasik bir elektrikli ısıtıcı kullanmak yerine bu ısıtılan hava, sürücü kabinine iletilir bu da kabin içini ısıtmak için daha az batarya enerjisinin gerekli olduğu anlamına gelir.

Isı pompasının etkisi önemlidir. Dışarısının sıcaklığı 10°C ile 15°C arasında olduğunda, bataryadan enerji kullanmak yerine ısı pompasının kullanımı Jaguar I‑PACE Concept’in menzilini 50 km kadar arttırabilir.