ELEKTRİKLİ ARAÇLAR
JAGUAR ELEKTRİKLİ ARAÇLAR

Jaguar olarak bataryayla çalıştırılan, kullanımı heyecan verici elektrikli otomobiller yaratmayı hedefledik. Formula E yarış ekibimiz aracılığıyla elektrikli otomobil teknolojilerinin geliştirilmesine hız veriyor ve Yeni Jaguar I-PACE ile başlayarak bataryalı otomobillerimizin etkileyici ailesini genişletiyoruz.

YENİ JAGUAR I-PACE

Yeni Jaguar I-PACE, ilk kez üretilen bataryalı elektrikli otomobillerimize yönelik fikir veriyor. Dört çeker, 400 bg ve 5 kişilik bu otomobil, 470 km* menzile sahiptir. 0’dan 100 km/sa’e 4 saniyede ulaşır ve 50kW DC hızlı şarj cihazıyla 90 dakikada %80 seviyesinde şarj edilir.

*WTLP değerlerine göre

Hızlanma, güç, hız, menzil ve şarj ile ilgili tüm rakamlar, üreticinin yayın sırasında mevcut olan en iyi bilgileri temel alan tahminlerini yansıtır. Seri üretim otomobiller, piyasaya sunulmadan önce test edilir ve müşteri siparişlerinden önce resmi rakamlar ile onaylanır.

YENİ JAGUAR I-PACE'İ KEŞFEDİN
SIKÇA SORULAN SORULAR
NEDEN ELEKTRİKLİ ARAÇ SATIN ALMALIYIM?

Elektrikli araçlar geleneksel yakıt kullanan otomobillere göre çevreye yönelik avantajlar sunduğu gibi tüketim maliyetinizi de ortalama %80 oranında azaltmanızı sağlar. Tüm bunlara ek olarak elektrikli araçlarda elektrik motoru kesintisiz tork sağladığı için benzinli ve dizel araçlara göre daha ani bir ivmelenme sunarak size daha keyifli bir sürüş deneyimi sağlar.

BAŞKA TÜR ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLER VAR MIDIR? FARKI NEDİR?

Jaguar I-PACE gibi tamamen elektrikli araçların dışında “Hibrit” terimini de duymuş olabilirsiniz. Bu terim, içten yanmalı motor ve elektrik motoru aynı anda kullanan otomobillere verilen isimdir.

Hibrit Elektrikli Otomobil (HEV), genellikle motor ve geri kazanımlı fren sistemi tarafından şarj edilen küçük bir bataryaya ve yalnızca elektrik enerjisiyle kullanılabilecek kısa bir menzile sahiptir.

Plug-in Hybrid Elektrikli Otomobil (PHEV), harici bir elektrik kaynağından şarj edilebilir. Bir PHEV genellikle daha büyük bir bataryaya ve HEV’e göre daha uzun bir menzile sahiptir.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN BAKIM MALİYETLERİ DİĞER ARAÇLARA GÖRE NASILDIR?

Elektrikli araçların motorlarında içten yanmalı araçların motorlarına göre daha az parça mevcuttur. Yağ ve hava filtresi gibi parçalar bulunmadığından dolayı bakım periyotları, içten yanmalı motora sahip olan araçların bakım periyotlarına göre daha seyrek olup, bakım maliyetleri de daha düşüktür.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİL, YOLCULUĞUM İÇİN YETERLİ MENZİLE SAHİP OLACAK MI?

Jaguar I-PACE gibi yeni nesil bataryalı elektrikli otomobiller, 470 km* menzile sahip olabilir. Bu nedenle, özellikle ev dışı şarj ağının genişlemesiyle birçok elektrikli araç kullanıcısı için menzil sorun olmamaktadır.

*WTLP değerlerine göre

ELEKTRİKLİ ARACIMI NERELERDE ŞARJ EDEBİLİRİM?

Elektrikli arabanızı evde veya ev dışındaki şarj noktalarında şarj edebilirsiniz.

Evde şarj: Elektrikli otomobiller normal ev tipi prizden şarj edilebilir ancak şarj işlemi oldukça yavaş ilerleyecektir. Bu nedenle wallbox (duvar tipi şarj ünitesi) kullanmak şarj süresini kısaltacağı için daha çok tercih edilen bir çözümdür. Şarj süreleri bulunduğunuz ülkeye göre değişir; ancak genel olarak Jaguar I-PACE bir wallbox aracılığıyla bir gecede tam olarak şarj edilebilir.

Ev dışı şarj: Bu şarj noktaları AC (Alternatif Akım) veya DC (Doğru Akım) şarj yöntemlerini sunar. DC şarj akımı (sıklıkla “hızlı şarj” olarak adlandırılır) en hızlı şarj yöntemi olurken, DC şarj noktaları da her geçen gün Türkiye genelinde artmaktadır. Örnek vermek gerekirse, I-PACE hızlı şarj (DC) ile 90 dakikada %80 şarj olmaktadır.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN BENZİNLİ VEYA DİZEL OTOMOBİLLERE GÖRE TEPKİLERİ DAHA YAVAŞ MIDIR?

Elektrikli araçlar doğası gereği harekete başladığı andan itibaren maksimum seviyede tork üretir. Bu sebeple benzinli veya dizel otomobillere göre daha iyi bir ivmelenme sağlar.

DAHA FAZLA SORUNUZ MU VAR?