Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation
 1. DAHA DA İLERİ SEYAHAT

  Daha uzun bir menzile sahip olmak için Jaguar I-PACE Concept’in termal yönetim sisteminin ne kadar gelişmiş olduğunu keşfedin.

  • Sıcaklığı kontrol etmek tüm otomobiller için önemlidir, ancak Jaguar I-PACE Concept ve Jaguar I-TYPE Formula E yarış otomobili gibi elektrikli otomobiller için özel bir önemi vardır.

   Yarış sırasında etkili bir termal yönetim, sürücülerin pistte daha hızlı ve daha uzun süreyle mücadele edebilecekleri anlamına gelir. Jaguar I-PACE Concept gibi yol otomobilleri iki şarj arasında yaklaşık 50 km (veya 30 mil) daha fazla menzil elde edebilir.

   Jaguar I-PACE Concept | Termal Yönetim

   Jaguar I-PACE Concept dahilinde batarya, motorlar ve sürücü kabini gibi üç bölümün sıcaklığının kontrol edilmesi gerekir. Otomobilin gelişmiş termal yönetim sistemi tüm bunları bağımsız olarak ısıtır, soğutur ve birinden diğerine enerji aktarır. Elektrikli motorda ısı birikmesi durumunda bu ısı, otomobilin içinin veya bataryanın ya da ikisinin birden ısıtılması için kullanılır. Isı enerjisinin bu yolla aktarımı bataryanın ısıtma amacıyla daha az kullanılması anlamına gelir ve bunun sonucunda daha fazla batarya gücü daha uzun bir mesafe için kullanılabilir.
  • “Bu, üç farklı kaynak arasında üretilen ısının yer değiştirmesini sağlamak üzere kullanabileceğimiz oldukça gelişmiş bir sistemdir.”
   Dr Wolfgang Ziebart, Jaguar Land Rover Teknik Tasarım Direktörü

   Otomobilin kendisi tarafından üretilen enerjinin toplanmasına ek olarak Jaguar I-PACE Concept, otomobilin dışından hava çekerek içerisini ısıtan bir ısı pompasına sahiptir. Dışarıdan gelen enerji, dış hava sıcaklığı çok düşük olsa bile çok az enerji kullanılarak daha yüksek bir sıcaklıkla pompalanır. Geleneksel bir elektrikli ısıtıcı kullanmak yerine, bu ısıtılmış hava sürücü kabinine beslenir. Dolayısıyla içerisinin ısıtılması amacıyla daha az batarya gücü kullanılmış olur.
   Isı pompasının etkisi önemlidir. Dışarının sıcaklığı 10°C ve 15°C arasında olduğunda bataryadan gelen enerji yerine ısı pompasının kullanılması Jaguar I-PACE Concept’in menzilini yaklaşık 50km kadar artırabilir.