Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation
 1. ELEKTRİKLİ PERFORMANS

  Jaguar I-PACE Concept’in yalnızca elektrik enerjisiyle çalışması sayesinde mühendislerimiz sıfır emisyona sahip bu otomobil için mümkün olan en iyi performans paketine odaklanabildi.

  • Jaguar I-PACE Concept hakkındaki en heyecan verici şey en başından itibaren tamamen bataryalı elektrikli otomobil (BEV) olarak geliştirilmiş olmasıdır.

   Motor, batarya paketi, tekerlekler gibi önemli olan tüm elektrikli otomobil bileşenlerini istediğimiz gibi bir araya getirebilmek karşımıza önemli fırsatlar çıkardı.

   Jaguar I-PACE Concept | Heyecan Verici Performans

   Jaguar’ın FIA Formula E Dünya Şampiyonası takımında rastlayacağınız türde güç, tutku ve beceriden yararlanan Jaguar I-PACE Concept mühendisleri, tercihlerini ön ve arka aksta iki adet kompakt ve verimli senkronize-sabit mıknatıslı motordan yana kullandı.
   “Bir elektrikli otomobil için doğru konsept, zeminin altında düz batarya paketi ve bu paketin biri önünde ve biri de arkasında olmak üzere iki motordur. Arkadaki motor tekerlekleri tahrik ederken, öndeki motor enerji geri kazanımı için idealdir.”
   Dr Wolfgang Ziebart, Jaguar Land Rover Teknik Tasarım Direktörü
   Ortalama 400 bg güç ve 700 Nm anlık tork üreten motor 0’dan 60mil/sa hıza yaklaşık 4,0 saniyede ulaşır. Gerçek anlamda spor otomobile benzer bu nefes kesici hızlanma ve beraberinde gelen güvenlik, her türlü zeminde kullanılabilme avantajı gibi dört çeker ve çift elektrikli motor yaklaşımından kaynaklanır.
  • Jaguar I-PACE Concept; otomobilin menziliyle ilgili her türlü sorunun üstesinden gelebilmek üzere, büyük bir lityum iyon bataryayı barındıracak şekilde tasarlanmıştır. En son batarya teknolojisini kullanır ve paketi 90kWsa seviyesindedir. Daha basit ifade etmek gerekirse, bu değerler Jaguar I-PACE Concept’in yeniden şarj edilmeden çok daha ileri gidebileceği anlamına gelir. Menzili Avrupa test döngüsünde 500 km olarak hesaplanmıştır (ABD döngüsüne göre 220 mil). Otomobillerini çoğunlukla işe gidip gelirken kullanan sürücüler için son derece uygun bir menzildir, diğer sürücülerin ise otomobillerini haftada yalnızca bir kez şarj etmesi yeterlidir.

   Tekerlekler arasında bu büyük batarya paketleri için yer açmak amacıyla, ön ve arka akslar ileriye ve geriye doğru itilmiştir. Bu tasarım yaklaşımının sonucunda otomobilin içinde sürücü ve dört yolcu için yer açılmıştır.
   “Hiçbir şeyden ödün vermeyen elektrikli bir otomobil olması nedeniyle, bu boyutta otomobillerde hiç rastlanmayan bir alan kullanımı sunmayı başardık. Jaguar I-PACE Concept’in dıştan uzunluğu Jaguar XE boyutlarındadır ancak, gaz pedalından bagaj kapağının içine kadar olan iç uzunluğu bir Range Rover ve bir Range Rover Long Wheelbase arasındadır. Bu uzun aks aralığı, daha büyük bir iç hacmin de ötesinde dengeli bir sürüş için avantaj sağlar.”
   Dr Wolfgang Ziebart, Jaguar Land Rover Teknik Tasarım Direktörü
   Batarya paketinin otomobil üzerinde alçağa yerleştirilmesi sayesinde Jaguar I-PACE Concept, düşük bir ağırlık merkezi avantajına sahiptir. Jaguar’ın çift çatallı ön kısmı ve entegre bağlantılı arka süspansiyonunun kalitesi sayesinde, mevcut Jaguar sürücülerinin alışık olduğu üstün bir sürüş deneyimi elde edilir.
   Bu elektrikli Jaguar’da içten yanmalı motorun bulunmaması, kabin içerisinde çıkıntı yapan bir şanzıman tüneline de ihtiyaç duyulmaması anlamına gelir. Yolcular yeni düz zeminin sunduğu ekstra alandan faydalanırken, Jaguar tasarımcıları da kabinin ön ve arka kısmına saklama alanları ekleyerek bu fırsattan yararlandılar. Otomobilin elektrikli bileşenlerinin akıllı yerleşimi sayesinde yine oldukça kullanışlı boyutlarda bir bagaj alanı mevcuttur.