Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation
 1. ENERJİ ÜRETİMİ

  Yarışlardan edindiğimiz deneyim ve bilgiyi paylaşarak yol otomobillerimizde geleceğe doğru büyük adımlar atıyoruz. Jaguar I-TYPE yarış otomobilimizin yenilikçi fren teknolojisi ilk elektrikli konsept otomobilimiz için daha fazla batarya gücü üretebilmemize yardımcı oluyor.

  • Panasonic Jaguar Racing Formula E otomobilinin yalnızca bir yarış süresinde, akıllı frenleme özelliği sayesinde menzilini %15 oranında uzatabilmeye yetecek enerji toplayabileceğini biliyor musunuz? Nasıl mı? Elektrikli Jaguar I-PACE Concept yol otomobilinin önemli bir özelliği olan en yeni rejeneratif frenleme teknolojisini kullanarak.

   Normal içten yanmalı motora sahip otomobillerde; otomobil, fren balatalarını disklere doğru bastıran geleneksel sürtünmeli frenler sayesinde yavaşlatılır. Otomobilin ürettiği kinetik enerji ısı enerjisine dönüşür ve boşa gider. Ancak bataryalı elektrikli otomobilde (BEV) elektrikli motor, kinetik enerjiyi bataryayı dolduracak elektriğe dönüştürerek tek bir şarjla kat edeceğiniz mesafeyi artırır.

   Jaguar I-PACE Concept | Creating Energy

   Formula E’de yarışın uzunluğu her yarışmacı için aynıdır ve yarışı tamamlamak için belirlenen enerji miktarı 56 kilovat saat olarak sabitlenmiştir. Bu nedenle rejeneratif frenleme, yarışta ekstra performans ve potansiyel açıdan daha hızlı tur süresi avantajı sunar. Elektrikli otomobil yarışlarının yoğunluğu, otomobilin parçalarını ve mühendislerini sınırlarına kadar test eder. Jaguar’ın elektrikli yarış otomobillerinin yanı sıra elektrikli yol otomobillerini de geliştirmesi, karşılıklı avantajları da beraberinde getirir.
  • “Formula E ortamı bir mühendis açısından son derece heyecan verici ve zorlayıcı. Aldığımız dersleri ve elektrikli parçalar üzerinde yaptığımız geliştirmeleri Jaguar’ın yeni nesil elektrikli otomobil üretim ortamına doğrudan aktarabiliyoruz.”
   Richard Devenport - Araştırma Müdürü, Formula E Technology

   Jaguar’ın yeni elektrikli otomobillerinde rejeneratif frenlemenin kullanımı sürüş stilinizi de değiştirecek. Çoğunlukla gaz pedalının kullanıldığı, “E-Pedal Sürüş” sürücünün elektrikli otomobilin ivmesinin farkına varması halinde son derece elverişli hale geliyor.
   Bu önemli teknolojik değişikliklerin yanında, yenilikçi Jaguar I-PACE Concept yine de Jaguar özelliklerini de koruyor.
   “Elektrikli bir otomobil, ancak her şeyden öte bir Jaguar olması sebebiyle müşterilerimizin Jaguar otomobillerinde bildikleri ve sevdikleri karakteristik özelliklere sadık. Otomobil baştan aşağıya olağanüstü bir tasarıma sahip. Otomobil konforlu ve sade olmanın yanı sıra, heyecan verici ve nefes kesici sürüş dinamiklerini de sunmalı. Jaguar I-PACE Concept bu özellikleri yeni bir müşteri kitlesine ulaştıracak.”
   Ian Hoban - Otomobil Serisi Direktörü, Jaguar