Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation
 1. SES TASARIMI

  Elektrikli otomobiller yollarda yerini alırken şehirlerin sesleri de sonsuza dek değişecek.

  • Formula E izlemiş (ve duymuş) olanların bileceği gibi elektrikli otomobiller, içten yanmalı otomobillere göre çok daha sessizdir. Bu durum, Formula 1 yarışlarının aksine Formula E yarışlarının şehir içinde yapılabilmesini sağladı ve Formula E’yi nüfusun yoğun olarak yaşadığı yerlere uygun hale getirdi.

   Böylesi bir sessizlik aynı zamanda Jaguar’ın yeni elektrikli otomobillerinin de özelliği olacak ve sürücülerin yanı sıra şehirler için de avantajlı bir etken haline gelecek. Ancak bu “sessizliğin” de yarattığı bazı zorluklar mevcut.

   Jaguar I-PACE Concept | Ses Tasarımı

  • “Şehirler elektrikli otomobillerle çok daha sessiz hale gelecek. Bu ilginç bir zorluğu da beraberinde getiriyor çünkü yayaların otomobillerin geldiğini duymama olasılığı mevcut. Bu nedenle şehrin sakinlerinden biri olarak otomobillerimizi güvenli ve sorumlu hale getirmeliyiz.”
   Iain Suffield, NVH teknik uzmanı, Jaguar Land Rover

   Jaguar otomobillerin sesi her zaman beğenildi ve bu durum Jaguar'ın elektrikli otomobilleri için de geçerli, ancak düşük hızlarda güvenli bir şekilde duyulabilmesi amacıyla geldiği yönünü yoldakilere duyuracak yeni bir ses çıkarması da gerekli. Aynı şekilde sesin sürücüyü sürüşe dahil etmesi ve otomobilin dinamik şekilde ilerleyişinden haberdar etmesi de gerekiyor. Bu çeşitli seslerin nasıl olacağını öğrenmek için müşterilerin 2018’de piyasaya sunulacak seri üretim modelini test edilene kadar beklemesi gerekiyor.