Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation
 1. TASARIM DETAYLARI

  Jaguar I-PACE Concept tasarımcılarımıza en başından itibaren güçlü ve tamamen elektrikli bir platformun lüksünü sundu.

  • “Bu yalnızca bir konsept değil. Aynı zamanda 2018’de yollarda olacak Jaguar’ın tamamen elektrikli, ilk performans SUV modelinin ön gösterimi. Bu otomobil efsanevi Jaguar markasının tarihinde yeni bir sayfa açacak olan, gücünü bataryadan alan ilk elektrikli otomobil.”
   Ian Callum, Jaguar Tasarım Direktörü

   Jaguar I-PACE Concept tasarımcılarımıza en başından itibaren güçlü ve tamamen elektrikli bir platformun lüksünü sundu. Tekerlekler ve her aks üzerinde yer alan motorlar arasındaki büyük batarya paketleriyle, bir SUV’un temel oranlarını değiştirme fırsatı yakaladık.

   Jaguar I-PACE Concept | Yarış Pistlerinden Yollara Tasarım

   İlk olarak önde motor olmaması nedeniyle motor kapağının, normal otomobillerde olduğu kadar uzun olması gerekli değildi. Böylece kabin otomobilin ön tarafına doğru itilerek, kabine dışarıdan bakıldığında amaca yönelik “öne çekilmiş kabin” görünümü verilirken, arkadaki yolcular için 70 mm diz mesafesi dahil olmak üzere iç kısımda daha fazla alan yaratıldı.
   Bu özellikle ön camın daha büyük olması sağlandı ve tam boyutlu panoramik cam tavan ile tüm yolcular için daha fazla ferahlık hissi yaratıldı.
   “Tavan çizgisinin ön kısmının yanı sıra iç alandaki ferahlık izlenimi için de temel önem taşıyan bu “öne çekilmiş kabin” tasarımını erken bir aşamada kararlaştırdık.”
   Dr Wolfgang Ziebart, Jaguar Land Rover Teknik Tasarım Direktörü
   Ön ve arka aks dışı mesafelerin mümkün olduğunca kısa tutulması ve otomobilin daha uzun menzili (yaklaşık 500 km) için hayati önem taşıyan daha büyük batarya paketini barındırmak üzere ön ve arka tekerlekler arasındaki boşluğun uzatılması, otomobile yolda daha güçlü bir duruş kazandırdı.
  • Bu keyif verici güç hissine rağmen Jaguar I-PACE Concept, kendi sınıfında aerodinamik açından mükemmeldir. 0.29Cd değerinde sürtünme katsayısının elde edilmesine katkıda bulunan özellikler arasında; otomobilin havayı kolayca yarmak üzere yüksek hızlarda zemine doğru alçalan gövdesinin kıvrımlı silueti, kapı panellerine gömülü ve yalnızca gerekli olduğunda açılan kapı kolları ve ihtiyaç olmadığı zaman kapanan soğutma girişleri yer alır. Aynı zamanda Jaguar C-X75 konsept otomobile benzer şekilde, ön ızgaradan ön camın taban kısmına kadar ilerleyen ve gerekli olduğunda havanın bir yol bulmasını sağlayarak hava akışını artıran geniş hava kanalı da mevcuttur.

   Aerodinamik verimlilik açısından otomobilin arka kısmı da ön kısmı kadar önemlidir. Bu amaçla ince bir arka spoyler otomobilin havalanmasını engeller, arka camın alışılmışın dışındaki açısı (altındaki 530 litrelik bagaj hacmine rağmen) aerodinamik açıdan yararlıdır ve normal bir otomobilde egzoz borularının bulunduğu yerdeki arka havalandırma kanalları, arka tekerleklerden gelen düzensiz hava akışını daha iyi bir şekilde otomobilin arkasına yönlendirir.
   Tüm bunlar Jaguar I-PACE Concept’in otomobilin aerodinamik verimliliğine katkıda bulunan üstün estetik özelliklerinden yalnızca birkaçıdır. Otomobilin menzilini artırmak üzere mümkün olduğu kadar çok batarya gücünü korumaya yardımcı olan şey bu verimliliktir.