Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

19 Mayıs 2015

JAGUAR, BAŞARILI BİR MILLE MIGLIA ETKİNLİĞİNİ DAHA GERİDE BIRAKTI.

İtalya'da yapılan zorlu 1.000 millik dayanıklılık rallisine katılan dokuz otomobilinin hepsi yarışı tamamlamayı başaran ve yarışı bitiren ilk 200 arasında iki otomobili bulunan Jaguar, Mille Miglia 2015'te kusursuz bir ekip performansı gösterdi.

Jaguar'ın 80. yılını kutladığı, Jaguar Heritage, motor sporları, TV ve müzik dünyasından ünlü isimlerin sürdüğü üç C-TYPE, üç D-TYPE, iki XK120s ve bir XK140 modeli ile Brescia'daki başlangıç noktasında yerini aldı.

Brescia'da başlayan, Roma ve ardından Parma'ya inmeden önce doğu sahilindeki Rimini'ye uzanan, Brescia'ya dönmeden önce de yolda tarihi Siena ve Pisa kentlerinden geçilen bu zorlu dört günlük etkinliğe toplamda 400'ün üzerinde otomobil katıldı.

Jaguar Heritage'ın uzman teknik ekibi tarafından desteklenen dokuz Jaguar otomobilinin bir an bile aksamayan performansı sayesinde sürücü çiftler Mille Miglia'nın zorlu koşullarına odaklanıp büyük mesafeler kat ederken aynı zamanda süre denemesi etaplarını tamamlamayı başardı.

Jaguar Araç Bütünlüğü Baş Mühendisi Mike Cross ve Telegraph Gazetesinden Mikey Harvey'in kullandığı 'NDU 289', Jaguar C-TYPE modeli yarışı 153. sırada tamamlayarak Jaguar ekibini zirveye çıkmayı başardı. İlk 100'e girenlerin çoğunun süre denemesi ve uzmanı olması göz önüne alınacak olursa bu müthiş bir performans.

Jaguar otomobillerine eşsiz sürüş özellikleri katmakla sorumlu bir ekibi yöneten Mike Cross şunları söyledi: "Dört günlük uzun yolculuk boyunca 1.000 mil yol kat ettik ve C-TYPE tüm yarış boyunca müthişti. Bu seri gerçekten gözle görülür bir fark yaratan bir nesil: ne kadar hızlı giderseniz, C-TYPE o kadar iyi hale geliyor. Otomobil daha kusursuz, daha dengeli, daha sakin hale geliyor. Bu genler aynı zamanda modern Jaguar'lara da taşınmış."

Model ve TV sunucusu, Jodie Kidd ve model aynı zamanda GQ.com köşe yazarı David Gandy'nin direksiyonunu paylaştığı OOF 748 Jaguar XK120 Roadster modeli diğer Jaguar ekibinden pek geride kalmayarak yarışı 171. sırada tamamlamayı başardı. 'Betsey' takma adı verilen bu otomobille Mille Miglia'ya ikinci kez katılan Kidd şunları söyledi: "Betsey ile tekrar bir araya gelmek çok eğlenceliydi. Onu nasıl süreceğimi ve ondan en iyi performansı nasıl alabileceğimi çok iyi öğrendim. Her zamanki gibi yollar heyecan vericiydi. Herkesi motive etmek ve harekete geçirmek için üstün çaba gösteren Jaguar destek ekibine çok teşekkür ediyorum."

Kidd ile direksiyonu paylaşan David Gandy ise şu yorumlarda bulundu: "Benim için gerçekten bir ayrıcalıktı ve inanılmaz bir deneyimdi. Benim için yarışın en iyi kısmı ise Jodie ile ekip olarak çalışma şeklimizdi. Sürüş stillerimiz çok benzer, her ikimiz de birbirimize odaklandığımız gibi yola odaklanıyoruz."

Müzisyen Elliot Gleave, babası Michael Gleave ile birlikte sürücü koltuğuna geçti. Bu, Elliot'ın yarıştığı ikinci Mille Miglia etkinliğiydi. Elliot bu kez TAC 740 XK140 Roadster modelini sürdü. "Bu yıl ilk katıldığım zamana göre çok daha iyiydi. Bu kez otomobilin, rotanın ve zamanlama zorluklarının üstesinden gelmeyi başardım. Gerçekten müthiş bir deneyimdi ama kolumu kaldıracak halim kalmadı. Sanki 20 günlük bir tur yapmışım gibi hissediyorum. Bu turu babamla yapmak muhteşemdi. Babam Avustralya'da yaşadığından onu yılda sadece bir ya da iki kez görebiliyorum. Bu bizi bir araya getiren bir şeydi. Gerçekten çok özeldi."

Kendine ait PUG 676, C-TYPE Jaguar otomobilini süren Royal Automobile Club Motoring Komite Başkanı Ben Cussons'a ise gazeteci Alex Goy eşlik etti. Ben Cussons, etkinlik hakkında şu yorumlarda bulundu: "Harika bir etkinlikti, organizasyon muhteşemdi. Diğer sürücüler bizi sıcak bir şekilde karşıladı ve hatta birkaç damla yağmura rağmen hava bile iyiydi. C-TYPE müthiş bir performans gösterdi ve son derece çalışkan bir Jaguar teknik ekibi tarafından desteklendi. Görünüşe bakılırsa İtalyanlar'ın favorisi her zaman Jaguar otomobiller. C-TYPE ve D-TYPE modellerini gördüklerinde her zaman tezahürat yaptılar.”

Etkinlik 393 RW uzun burunlu D-TYPE modelini süren Şef James Martin üzerinde kesinlikle derin bir etki bıraktı. Martin duygularını şöyle ifade etti: "Yarış sonunda kendinizi mutlu ve gururlu hissediyorsunuz. Kesinlikle müthiş bir duygu. Mille Miglia'yı tamamlayamama üzüntüsünü atlatarak o bitiş çizgisini geçmeyi başardım. Ben Yorkshire'lı bir çiftçiyim ama gözlerim yaşarmasına engel olamadım.”

“Uzun burunlu D-TYPE modeli en hızlı otomobil. Bu otomobili sürmek müthiş bir duygu. Yarış sırasında bize başka bir Jaguar D-TYPE modeli katıldığında ve dağların yüksekliklerinde 100 milden fazla bir mesafe boyunca bir Ferrari TR ile müthiş bir mücadeleye girdiğimizde inanılmaz bir an yaşadık.”

Ortalama 100m/sa altında bir hızla Stirling Moss'in Mille Miglia'da 1955 yılında kazandığı zaferi hatırlayan Martin şunları söyledi: "Stirling Moss'un yaşadıklarının yüzde 0,1'ini bile yaşadıysak ona daha çok saygı duyarsınız. O zamanlar 1.000 millik mesafe için yaptığı şey gerçekten inanılmaz. Önümüzdeki yıl buraya tekrar gelmek istiyorum demek yetersiz kalır. Hayatımın en iyi dört günüydü. Jaguar'a teşekkür ediyorum."

Etkinlikte yaşadığı deneyim kendisinde büyük hayranlık uyandıran Martin'in co-pilotu maceracı Charley Boorman ise şunları söyledi: "Tam olarak ne beklemem gerektiğini bilmiyordum. Dakar rallisini yaptığımda buna benzer belirsizlik duyguları yaşamıştım. Ancak James ile yarışın başından sonuna kadar çok eğlendik. James ile adeta Monza'da bir şeker dükkanındaki çocuklar gibi neşeliydik.”

"Yarışı gerçekten bitirdiğimize inanamıyorum. Yarışı tamamlayamayanların sayısını ve bu yarışın hem sürücüler hem de otomobil için ne kadar zorlu olduğunu düşündüğümde bitiş çizgisini geçtiğimiz için çok sevinçliyim. D-TYPE muhteşemdi. Zorlu bir deneyimdi. Bunu tekrar yapmak istiyorum. Jaguar'a ve bize güç veren herkese büyük teşekkürlerimi sunuyorum. Neredeyse hiç uyumadılar. Müthiş bir iş çıkardılar."

İş adamı ve klasik otomobil meraklısı Clive Beecham'ın RSF 303 eşsiz 'Uzun Burunlu' Jaguar D-TYPE Ecurie Ecosse yarış otomobilini süren Jaguar'ın Tasarım Direktörü Ian Callum ise etkinlik deneyimi hakkında şunları söyledi; "Bu katıldığım üçüncü Mille Miglia'ydı. Bu yılın etkinliğinde bana bir D-TYPE ve hatta Ecurie Ecosse D-TYPE modeli ile yarışma şansı sunuldu. Özellikle ben yedi veya sekiz yaşındayken bu otomobilin İskoçya'daki Ingliston yarış pistinde sürüldüğünü hatırlayınca bu teklifi geri çeviremedim.”

"Bu tarihsel otomobilin bir parçası olmak büyük bir ayrıcalık. Çünkü bu otomobil Mille Miglia'da yer alarak daha büyük bir geçmişe sahip. Bu yılki sürüş deneyimi benim için tamamen katkısız bir keyif ve heyecan kaynağı oldu. Bu etkinlik muhteşem. Size otomobile ait olan her şeye dair eşsiz bir his veriyor. Bu, Jaguar markasının sunmak istediği şeyi tam olarak özetliyor.”

Jaguar ekibinden dayanıklılık yarışını tamamlamayı başaran diğer sürücüler arasında KSF 182, C-TYPE modelini süren efsanevi yarışçı Derek Bell ve sanat koleksiyoncusu Adam Lindemann, 280 BPE XK120 Roadster modeli ile yarışan Jaguar Land Rover'ın CEO'su Dr Ralf Speth ve Tony O'Keeffe ve klasik otomobil uzmanı ve NVC 260 D-TYPE'ın sahibi Simon Kidston ile kendisine eşlik eden gazeteci Jason Barlow yer aldı.