Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

15 Ekim 2017

DÖRT SİLİNDİRLİ YENİ JAGUAR F-TYPE:
DAHA ÇEVİK VE VERİMLİ SAFKAN BİR SPOR OTOMOBİL

- Yeni Jaguar F-TYPE turbocharged dört silindirli Ingenium benzinli motorla sunuluyor
- Kendi benzersiz karakterine sahip gerçek bir Jaguar spor otomobil ve gerçek bir Jaguar F-TYPE
- Yeni 300 bg 2,0 litre motor, seri üretim bir Jaguar otomobilde kullanılan en güçlü dört silindirli motordur
- 0’dan 60 mil/sa hıza 5,4 saniyede ulaşır, azami hızı 155 mil/sa’tir
- 340 bg V6’ya kıyasla yüzde 16 oranında daha düşük yakıt tüketimine sahiptir ve CO2 emisyonu yalnızca 163 g/km’dir
- Ağırlığının 52 kg azaltılmış olması ve özel şasi ayarı daha çevik olmasını sağlar
- Maksimum 400 Nm tork ve 8 ileri Quickshift şanzıman tüm devir aralığında mükemmel bir tepki sunar
- Emme ve egzoz çıkışı, ünlü Jaguar F-TYPE sesini üretmek üzere titizlikle ayarlanmıştır
- Bağımsız Acil Durum Freni, Trafik İşareti Tanıma, Adaptif Hız Sınırlayıcı ve Şeritte Tutma Yardımı dahil olmak üzere gelişmiş sürücü asistan sistemleri sunulur
- Yeni Jaguar F-TYPE dört silindirli modeli, ilkbahar 2017’den itibaren £49.900’dan başlayan fiyatlarla (pazara bağlıdır) satışa sunulacak

Jaguar en son teknoloji ürünü dört silindirli Ingenium benzinli motorun tanıtımıyla yeni Jaguar F-TYPE’ın cazibesini artırıyor. Ödüllü Jaguar F-TYPE ailesi şimdi giriş seviyesinde dört silindirli modelinden, Jaguar’ın 200 mil/sa azami hıza sahip her türlü hava koşuluna uygun süper otomobili Jaguar F-TYPE SVR modeline kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor.

Jaguar'ın tamamen alüminyumdan iki kişilik spor otomobiliyle 300 bg 2,0 litre turbocharged motorun bir araya gelmesi sayesinde Jaguar, uygun maliyetle gelişmiş çeviklik ve verimlilik içeren spor genleri sunuyor. Bu otomobil kendi benzersiz karakterine sahip gerçek bir Jaguar F-TYPE modelidir.

Yeni otomobil Jaguar F-TYPE’tan beklenen performansı korurken, 0’dan 60 mil/sa hıza yalnızca 5,4 saniyede ulaşıyor ve azami 155 mil/sa hıza sahip. Turbocharged motorun 400 Nm’lik yüksek azami torku, Quickshift şanzımanla yalnızca 1.500 dev/dk’dan itibaren üretiliyor ve tüm devir aralığında olağanüstü bir tepki sunuyor.

300 bg Ingenium motor, seri üretim bir Jaguar’da sunulan en güçlü dört silindirli motor olmanın yanı sıra Jaguar F-TYPE yelpazesinde kullanılan motorlar içinde litre başına 150 bg ile en yüksek güç çıkışını sağlıyor. Aynı zamanda Avrupa ortalama döngüsünde yalnızca 163g/km CO2 emisyonu ve 340 bg V6’ya kıyasla yakıt ekonomisi açısından yüzde 16’lık bir iyileştirmeyle, ürün yelpazesindeki en verimli Jaguar F-TYPE modelidir.

Gelişmiş dört silindirli motorun Jaguar F-TYPE’ta kullanılması kendine özgü karaktere sahip bir otomobil yarattı. Bu boyutta bir motorun sunduğu performans oldukça dikkat çekici ve iyileştirilmiş yakıt verimliliği ve uygun fiyatıyla Jaguar F-TYPE deneyimini daha erişilebilir kılıyor.
IAN HOBAN
OTOMOBİL HATTI DİREKTÖRÜ, JAGUAR F-TYPE


Ingenium motorun yüksek performans ve düşük yakıt tüketimi bir dizi gelişmiş teknoloji sayesinde sunulur. Silindir başlığına şirket içinde geliştirilen patentli kumanda algoritmalarını içeren en son teknoloji ürünü elektrohidrolik valf mekanizması entegre edilmiştir. Bu teknoloji, motorun tüm devir aralığı içerisinde optimum güç, tork ve verimliliğe yönelik olarak emme valfinin tamamen değişken şekilde kontrol edilebilmesini sağlar.

Egzoz manifoldu silindir başlığı döküm kalıbına entegre edilmiştir. Manifoldun kanallarından geçen soğutma sıvısı ısınma sürelerini ve bu sayede yakıt tüketimini ve emisyonu azaltır. Manifold, twin scroll turboşarjla titizlikle bir araya getirilmiştir. Tasarım egzoz gazı vuruntusunu önleyerek türbin pervanesinin çok daha hızlı tepki vermesini sağlar. Takviye basıncı neredeyse anında dağıtılarak turbo gecikmesini ortadan kaldırır ve Jaguar F-TYPE sürüş deneyimine oldukça benzer bir tepki sunar.

Motorun maksimum gücünü üretmesine izin verirken mümkün olan en iyi kalkış performansı ve kısa süreli tepkiyi sağlamak amacıyla turboşarjda seramik bilye yatakları bulunur. Bunlar özellikle soğuk çalıştırma sırasında mümkün olan en düşük yatak sürtünmesini sunar.

200 bar gücündeki direkt enjeksiyon sistemi merkeze monte edilmiş yakıt enjektörlerini içerir. İyileştirilmiş püskürtme düzeniyle birlikte bu teknoloji yakıtın silindir duvarlarına ve piston başına vurmasını en aza indirerek verimliliği artırır ve emisyonu azaltır.

Son teknoloji ürünü 300 bg 2,0 litre dört silindirli turbocharged Ingenium benzinli motor Ingenium ailesinin tüm üyeleri gibi Jaguar F-TYPE’ın 300 bg gücündeki motoru şirket bünyesinde tasarlandı ve geliştirildi. 200 bg ve 250 bg dört silindirli benzinli motorlar ve 150 bg, 163 bg, 180 bg ve 240 bg dört silindirli dizel motorlarla birlikte Jaguar Land Rover’ın Birleşik Krallık’taki 1 milyar pound değerindeki Motor Üretim Merkezi’nde üretilir.

Ingenium motor büyük çoğunluğu ön aks üzerinde olmak üzere otomobilin toplam ağırlığında 52 kg’lık bir azalmaya katkıda bulunur. Jaguar F-TYPE modelinin gelişmiş çevikliği bu ağırlık azaltması sayesindedir. Şasinin yeni motoru tamamlamak üzere titizlikle ayarlanması daha üstün bir direksiyon tepkisi, gövde kontrolü ve sürüş konforu sunar.

Dört silindir, sürücülerin işitsel geri bildirimden vazgeçecekleri anlamına gelmiyor, bu özellik Jaguar F-TYPE’ın cazibesinin her zaman önemli bir parçasını oluşturdu ve bundan asla ödün verilmedi. Titizlikle ayarlanan aktif egzoz giriş seviyesindeki Jaguar F-TYPE modellerinde standarttır. Bunun yanında R-Dynamic modelleri sürücüyü çok daha fazla dahil eden bir sürüş deneyimi için değiştirilebilir aktif egzozlara sahiptir.

Ağırlık büyük oranda ön aksta azaltılmıştır ve virajlı yollarda kendinizi rahat hissettirmek üzere otomobilin son derece dengeli ve gerçek anlamda çevik bir sürüş karakteri sunmasını sağlar. Buna dört silindirli motordan çıkan egzoz sesini eklediğinizde kendine özgü Jaguar F-TYPE karakterini elde edersiniz. Bu motoru V6 ve V8 modellerinin enerjik küçük kardeşi olarak düşünebiliriz.
EROL MUSTAFA
BAŞ ÜRÜN MÜHENDİSİ, JAGUAR SPOR OTOMOBİLLERİ


2018 Model Yılı Jaguar F-TYPE spor otomobile çok daha güçlü bir duruş kazandıran görsel geliştirmeler içerir. Tam LED farlarla birlikte yeniden tasarlanan tamponlar Jaguar F-TYPE’ın ödüllü tasarımını vurgular ve ürün yelpazesindeki her model arasında daha büyük bir fark yaratır.

Dört silindirli model arka bölümde kendisini çift ve dörtlü egzoz çıkışına sahip V6 ve V8 modellerinden ayıran olağanüstü bir tekli egzoz çıkışı kaplamasına sahiptir. Hafif 18 inç jantlar ürün yelpazesine eklenen en son üyedir ve yaysız kütleyi en aza indirmeye yardımcı olarak, sürüşe ve kullanım özelliklerine katkıda bulunur.

Hafif ince koltuklar, Touch Pro haber/eğlence sistemi ve yeni alüminyum kaplamalar dahil olmak üzere Jaguar F-TYPE’ın iç tasarımındaki değişiklikler sürücü odaklı hissi artırır. Şık çerçevesiz dikiz aynası, modern stil kazandıran diğer bir öğedir.

İster 200 mil/sa hızında SVR ya da yeni 2,0 litrelik dört silindirli model olsun, model yelpazesinde Jaguar F-TYPE’ın siluetini korumak bizim için oldukça önemlidir. Bu otomobil tasarım genlerinin etkisini net bir şekilde hissedebileceğiniz gerçek bir Jaguar spor otomobil ve gerçek bir Jaguar F-TYPE’tır. Bu haliyle de otomobil, yeni tek egzoz çıkışı kaplamasından da anlaşılacağı gibi kendine özgü bir karaktere sahiptir.
IAN CALLUM
TASARIM DİREKTÖRÜ, JAGUAR


Görsel geliştirmeler Jaguar F-TYPE’a çok daha güçlü bir duruş kazandırır

Yeni Jaguar F-TYPE son derece gelişmiş öne bakan stereo kameranın entegrasyonuyla desteklenen, geniş bir yelpazede, gelişmiş sürücü asistan sistemleri sunar. Bağımsız Acil Durum Freni, Şerit Terk Uyarısı ve Şeritte Tutma Yardımı, Trafik İşareti Tanıma, Adaptif Hız Sınırlayıcı ve Sürücü Takip Monitörü gibi sürücü asistan sistemleri sürücünün iş yükünü azaltır ve güvenliği artırmaya yardımcı olur.

Yeni Jaguar F-TYPE ürün yelpazesi aşağıdakilerden oluşur:
Jaguar F-TYPE Coupé ve Convertible
300 bg 2,0 litre dört silindirli; Quickshift RWD
340 bg 3,0 litre V6; Quickshift RWD/ düz RWD
380 bg 3,0 litre V6; Quickshift; RWD/ AWD, düz RWD

Jaguar F-TYPE R-Dynamic Coupé ve Convertible
300 bg 2,0 litre dört silindirli; Quickshift RWD
340 bg 3,0 litre V6; Quickshift RWD/ düz RWD
380 bg 3,0 litre V6; Quickshift; RWD/ AWD, düz RWD

Jaguar F-TYPE 400 SPORT Coupé ve Convertible
400 bg 3,0 litre V6; Quickshift RWD/ AWD
Jaguar F-TYPE R Coupé ve Convertible
550 bg 5,0 litre V8; Quickshift AWD

Jaguar F-TYPE SVR Coupé ve Convertible
575 bg 5,0 litre V8; Quickshift AWD

GÜÇ AKTARIM ELEMANLARI
Jaguar Land Rover’ın yeni 2,0 litre 300 bg Ingenium benzinli motoru şirketin şimdiye kadar ürettiği en güçlü dört silindirli motordur. Sahip olduğu en son teknoloji ürünü özelliklerle olağanüstü performans, kalite ve verimlilik sunar.

Tamamen alüminyumdan güçlü Ingenium benzinli motor, tamamen alüminyumdan Jaguar F-TYPE ile mükemmel bir uyuma sahiptir ve spor otomobil segmentinde rakipsiz bir performansla motor yelpazesini 300 bg dört silindirli motordan 575 bg V8’e kadar genişletir.

Tıpkı supercharged altı ve sekiz silindirli motorlar gibi turbocharged dört silindirli motor da Jaguar F-TYPE’ın vaat ettiği sürüş deneyimini yeni bir verimlilik düzeyiyle sunar. Litre başına 150 bg güç üreten motor, yeni Jaguar F-TYPE ürün yelpazesinin en yüksek güçteki motorudur.

Yalnızca arkadan çekiş ve iyileştirilmiş sekiz ileri Quickshift şanzıman ile birlikte sunulan dört silindirli motor, Avrupa ortalama döngüsüne göre yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu açısından sırasıyla 7,2 litre/100km ve 163g/km değerlerini elde eder.

300 bg Ingenium benzinli motor, performans, kalite ve verimliliğin iddialı bir birleşimini sunmak üzere tasarlanmıştır. Elektrohidrolik emme valfi kaldırma kumandası, entegre egzoz manifoldu ve seramik bilye yataklı twin scroll turboşarj dahil olmak üzere en yeni teknolojilerle, şimdiye kadar Jaguar tarafından üretilen en gelişmiş benzinli motordur. Seri üretim bir Jaguar’da sunulan en güçlü dört silindirli motor olmanın yanı sıra, Jaguar F-TYPE yelpazesindeki tüm motorlardan daha yüksek güç ve tork değeri elde eder. Böylece tam da bir Jaguar spor otomobil için uygun olduğunu kanıtlar.
RON LEE
GÜÇ AKTARIMI MÜHENDİSLİK DİREKTÖRÜ, JAGUAR LAND ROVER


Silindir başlığına şirket içinde geliştirilen patentli kumanda algoritmalarını içeren en son teknoloji ürünü elektrohidrolik valf mekanizması entegre edilmiştir. Bu teknoloji, motorun tüm devir aralığı içerisinde optimum verimlilik, güç ve torka yönelik olarak emme valfinin tamamen değişken şekilde kontrol edilebilmesini sağlar.

Çoğu benzinli motorlar yük kontrolü için bir gaz kelebeği valfi kullanır ancak bu yöntem pompalama kayıplarını ve dolayısıyla yakıt tüketimini artırır. Ayrıca şarj havasının emme manifoldunu doldurması da zaman alır. Bu gecikme, tepki ve verimlilik üzerinde olumsuz bir etki yaratacak şekilde ateşleme zamanlamasının da uygun şekilde geciktirmeli olması gerektiği anlamına gelir.

Ingenium benzinli motorlarda ise farklı bir yaklaşım kullanılır. Yük kumandası kaldırma miktarının ve açık kalma sürelerinin değiştirilmesiyle aslen emme valflerinin kendisi tarafından yönetilir. Bunun için emme kamları artık doğrudan valfleri çalıştırmaz, bunun yerine düşük sürtünmeli makaralı parmak takipçileri aracılığıyla kompakt hidrolik pompaları harekete geçirir. Bu pompalarda oluşturulan yağ basıncı emme valflerinin açılması ve kapanması için kullanılır.

Her pompa bir solenoid valfiyle harekete geçirilir ve solenoidleri kontrol etmek üzere son derece gelişmiş bir yazılım kullanılır. Solenoidler tam olarak açıkken valf kaldırılmaz, kapalıyken tam olarak kaldırılır. Solenoidin durumunun değiştirilmesiyle, motorun tam çalışma aralığında emilen hava akışı optimize edilir.

Ingenium’un elektrohidrolik teknolojisi yanma işlemini döngüden döngüye kontrol edecek kadar hızlıdır ve emme ve egzoz kamları safhalarıyla birlikte daha üst düzeyde bir esneklik sunar.

Motorun çalıştırılması sırasında geç emme valfi açma özelliği kullanılır. Düşük valf kaldırma değeri ve kısa süre kombinasyonu özellikle soğuk çalıştırma sırasında tam olarak gereken hava miktarının hassas şekilde kontrol edilebilmesini sağlar.

Valf mekanizmasının esnekliği çok düşük devirlerde ve yüklerde, erken emme valfi kapama ve geç emme valf açma kombinasyonundan oluşan ve gelişmiş şarj hareketi sunan ve dolayısıyla daha eksiksiz ve verimli bir yanma sağlayan kompozit modun kullanılmasını mümkün kılar.

Şehir içinde ya da otoyolda seyrederken düşük devirde kullanma gibi kısmi yük durumlarında valf mekanizması, artırılmış genleşme oranıyla optimum verimlilik sunan geç egzoz valfi açma özelliğiyle bir araya getirilen erken emme valfi kapama stratejisini kullanır. Çift bağımsız kam evresi en düşük seviyede sürtünme kaybıyla ideal artık gaz kontrolünü sunar. Turboşarj ve son derece verimli su soğutmalı şarj havası soğutucu, şarj yoğunluğunun yüksek seviyede kalması ve tork çıkışını koruması anlamına gelir ve motorun her zaman sürücünün taleplerine anında tepki verebilmesini sağlar.

Sistem tam yük altında motorun tam performans göstermesine izin vererek, maksimum hava akışını sağlamak üzere erken egzoz valfi açma özelliğiyle birlikte tam valf kaldırma ve daha uzun süre sunar.

Gelişmiş turboşarj teknolojisi ile performans, tepki ve verimlilik.

Jaguar Land Rover için bir ilk olmak üzere egzoz manifoldu silindir başlığı döküm kalıbına entegre edilmiştir. Manifoldun kanallarından geçen soğutma sıvısı ısınma sürelerini ve bu sayede yakıt tüketimini ve emisyonu azaltır.

Entegre egzoz manifoldu aynı zamanda maksimum egzoz gazı sıcaklığını da azaltabilir ve dolayısıyla yüksek yükte zenginleştirme ihtiyacı da azalarak resmi test döngüsünün yanı sıra gerçek sürüş koşullarında da verimliliğin artırılmasını sağlar.

Manifold, twin scroll turboşarjla titizlikle bir araya getirilmiştir. Su soğutmalı türbin muhafazası içindeki kanal maksimum verimliliğe yönelik olarak, biri birinci ve üçüncü silindirlerden diğeri de ikinci ve dördüncü silindirlerden gelen egzoz gazıyla beslenecek şekilde ikiye ayrılır.

Bu düzen egzoz gazı vuruntusunu önleyerek türbin pervanesinin çok daha hızlı tepki vermesini sağlar. Takviye basıncı neredeyse anında dağıtılarak turbo gecikmesini ortadan kaldırır ve Jaguar F-TYPE sürüş deneyimine oldukça benzer bir tepki sunar.

Motorun maksimum gücünü üretmesine izin verirken mümkün olan en iyi kalkış performansı ve kısa süreli tepkiyi sağlamak amacıyla Jaguar Land Rover benzinli motorlarda ilk kez olarak turboşarjda seramik bilye yatakları bulunur. Bunlar özellikle soğuk çalıştırma sırasında mümkün olan en düşük yatak sürtünmesini sunar.

Son teknoloji ürünü 300 bg 2,0 litre dört silindirli turbocharged Ingenium benzinli motor

Daha temiz yanma sayesinde düşük emisyon
Ingenium motor aynı zamanda yeni bir 200 bar direkt enjeksiyon sistemini içerir. Enjektörler merkezi şekilde monte edilmiştir. İyileştirilmiş püskürtme düzeniyle birlikte bu konfigürasyon yakıtın silindir duvarlarına ve piston başına vurmasını en aza indirerek verimliliği artırır ve emisyonu azaltır. Emme portları direkt enjeksiyon sistemi üzerindeki iyileştirmelerle birlikte duvar ıslanmasını azaltan ve daha verimli bir yanma için yakıt ile havanın daha iyi karışmasını destekleyen yüksek seviyede bir şarj hareketi sunar.

Verimli tasarım
Tüm Ingenium motorları standartları belirleyen düşük sürtünme seviyesiyle motorun doğasında var olan verimlilik ve kaliteye katkıda bulunur. Buna katkısı olan diğer tasarım özellikleri arasında silindir duvarları üzerindeki teğetsel kuvvetleri azaltmak üzere 12mm kaçık silindir çapları ve çift dengeleyici miller ve kam milleri için iğne rulmanlar yer alır.

Harita kontrollü yağ pompası akış hızının motor devri, yük ve sıcaklığa uyum sağlamasını mümkün kılar. Değişken pistonlu soğutucu jetleri piston başının alt kısmına yalnızca gerektiğinde yağ püskürterek yağlama sistemi üzerindeki yükü azaltır.

Split soğutma sistemine sahip harita kontrollü elektrikli soğutma sıvısı pompası; motor gereken sıcaklığa ulaştığında soğutma sıvısını blok içerisinde yalnızca bir kez dolaştırarak motorun hızlı şekilde ısınmasını sağlar. Yakıt tüketimini de azaltan bu özellik, ısıtıcının Jaguar F-TYPE’ın kabinini çok daha çabuk ısıtması sayesinde yolcu konforunu artırır.

ŞASİ
Dört silindirli Jaguar F-TYPE, V6 ve V8 modellerinin dinamik genlerini paylaşır ancak özel şasi ayarıyla Ingenium motorun bir araya gelmesi sayesinde en hafif ve en çevik model haline gelir.

Jaguar F-TYPE en başından itibaren günlük kullanımdan ve tüm Jaguar otomobillerinden beklenen konfordan ödün vermeden, olağanüstü bir çeviklik ve tepki sunmak üzere tasarlandı.

Sert, hafif alüminyum gövde yapısı ve genel alüminyum çift çatallı süspansiyon bu çifte karakterin yansıtılması açısından her zaman temel önem taşıdı. Geliştirme ekibi yeni dört silindirli motorun sunduğu ek ağırlık tasarrufunun avantajından tam anlamıyla yararlanmak üzere şasiyi titizlikle ayarladı.

Yeni dört silindirli motorun gücünün ve verimliliğinin, Jaguar F-TYPE sürüş deneyimini çok daha kapsayıcı ve faydalı hale getiren seviyede bir tepki hızı da sunmasını planladık. Yoğun geliştirme çalışmalarının sonucunda daha iyi bir denge, üst düzeyde bağlılık hissi ve gelişmiş bir sürüş konforu elde edildi. Kendine özgü bir karaktere sahip, gerçek bir Jaguar F-TYPE olan bu otomobili meraklıları sürmek için can atacak.
MIKE CROSS
OTOMOBİL BÜTÜNLÜĞÜ, BAŞ MÜHENDİSİ, JAGUAR LAND ROVER


Gücü 340 bg V6 tarafından sağlanan eşdeğer modelinden 52 kg daha düşük ağırlığa sahip olan otomobil şimdiye kadarki en hafif Jaguar F-TYPE’tır. Kütledeki bu azalmanın büyük bölümü, otomobilin dinamiklerine maksimum seviyede yarar sağlayan ve yüzde bir oranında arkaya kaydırılan denge sayesinde ağırlık dağılımını iyileştiren ön aks üzerinde yer alır.

Ön ve arka yay oranları viraj ağırlığının azaltılması için sırasıyla yüzde dört ve üç oranında azaltıldı. Tek borulu amortisörlerin valf tertibatında, gelişmiş bir sürüş konforu sunarken gereken sürüş karakterini korumak üzere titizlikle gerçekleştirilen ayarlamaları içeren Jaguar F-TYPE SVR programından elde edilen bilgiler de kullanılmıştır.

Jaguar F-TYPE’ın his ve tepki açısından şimdiden standartları belirleyen elektrikli direksiyonu, ağırlık tasarrufunun avantajından tam olarak yararlanmak, gelişmiş dokunma hissi ve geri bildirim sunmak üzere dört silindirli model için benzersiz bir kalibrasyona sahiptir. Önden savrulma riskini azaltmak amacıyla viraj dönerken içte kalan tekerleklere hassas şekilde kontrol edilen fren kuvveti uygulayan tork yönlendirme özelliğiyle birlikte, yapılan değişiklikler sayesinde Jaguar F-TYPE sürücüyü daha fazla dahil eden bir sürüş keyfi sunar.

Giriş seviyesindeki dört silindirli modeller ön aksta 245/45/R18 lastikler, arkada 275/40/R18 lastiklerle ve 18 inç hafif jantlarla birlikte sunulur. Bunlar yaysız kütleyi azaltarak, tepki hızını ve kontrolü daha da artırır.

R-Dynamic modellerinde önde ve arkada sırasıyla 245/40/R19 ve 275/35/R19 lastiklerle 19 inç jantlar yer alır. Tüm dört silindirli Jaguar F-TYPE modelleri opsiyonel 19 ve 20 inç jant seçenekleriyle birlikte sipariş edilebilir.

Dört silindirli modellerin tümündeki fren sisteminde standart olarak önde ve arkada sırasıyla 355 mm ve 325 mm diskler yer alır ve etkileyici bir durdurma kuvveti sunar. Opsiyonel olarak 19 ve 20 inç jantlar takılı olan tüm dört silindirli modeller 380 mm ve 376 mm diskler içeren Jaguar Super Performance Fren Sistemine yükseltilebilir.

GELİŞMİŞ SÜRÜCÜ ASİSTANI SİSTEMLERİ
Yeni Jaguar F-TYPE sürücüye yardımcı olan ve sürücüyü destekleyen, her yolculuğu daha kolay, daha güvenli ve daha keyifli hale getiren bir dizi teknoloji sunar.

Yeni Jaguar F-TYPE öne bakan stereo kamera sistemine sahip en son Jaguar otomobildir. Bu son teknoloji görsel sensör, yeni gelişmiş sürücü asistanı sistemlerinin merkezinde yer alır. Bunların en önemlilerinden biri Bağımsız Acil Durum Freni’dir. Sistem denetleyicisinin öndeki otomobille çarpışmanın kaçınılmaz olduğunu belirlemesi durumunda çarpışmadan kaçınmak veya etkilerini azaltmak üzere tam frenleme işlemi otomatik olarak başlatılır.

Stereo kamera aynı zamanda Şerit Terk Uyarısı (LDW) ve Şeritte Tutma Yardımı (LKA) sistemlerini akıllı hale getirir. İki yandaki şerit çizgilerine göre otomobilin konumunu izleyen LDW, gösterge panelinde görsel, direksiyon simidi üzerinde dokunsal bir uyarı tetikleyerek sürücünün istemeden şeridinden ayrılmasını önlemeye yardımcı olur.

LKA bir sonraki seviyede yardım sunar ve elektrikli direksiyon sistemi üzerinden küçük miktarda ters yönlendirmeyle sürücüyü şeridin ortasına doğru yönlendirir. Direksiyona uygulanan tork kolaylıkla devre dışı bırakılarak sistem sezgisel şekilde de kullanılabilir.

Trafik İşareti Tanıma (TSR) sistemi ise örneğin yol çalışmaları sırasında geçerli olan geçici sınırlamalar dahil olmak üzere sürücüyü hız sınırlamalarından ve bazı otoyollardaki değişken sınırlamalardan haberdar etmek üzere stereo kamerayı kullanır. Limit gösterge ekranında görüntülenir ve kamera verileri daha sağlam olması açısından her zaman GPS verileriyle karşılaştırılır.

Adaptif Hız Sınırlayıcı (ASL) ise sürücü için daha fazla destek sunar. Bu akıllı sistem belirlenen noktayı ayarlamak üzere TSR sistemini kullanır ve gaz pedalı basılıyken otomobilin maksimum hızını otomatik olarak artırabilir veya azaltabilir. TSR sistemi ileride daha yüksek bir hız limiti algılarsa ASL sürücüyü bilgilendirir ve otomobili yavaşça yeni limite kadar hızlandırır. Hız limiti daha düşükse otomobil hızı buna uygun olarak azaltılır.

Otomobillerin şeritten çıkmasının yaygın bir nedeni sürücünün yorgun olmasıdır. Jaguar F-TYPE’ın Sürücü Takip Monitörü, direksiyon faaliyetindeki küçük hareketleri veya hareketsizliğin ardından ani ve aşırı direksiyon tepkisi dahil olmak üzere yorgunken otomobil sürmeye özgü durumları algılayabilir ve sürücüye mola vermesi için gösterge ekranı üzerinde çok aşamalı uyarılar ve sesli uyarılar sunar.