Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

24 Haziran 2014

JAGUAR EN HIZLI VE EN GÜÇLÜ SERİ ÜRETİM JAGUAR OLAN F-TYPE PROJECT 7'Yİ ÜRETİYOR

Jaguar'ın büyük övgü alan F-TYPE spor otomobil ailesinin en son üyesi F-TYPE Project 7, 26 Haziran'da 2014 Goodwood Festivalinde ilk kez tanıtılacak.

Jaguar Land Rover'ın Özel Operasyonlar ekibi tarafından sunulan ilk Jaguar performans otomobili olan F-TYPE Project 7, yalnızca 250 adet üretilecek. Geçtiğimiz yaz konsept olarak tanıtılan seçkin roadster gövdesi dünyanın en ünlü ve simge haline gelmiş Jaguar yarış modellerinden üç kez Le Mans şampiyonu olan ve 2014'te 60. yıldönümünü yaşayan D-type modeline saygı niteliği taşıyor. F-TYPE Project 7'nin adı ise Jaguar'ın yeni Le Mans zaferine atıfta bulunuyor.

2014 Jaguar F-TYPE Project 7, ödül kazanan F-TYPE ailesinin bir türevi olmasının yanında şimdiye kadar üretilen en hızlı ve en güçlü seri üretim Jaguar olma özelliğine de sahiptir.

F-TYPE Project 7 gücünü Jaguar'ın 5,0 litrelik süperşarjlı V8 motorundan alıyor. Motor, 1585 kg ağırlığındaki tamamen alüminyumdan üretilmiş gövdeye sahip otomobilin 0-100 km/sa arasına 3,9 saniyede hızlanmasını sağlıyor ve 575 BG/680 Nm ile elektronik olarak sınırlanmış 300 km/sa azami hıza sahip. F-TYPE Project 7 çıkarılabilir tavanı ve 196 litre saklama alanıyla yolda kullanım için de uygun.

Güç Jaguar'ın arka tekerleklere sekiz ileri Quickshift şanzımanı ve ikinci nesil Elektronik Aktif Diferansiyel (EAD) aracılığıyla aktarılır. Carbon Ceramic Matrix (CCM) frenler F-TYPE R Coupé modelinde opsiyonel olarak sunulurken, F-TYPE Project 7 modelinde standarttır ve güçlü, istikrarlı ve zayıflama hissedilmeyen bir frenleme sunar. Bir diğer standart özellik de EAD ile birlikte çalışan ve son derece hassas bir kullanım sağlayan Frenleme ile Tork Yönlendirme (TVbB) özelliğidir. Özel yapım karbon fiber aerodinamik yardımcılar ve benzersiz bir süspansiyon ayarı F-TYPE Project 7'nin gerçek bir sürüş deneyim sunabilmesini mümkün kılar.

F-TYPE Project 7, Özel Operasyonlar altındaki mühendislik ve otomobil departmanı Özel Otomobil Operasyonları tarafından performans odaklı olarak tasarlanmış olmakla beraber tasarımı geçen yaz tanıtılan orijinal Project 7 konsept otomobilin olağanüstü çizgilerine sahip.

Temel tasarım unsurları arasında D-type modelinden esinlenilen sürücünün başının arkasındaki kaplama, daha alçak ön cam ve bastırma kuvvetini artıran karbon fiber ön hava yönlendirici, yan eteklikler, arka difüzör ve ayarlanabilen arka spoyler gibi aerodinamik değişiklikler bulunur. Ancak tek koltuklu konsept tasarıma entegre edilmiş sürücü ve yolcunun başı arkasındaki devrilmeye karşı koruyan borularla iki koltuklu modele dönüştürülmüştür.