Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

12 Ekim 2017

JAGUAR E-TYPE ZERO - "DÜNYANIN EN GÜZEL ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİ"

Jaguar E-TYPE Zero, Jaguar E-TYPE’ın doğum yerinden çok da uzak olmayan Coventry’deki Jaguar Land Rover Classic Works departmanında restore edildi ve dönüştürüldü.

Jaguar E-TYPE Zero, ünlü Jaguar E-TYPE dinamik deneyimini elektriğin yüksek performansıyla bir araya getiriyor. Bu benzersiz kombinasyon nefesleri kesen bir sürüş duygusu yaratıyor. Jaguar E-TYPE Zero ile hedefimiz klasik bir otomobile sahip olma keyfinin geleceğe yenik düşmemesidir. Bu konsepti pazara sunmak üzere araştırma yaparken müşterilerimizin tepkilerini de merakla bekliyoruz.
TIM HANNIG
DİREKTÖR, JAGUAR LAND ROVER CLASSIC

Jaguar E-TYPE Zero Jaguar E-TYPE sürüş hissine ve görünümüne sahip olmasına rağmen aynı zamanda olağanüstü bir performans sunuyor. 0’dan 100 km/sa hıza ulaşması yalnızca 5,5 saniye süren otomobil 1 Serisi Jaguar E-TYPE modelinden yaklaşık bir saniye daha hızlı.

Jaguar E-TYPE Zero’nun yeni elektrikli motoru orijinal Jaguar E-TYPE’ın dinamik ayarlarıyla sorunsuz bir biçimde bir araya getirilerek otomobilin güç çıkışı sınırlandırıldı. Bu durumun ideal bir sürüş deneyimi sunduğuna inanıyoruz.
TIM HANNIG
DİREKTÖR, JAGUAR LAND ROVER CLASSIC

Tech Fest’te sergilenen Jaguar E-TYPE Zero, yenilenen bir 1.5 Roadster serisi otomobildir. Otomobil 21. yüzyıl teknolojisine sahip motoru, modifiye edilen gösterge paneli ve ön panel kısmı dışında tamamen orijinal teknik özelliklere sahiptir. Ancak yeni özellikler de yine orijinal Jaguar E-TYPE modelinden ilham almıştır. Enerji verimliliği sağlamak için LED farlar kullanılmıştır. Aynı şekilde orijinal 1 Serisi E-TYPE’ın stil teması da korunmuştur.

ÖZEL ELEKTRİKLİ MOTOR

220kW güç üreten elektrikli motor Jaguar E-TYPE Zero için özel olarak tasarlandı. Lityum iyon bataryası, orijinal Jaguar E-TYPE modelinde kullanılan XK altı silindirli motorla aynı boyutlara ve aynı ağırlığa sahiptir. Elektrikli motorun geliştirilmesinden sorumlu uzmanlar, bu bataryanın tam olarak XK motor ile aynı konuma yerleştirilmesini sağladılar. Elektrikli motor (ve redüksiyon dişlisi) batarya paketinin hemen arkasında, Jaguar E-TYPE vites kutusuyla aynı yerde yer alır. Yeni döner şaft, gücü, diferansiyel ve son dişli üzerinden gönderir. Ayrıca orijinal Jaguar E-TYPE modeline göre 46kg daha hafiftir.

Önceki benzinli motor ve şanzımanla aynı ağırlık ve boyutta bir elektrikli motor kullanılması süspansiyon ve frenler dahil olmak üzere otomobilin yapısının değişmediğini, yalnızca dönüşüm ve onay işlemlerinin basitleştiğini göstermektedir. Otomobil, orjinal Jaguar E-TYPE modelinin sahip olduğu yol tutuş, sürüş ve fren yapma özelliklerine sahiptir. Ön/arka ağırlık dağılımı değişmemiştir.

Yeni elektrikli motor mevcut Jaguar E-TYPE yapısına uyarlandı, böylece geleneksel bir motorun istendiği zaman yeniden takılabilmesi sağlandı. Jaguar otomobilinin genlerine sadık kalması için bunun önemli olduğunu düşündük.
TIM HANNIG
DİREKTÖR, JAGUAR LAND ROVER CLASSIC

XK altı silindirli motor 1949’dan 1992’ye kadar üretildi ve E-TYPE, XK120, Mk2 ve XJ6 dahil olmak üzere o dönemin simge haline gelmiş Jaguar otomobillerinin neredeyse tümünde kullanıldı. Yeni elektrikli motor bu otomobillerin herhangi birinde de kullanılabilir.

Bu teknolojiyi herhangi bir klasik XK motorlu Jaguar modelini dönüştürmek için kullanabiliriz.
TIM HANNIG
DİREKTÖR, JAGUAR LAND ROVER CLASSIC

"ŞİMDİYE KADAR ÜRETİLEN EN GÜZEL OTOMOBİL"

1961’de piyasaya sunulan Jaguar E-TYPE düzenli olarak tüm zamanların en güzel otomobili seçildi. Enzo Ferrari bile bu model için “şimdiye kadar üretilen en güzel otomobil” ifadesini kullandı.

Jaguar E-TYPE Zero’nun benzersiz elektrikli motoru Jaguar Land Rover Classic tarafından yapılan bilgilendirmenin ardından, Jaguar Land Rover mühendisleri ve bir elektrikli motor uzmanı tarafından geliştirildi. Motor; yakında piyasaya sunulacak olan Jaguar Land Rover’ın ilk seri üretim -tamamen elektrikli- otomobili Jaguar
I-PACE modelinden ödünç alınan bileşenleri ve teknolojiyi kullanıyor.

Jaguar E-TYPE Zero düşük ağırlığı ve iyi aerodinamik özellikleri sayesinde “gerçek kullanım koşullarında” 270 km’lik bir menzile sahiptir. Gece boyunca yeniden şarj edilebilen 40kWh bataryaya sahiptir (güç kaynağına bağlı olarak 6-7 saat sürer).

Elektrikli Jaguar E-TYPE’ın sergileneceği Jaguar Land Rover Tech Fest, University of the Arts London, Central Saint Martins’te gerçekleştiriliyor. 7 Eylül tarihindeki basın tanıtımının ardından etkinlik, 8-10 Eylül arasında halka açık olacak.