Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

7 Şubat 2018

JAGUAR, EFSANEVİ D-TYPE YARIŞ OTOMOBİLİNİN ÜRETİMİNE YENİDEN BAŞLIYOR- Jaguar 60 yıldan uzun süreden beri ilk kez “yeni” D-TYPE yarış otomobilini üretti
- Birleşik Krallık Warwickshire’daki Jaguar Land Rover Classic Works’de üretilecek 25 otomobil el yapımı olacak
- Müşteri tercihlerine göre Shortnose ve Longnose gövde tipleri seçeneği sunulacak
- Jaguar Classic tarafından yaratılan ilk D-TYPE otomobil, 7 Şubat tarihinde Salon Retromobile’de sergilenecek
(Ryton-on-Dunsmore, Birleşik Krallık – 07 Şubat 2018) Jaguar Classic 1956’da üretilen son otomobilden 62 yıl sonra, simge haline gelmiş D-TYPE yarış otomobilinin üretimine Coventry’de yeniden başlıyor. Mühendislik prototipi olarak Jaguar Classic tarafından bir araya getirilen ilk Jaguar D-TYPE, bu hafta Paris’teki Salon Retromobile fuarında ilk kez dünyaya tanıtılacak.

Warwickshire’daki Jaguar Land Rover Classic Works’te D-TYPE’ın yalnızca 25 adet yeni örneği elde üretilecek. 1955’te Jaguar 100 adet D-TYPE üretmeyi planlamıştı. Yalnızca 75 adet otomobilin üretiminin tamamlanmasından sonra Jaguar Classic 25 adet tamamen yeni ve dönemine uygun spor otomobillerden 25 adet daha üreterek şirketin o zamanki arzusunu yerine getiriyor.

24 saatlik Le Mans yarışını 1955 ve 1957 arasında üç kez kazanan D-TYPE modeli, altı silindirli XK motoruna sahip. 2018’de müşteriler için üretilecek olan D-TYPE otomobillerin üretiminde, her açıdan orijinal teknik özelliklerine sadık kalınacak."Jaguar D-TYPE dünyanın en zorlu motor yarışlarında olağanüstü bir geçmişi olan, tüm zamanların en simgesel ve en güzel yarış otomobillerinden biridir. Bugün de aynı şekilde gösterişlidir. Coventry’de planlanan üretimi tamamlayarak D-TYPE’ın başarı öyküsünü sürdürme fırsatı Jaguar Land Rover Classic’te çalışan dünya çapında uzmanlarımızın yerine getirmekten gurur duyduğu, hayatta bir kez karşınıza çıkabilecek projelerden biridir."
TIM HANNIG
JAGUAR LAND ROVER CLASSIC DİREKTÖRÜ
D-TYPE, Jaguar Classic’in 2014 ve 2015 yılları arasında tamamladığı altı eksik Lightweight E-TYPE ve 2017 ve 2018 yılları arasında ürettiği dokuz XKSS’nin ardından üçüncü devam projesi.

Jaguar Classic uzmanlarının titizlikle yaptığı araştırma, orijinal Jaguar mühendislik çizimleri ve kayıtlarına özel olarak erişmeleri, üretilecek her D-TYPE’ın yarış müdürü Lofty England ve mühendislerinin 1950’lerde belirlediği orijinal teknik özelliklere göre yapılmasını mümkün kılacak. D-TYPE müşterileri 1955 modelin teknik özelliklerine sahip Shortnose veya 1956 modelin teknik özelliklerine sahip Longnose gövde tipleri arasından seçim yapabilecek.

1956 Longnose modeli uzatılmış motor kapağı, sürücünün başının arkasında yer alan karakteristik kuyruk, geniş açılı silindir başlığı ve hızlı şekilde değiştirilebilen kaliperlerden tanınabilir.

“D-TYPE modelini temel alan dokuz adet XKSS’yi yeniden üretmek son derece memnuniyet vericiydi ve eksik altı adet Lightweight E-TYPE’tan daha büyük teknik zorluklar getiriyordu. Fakat XKSS projesinden aldığımız dersler bize geriye kalan son 25 D-TYPE otomobili üretmek için avantaj sağladı. Jaguar’ın Yarış Departmanının amaçladığı gibi, her bir otomobil en ince detayına kadar aslına uygun olacak”
KEV RICHES
JAGUAR CLASSIC MÜHENDİSLİK MÜDÜRÜ