Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

27 Mart 2018

JAGUAR F-PACE SVR: SPOR OTOMOBİL PERFORMANSI VE SUV TASARIMI BİR ARADA

2017’de Dünyada Yılın Otomobili ve Dünyada Yılın Otomobil Tasarımı ödülünü alan Jaguar F-PACE, şimdiye kadarki en hızlı ve en güçlü F-PACE otomobili haline geliyor. Gelişmiş şasi ve sürücüyü her koşulda tatmin eden aerodinamik özelliklerle otomobil, SVR modeline yükseltiliyor.

Özel Araç Operasyonları (SVO) tarafından tasarlanarak gücü %44 artırılan F-PACE SVR’nin 5,0 litre V8 supercharged benzinli motoru 550BG güç ve 680Nm tork üreterek 0’dan 100km/sa hıza 4,3 saniyede ulaşıyor ve azami 283km/sa hıza erişiyor.Jaguar F-PACE SVR, performansına yakışan kullanım özellikleri ve çeviklik sunuyor. Direksiyondan özel süspansiyon ayarına kadar her şey performans SUV otomobile yönelik ayarlandı ve bunun sonucunda F-PACE ve SVR adına yakışır bir otomobil ortaya çıktı.
MIKE CROSS
JAGUAR BAŞ MÜHENDİSİ

Gerçekleştirilen aerodinamik geliştirmeler arasında önde daha geniş hava girişleri ve çamurluk davlumbazlarındaki basıncı azaltan, havalanma eğilimini azaltan ve aynı zamanda yüksek hızda dengeyi optimize eden yan çamurluk havalandırmaları yer alıyor. Buna ek olarak benzersiz çamurluk davlumbazları ve alt gövde kalıpları SVR’yi diğerlerinden ayıran, yere yakın kaslı bir görünüm sunuyor.

Özel SVR motor kapağı, motor bölmesindeki sıcak havanın tahliyesine yardımcı olan ve SVR’nin dinamik amacına yönelik görsel bir kanıt oluşturan özelliklere sahip.

Arkada ise benzersiz spoyler ve Aktif Egzoz sisteminin dörtlü egzoz çıkışlarını barındıran yeni tampon yer alır. Tamponda hava akışını otomobilin arka bölümünden uzaklaştırarak aerodinamik performansa yardımcı olan yan kaplamalar bulunur.

Geliştirilmiş yürüyen aksam yüzde 30 daha sert ön yaylara ve yüzde 10 daha sert arka yaylara sahiptir ve gövdenin savrulma eğilimini %5 azaltmaya katkıda bulunan yuvarlanma demirini içerir.

Yeni, hafif 21 ve opsiyonel 22 inç dökme alaşım jantlar ön kısımla kıyasla arkada 25 mm daha geniştir ve SVR’nin gelişmiş kullanım özelliklerine katkıda bulunur. 22 inç jantlar önde 2,4kg ve arkada 1,7kg daha hafiftir ve yükseltilen 395mm ön ve 396mm arka fren disklerine daha yüksek hava akışı sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Fren diskleri, ağırlığı azaltmak ve SVR’nin çevik kullanım özelliklerine katkıda bulunmak üzere önde ve arkada gelişmiş iki parçalı yapıdadır. F-PACE SVR aynı zamanda Jaguar’ın Değişken Valfli Aktif Egzoz Sistemini içerir. Bu, otomobile etkileyici bir ses kazandırır ve aktif sistemin artırılmış gaz akışına izin vermesi sayesinde SVR’nin artırılmış performans kapasitesinin arkasındaki bir diğer faktördür. SVR egzoz, standart F-PACE sisteminden 6,6kg daha hafiftir.

Jaguar'ın Elektronik Aktif Diferansiyelini (EAD) kullanan ilk F-PACE olan F-PACE SVR her biri göreve uygun şekilde kalibre edilmiş kapsamlı teknolojiler içerir. İsteğe bağlı tork sunan Dört Çekişli Sistemin Akıllı Güç Aktarım Dinamiği (IDD) kontrol teknolojisi EAD tarafından sunulan avantajın en üst seviyeye çıkarılması için optimize edilmiştir. Adaptive Dynamics süspansiyon, Elektronik Takviyeli Direksiyon (EPAS) ve Dinamik Sürüş Modu gibi özelliklerin tümü SVR’ye özeldir. Dinamik moda geçilmesi daha hızlı, daha hassas bir vites değiştirme tepkisi, daha keskin gaz kelebeği tepkisi ve her koşulda sürücüyü daha fazla dahil eden bir sürüş deneyimine yönelik daha hızlı direksiyon tepkisini başlatır.

İç kısımda ise F-PACE SVR gelişmiş yanal destek sağlayan ince performans ön koltuklar ve karakteristik lozenge desenli kapitone döşeme ve kabartma SVR logosunu içerir. Ek olarak benzersiz arka koltuklar önde güçlü bir biçime sahip tasarımı ve SUV’un Spor Vites Seçici tarafından öne çıkarılan karakterini yansıtır. Son olarak SVR markalı direksiyon alüminyumdan vites kanatçıklarına sahiptir.

SVR güçlü, eksiksiz bir performans için PACE ailesinin tüm pratik kullanım özelliklerini ve çok yönlülüğünü korurken 650 litrelik yük alanı (arka koltuklar dik olarak) sunmaya devam eder. Jaguar’ın SUV otomobili maksimum sekiz adet cihaz bağlantısıyla 4G WiFi sayesinde yolcularının dış dünyaya bağlı kalmalarını ve eğlenmelerini sağlar. Aynı zamanda 10 inç dokunmatik ekran ve 12,3 inç HD gösterge paneliyle birlikte gelişmiş Touch Pro haber/eğlence sistemiyle de donatılmıştır.

Otomobilin yüksek performansa sahip kişiliğini öne çıkarmaya yardımcı olan Kırmızı ve Jet, Light Oyster ve Jet, Siena Tan ve Jet ve Jet ile Light Oyster dikişli olmak üzere dört iç tasarım rengi de mevcuttur.

Jaguar Land Rover’ın her zemindeki kapsamlı uzmanlığından yararlanan F-PACE SVR her yüzeyde üstün bir performans için bir dizi gelişmiş teknolojiyi içerir. Akıllı Güç Aktarım Dinamiği özelliğine sahip Dört Çekişli Sistem, All Surface Progress Control ve Adaptif Yüzey Tepkisi SUV’un her türlü hava koşuluyla başa çıkabilmesini sağlar.