Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

28 Kasım 2015

JAGUAR F-PACE’İN ZORLU TESTİ

Yeni F-PACE, Dubai'nin yakıcı sıcağı ve tozundan Kuzey İsveç'in kar ve buzuna kadar dünyanın en acımasız ortamlarında zorlu testlerden geçti. Jaguarın performans geçiş modeli, rakipsiz bir performans, tasarım ve pratik kullanım özelliği sunuyor. Her sistemin en zorlu koşullarda kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla yeni F-PACE, şirketin şimdiye kadar planladığı en zorlu test programlarından birine tabi tutuldu.

F-PACE'i her zeminde ve her türlü hava koşulunda olağanüstü seviyede beceri ve kontrol özellikleriyle birlikte bir Jaguar'dan beklenen sürüş, kullanım ve hassasiyeti sunacak şekilde geliştirdiklerini belirten Jaguar Land Rover Araç Programı Müdürü Andrew Whyman. mühendislik çalışmaları sırasında her bir parçaya ait detaylara saplantılı bir dikkat gösterdiklerini ve Jaguar’dan beklenenleri aşması amacıyla F-PACE'i en zorlu koşullar altında yoğun testlere tabi tuttuklarını belirtti

Jaguar Land Rover'ın Kuzey İsveç'teki test tesislerinde kış aylarında ortalama sıcaklık nadiren -15°C'yi aşmakta ve sıklıkla -40°C'ye kadar düşmekte. Amaca uygun olarak yapılan 60km'lik pist, dağ tırmanışları, inişler, farklı sürtünme özelliğine sahip düz yollar ve off-road alanları, dört çeker sisteminin, Dinamik Denge Kontrolünün ve Jaguar'ın devrim yaratan All-Surface Progress Control teknolojisinin kalibrasyonu için ideal ortamı oluşturuyor. Burada, asfaltta, karda veya buzda F-PACE'in entegre bir direksiyon hissi sağlaması ve Jaguar dinamikleri genlerine uygun temel çeviklik özelliğini sunması amaçlanıyor.

Dubai'de ise sıcaklık gölgede 50°C'yi geçebilmekte. Otomobiller doğrudan güneş ışığı altında bırakıldığında kabin içi sıcaklığı 70°C'yi bulmakta. Bu durum klima kumanda sistemlerinden haber/eğlence sisteminin dokunmatik ekranına kadar her şeyin aşırı sıcak ve nemde nasıl da kusursuz bir şekilde çalıştığını gözler önüne seriyor.

Test mühendisleri şehir trafiğinde klimanın sağladığı konfor içinde rahatlarken, test döngüsünün bu bölümü soğutma sistemlerine yüksek ortam sıcaklığı ve düşük hava akışı altında yüksek seviyede yük bindirmek üzere tasarlanmış.

F-PACE taşlı dağ geçitlerinde de kullanıldı. Jaguar test programı ilk kez bu benzersiz zorluklarla dolu ortamı da içeriyor ve detaylara gösterilen özen Jaguar'ın kendi segmentindeki ilk performans geçiş modeli olarak standartları belirlemesine yardımcı oluyor.