Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

7 Eylül 2017

FUTURE-TYPE CONCEPT - JAGUAR'IN 2040 VE ÖTESİ VİZYONU

Jaguar FUTURE-TYPE gelecek nesillerin ulaşım ihtiyacını karşılamak üzere tasarlanan; premium kompakt, istek üzerine çağrılabilen bir otomobildir.

Jaguar FUTURE-TYPE, Jaguar müşterilerinin tam olarak şarj edilmiş bir Jaguar FUTURE-TYPE’ı istek üzerine çağırabilecekleri bir ulaşım dünyası hayalini gerçekleştirecek, tam bağımsız sürüş özellikli bir konsept otomobildir. Bununla beraber geleceğe yönelik ipuçları sunan otomobil, bağımsız sürüş, dış dünyayla bağlantı, elektrik ve paylaşımlı ulaşım (ACES) dünyasına uygun bir otomobildir.

Konseptin merkezinde dünyanın ilk akıllı ve bağlantılı direksiyonu yer alır. Bu direksiyon sizinle birlikte evinizde bulunur ve güvendiğiniz bir yardımcınız haline gelir. E-TYPE tasarımcılarından birinin adını alan Sayer, yüzlerce görev yerine getirebilen, sesle etkinleştirilebilen ilk yapay zekalı direksiyondur. Sayer ayrıca, otomobilinizi çağırabilir, müzik çalabilir, restoranda sizin için rezervasyon yaptırabilir ve hatta buzdolabınızda ne olduğunu bilir.Yarın 08:00’de evinizden iki saat uzaklıkta bir iş toplantısında mı olmanız gerekiyor? Oturma odanızın konforunda Sayer’a talebinizi söyleyeceksiniz. Ardından sabah kalktığınızda bir otomobil kapınıza kadar kendi kendine gelecek ve hatta yolculuk sırasında otomobili kullanmaktan keyif alabileceğiniz yerler hakkında size tavsiyelerde bulunacaktır.Sayer yolculuğunuz boyunca dış dünyayla olan bağlantınızı koruyacak ya da yalnız olmak ve otomobil sürmenin keyfini çıkarmak istediğinizde bağlantınızı kesecek, gelişmiş bir HMI sistemidir. Yolcular kendi farklı ilgi alanları hakkında bilgi alabilir ve sistem aracılığıyla bunları kullanabilirler. Ev, aile, arkadaş ya da iş ortamınıza bağlanarak gelişmeleri öğrenin ve yaşamınızla olan bağlantınızı hiç kesmeyin. Farklı ortamları ayrı ayrı veya birlikte seçebilir veya hiçbirini seçmeyebilirsiniz; görmek istediğiniz bilgiye bağlanabilir, görmek istemediklerinize bağlanmamayı tercih edebilirsiniz.

Jaguar FUTURE-TYPE geleceğin sürüş potansiyeline ve otomobil sahibi olma kavramlarına yönelik ipuçları sunar. Dijital ve bağımsız sürüş çağında, lüks bir otomobil markasından neler bekleneceğine dair vizyonumuzun bir parçasını oluşturur. Jaguar FUTURE-TYPE Concept, Jaguar’ın 2040 yılı sonrasında müşterileri nasıl cezbedebileceğine dair gelişmiş bir araştırma projesidir. Kent sokaklarında isteğe bağlı sürüş özelliğine sahip otomobillerin bulunduğu bir gelecekte işe gidip gelmek, çocukları bağımsız sürüş özelliğiyle okuldan almak veya hafta sonları şehir dışında otomobil kullanmanın keyfini yaşamak isteyecek müşterilerimizin bu arzularını 7/24, rakiplerimizden daha üst düzeyde karşılamamız gerekiyor.
IAN CALLUM
TASARIM MÜDÜRÜ, JAGUARYarının bağlantılı dünyasında Jaguar FUTURE-TYPE otomobillerden oluşan bir filo istek üzerine müşterilerin emrine sunulabilir. Çocuğunuzu okula götürüyorsanız ve ihtiyacınız olan yalnızca iki koltuksa 2+1 oturma düzenine sahip bir Jaguar FUTURE-TYPE çağırabilir, otomobil sizi zaman ve enerji açısından en verimli rotada gideceğiniz yere götürürken siz de yüz yüze sohbet edebilirsiniz.

Jaguar FUTURE-TYPE diğer otomobillerle iletişim kuracak ve ortak sürüş teknolojilerini kullanacak. Bu işbirliği, araçlar arasında daha kısa mesafe olmasını sağlayacak, şerit değiştirmeyi ve kavşaklardan çıkışları daha güvenli ve daha verimli hale getirecek. Bu aynı zamanda yol kapasitesini artıracak ve kazaları da engelleyecektir. Jaguar FUTURE-TYPE’ın dar profili ile yolda ve otoparklarda daha az yer kaplaması da söz konusudur.

Sürücü yoğun trafik ve yol çalışmaları gibi yolculuğun stresli ve can sıkıcı bölümlerinde ya da iş yapmayı veya bir film izlemeyi tercih edeceği durumlarda otomobilin Jaguar FUTURE-TYPE tarafından idare edilmesini talep edebilir. Ayrıca sürücünün açık yolun keyfini çıkarmak istediği zamanlar için konsept bir direksiyona sahiptir.

Bu ikili yaklaşım sürücülerin bağımsız veya destekli sürüş arasında seçim yapabilmesini sağlarken, destekli sürüş Jaguar FUTURE-TYPE’ın kendi kendini kullanabilmesine izin veren aynı gelişmiş teknolojilerden faydalanır. Bu teknolojiler gelecekte otomobil sürmeyi her zamankinden daha güvenli ve daha keyifli hale getirmek üzere arka planda çalışacak, aynı zamanda da yolun ilerisinde meydana gelebilecek durumlara karşı otomobilin her zaman tetikte olmasını sağlatacaktır.Bugün Jaguar dinamik ve duygusal bir deneyim sunuyor. Heyecan verici sürüş deneyimi, sesi, simge haline gelen tasarımı ile Jaguar, müşterilerinin kendilerini özel hissetmelerini sağlıyor. Biz de, Jaguar FUTURE-TYPE ile insanların bir otomobile sahip olmamayı tercih edebilecekleri ya da bir Jaguar’ın bağımsız sürüş becerisine sahip, istek üzerine kullanılabileceği bir gelecekte bu duygusal bağı nasıl koruyacağımızı araştırıyoruz. İsteğe bağlı hizmetler ve otomobil paylaşımının olduğu bir gelecekte, araştırmalarımız lüks ve premium bir deneyime ve bu deneyimden alınacak keyfe yer olacağını gösteriyor. İnsanlar yine şık ve konforlu bir şekilde yolculuk yapmak isteyecekler. Otomobil paylaşım hizmeti büyürken, insanlar otomobile sahip olmayı tercih etmeseler bile, bir Jaguar’ın sunabileceklerini deneyimleme fırsatına erişmiş oluyorlar.
IAN CALLUM
TASARIM MÜDÜRÜ, JAGUAR