Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

15 Kasım 2016

JAGUAR, ELEKTRİKLİ PERFORMANS SUV MODELİ JAGUAR I-PACE CONCEPT’İ TANITIYOR.

Jaguar, 80 yıldan uzun süredir dünya çapında kusursuz spor otomobil üreticisi olarak bilinmektedir. Her zaman son teknoloji ile bağlantılı olan otomobilleri aynı zamanda heyecan uyandırmayı başarır.

Jaguar I-PACE Concept, Jaguar’ın en akıllı beş kişilik spor otomobilidir ve Jaguar için yeni bir dönemin başlangıcı niteliğindedir. Bu otomobil, tıpkı Jaguar'ı dünyaya tanıtan diğer otomobiller gibi, müşterilerimizin yaşamlarını zenginleştiren teknolojilerle yenilikçi ve cesur bir biçimde tasarlanmıştır. Her zamanki gibi diğerleri tarafından takip edilecek bir örnek oluşturur.

Ulaşım gelecek on yıl içerisinde geçtiğimiz 50 yıldakinden daha büyük bir değişime uğrayacak ve biz bu değişime hazırız. Her zaman olduğu gibi Jaguar'da müşterilerimize istedikleri ve ihtiyaç duydukları teknolojiyi, diledikleri zaman sunmaya da hazırız. Üstelik otomobillerimizi daha akıllı, daha temiz ve daha verimli hale getiriyoruz.

Jaguar I-PACE Concept, geleceğe yönelik attığımız ilk adımı oluşturuyor. Gelecek, şimdiden burada.

Jaguar I-PACE Concept, 2018’de yollarda olacak seri üretim bir otomobilin ön gösterimidir. Bu otomobil, bir performans otomobili, bir aile otomobili ve bir SUV’un bir araya geldiği, en akıllı beş koltuklu spor otomobil olacak. Ayrıca, çığır açan tasarımı, gerçek Jaguar performansı, rekabetçi ürün yelpazesi ve şarj süreleri, bu otomobili geleneksel premium SUV’ların ilk gerçek elektrikli alternatifi haline getirecek.

Jaguar’ın tasarım ve mühendislik ekipleri daha ileride konumlandırılan kabin, sportif sürüş konumu, olağanüstü iç alan ve elbette sıfır egzoz emisyonu ile anında hızlanma gibi elektrikli araçların getirdiği fırsatlardan eksiksiz şekilde yararlandı. Batarya ve motorlar Jaguar Land Rover tarafından olağanüstü verimlilik sunmak üzere tasarlanarak üretildi.

NEDC döngüsünde 500km menziliyle otomobilin ortalama bir kullanıcı tarafından haftada bir kez şarj edilmesi yeterli olabiliyor. Şarj işlemi hızlı ve seri biçimde gerçekleştiriliyor. 50kW DC şarj akımı kullanılarak bataryanın yüzde 80’i 90 dakikada şarj edilirken yüzde 100’ü iki saatin biraz üzerinde bir sürede doluyor.

Otomoblin iç tasarımı, premium malzeme ve İngiliz işçiliğini en iyi şekilde yansıtan kusursuz detaylar içeriyor. Sürücüye istediği yerde ve istediği zaman bilgi sunacak özellikte süper sezgisel, iki dokunmatik ekranla dijital açıdan da etkileyici özellikler sunuluyor. Jaguar’ın kendini kanıtlamış spor otomobil teknolojisiyle donatılmış Jaguar I-PACE, olağanüstü bir sürüş kalitesi ile özgün bir yol tutuşuna sahiptir ve 0’dan 100 km/sa hıza yaklaşık dört saniyede ulaşır.

Jaguar’ın amaca yönelik ilk elektrikli otomobilini yaratma sürecinde mühendislik ekibi basit, tek bir amaca odaklanan bir sloganı benimsedi: Jaguar I-PACE Concept gerçek anlamda bir sürücü otomobili olmalıydı.

Bu hedefe yönelik olarak Jaguar I-PACE Concept, Jaguar Land Rover tarafından tasarlanan iki olağanüstü kompakt elektrik motoru içeriyor. Ön ve arka akslara entegre edilen motorlar, toplam 400bg güç üretir ve Jaguar F-TYPE SVR ile aynı seviyede olan 700Nm'lik bir tork değeri sunar. Bu iki özellik, birlikte dört çeker sürüşü mümkün kılarken, her türlü zeminde ve her türlü hava koşulunda dinamikleri ve çekişi de artırır. Jaguar Land Rover’da Araç Serisi Müdürü Ian Hoban konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Elektrikli motorlar gecikme olmadan, vites değiştirmeye gerek kalmadan ve herhangi bir kesinti yaşamadan anında tepki veriyor. İçten yanmalı motorlara kıyasla daha üstün olan tork üretimi sürüş deneyimini farklı hale getiriyor. 700Nm tork ve dört çekerin getirdiği avantajlar sayesinde Jaguar I-PACE Concept 0’dan 100 km/sa hıza yaklaşık dört saniyede ulaşıyor.”

Jaguar I-PACE Concept keskin bir performans ile rakipsiz sürüş ve yol tutuşu karakterine sahiptir. Bunu elde etmek için Jaguar XE, Jaguar XF ve Jaguar F-PACE modellerinde kendini kanıtlamış gelişmiş çift çatal ve entegre bağlantılı süspansiyon ayarını kullanır.

Ayrıca, otomobil etkili bir hız kesme performansına da sahip. Otomobilde normal vakum servosunun yerini, fren sisteminin kumandasında maksimum esneklik sağlayan ve olağanüstü bir pedal hissi sunan elektrikli fren takviyesi almıştır.

Jaguar I-PACE Concept’in elektrikli motorları ve Lityum İyon bataryası mümkün olan en iyi performansı ve menzili sunmak üzere tasarlanmıştır. Jaguar I-PACE Concept, NEDC döngüsünde 500 kilometreden uzun bir menzil sunarken, 50kW DC şarj akımı ile sıfırdan tam şarja yalnızca iki saatin biraz üzerinde bir sürede ulaşıyor. Yüzde 80’lik şarj seviyesi de 90 dakikada gibi kısa bir sürede elde edilebiliyor.

Böyle bir menzil ve verimlilikle Jaguar I-PACE Concept, gerçek dünya koşullarında iyi bir performans göstereceğini ve en iyi içten yanmalı motorlarla güçlendirilen otomobillerle rekabet edebileceğini ispatlıyor.