Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

12 Eylül 2017

JAGUAR, I-PACE MODELİNİ TAMAMEN ELEKTRİKLİ YARIŞ SERİSİ İLE PİSTE ÇIKARIYOR

2016'da FIA Formula E şampiyonasına katılan ilk premium otomobil üreticisi olduktan sonra Jaguar dünyanın ilk seri üretim elektrikli otomobil yarış serisini tasarladı

Jaguar I-PACE eTROPHY, 2018 yılı sonlarına doğru FIA Formula E Şampiyonası'nda aynı hafta sonlarında ve aynı şehir pistlerinde destek serisi olarak yerini alacak.

Yalnızca Jaguar I-PACE eTROPHY yarış otomobillerinin yer aldığı tamamen elektrikli yeni seri, geleceğin yarışçılarına sıfır emisyonlu motor sporlarında dünya sahnesinde yarışma ve yeteneklerini gösterme fırsatı sunuyor.

Bu çığır açan şampiyona Jaguar'ın son derece yenilikçi beş koltuklu, batarya gücü ile çalışan elektrikli spor otomobili olan Jaguar I-PACE'in lansmanını destekleyecek.

Yaklaşık 20 elektrikli Jaguar I-PACE yarış otomobili, Hong Kong, Paris, Sao Paolo ve New York gibi dünya şehirlerinde 10 yarış merkezinde yarış pistlerindeki yerlerini alacak. Bu yarış geleceğin FIA Formula E Şampiyonası yıldızlarına dünyada ilk kez yapılacak seride yarışma fırsatı sunacak.

İngiliz hükümetinin 2040 yılı itibariyle benzinli ve dizel otomobillerin satışını yasaklayacağı haberleri sonrasında gelen bu açıklama Jaguar Land Rover’ın elektrikli otomobiller konusundaki taahhüdünü pekiştiriyor. 2020 itibariyle tüm yeni model grupları hibrit veya batarya teknolojisi ile elektrikli hale getirilecek.

Yarış otomobillerini İngiltere'nin Warwickshire şehrinde bulunan Jaguar Land Rover'ın Özel Araç Operasyonları (SVO) birimi üretecek. Bu yarış otomobilleri Jaguar'ın ilk bataryalı elektrikli otomobili olan ve 2018'in sonunda yollardaki yerini alacak Jaguar I-PACE performance SUV modeli temel alınarak üretilecek.

Jaguar 2016'da yarış dünyasına "Yenilik için Yarış" misyonu ile geri döndü. Jaguar I-PACE eTROPHY'nin lansmanı ile bataryalı elektrikli otomobillere, uluslararası motor sporlarına ve FIA Formula E Şampiyonası'na olan bağlılığımızı pekiştirdik. Bir İngiliz ekibi olarak bugün dünyanın ilk seri üretim bataryalı elektrikli otomobil şampiyonasını duyurmaktan gurur duyuyoruz. Her zaman elektrik teknolojilerimizi pistte kanıtlamak istedik. Bu da bir kanıt niteliğinde. İlk Jaguar I-PACE 2018'in sonlarında Avrupa'da yollara çıktıktan kısa bir süre sonra Jaguar I-PACE yarış otomobillerinin tüm serisini görmek için sabırsızlanıyorum. Bu yenilikçi seri, gelecekte elektrikli otomobillerimizde kullanacağımız teknolojiyi geliştirecek ve müşterilerimize fayda sağlayacak. Geçtiğimiz yıl ilk premium otomobil üreticisi olarak katıldığımızdan bu yana FIA Formula E Şampiyonası, Audi, Mercedes-Benz ve Porsche'nin katkılarıyla katlanarak büyümeye devam ediyor. Jaguar I-PACE eTROPHY, izleyicilerin yarış keyfini artıracak ve genç sürücülere FIA Formula E Şampiyonası'na giden yolda bir basamak sunacak. Serimizin büyük ilgi görmesini ve heyecan verici uluslararası bir spor etkinliği olmasını bekliyoruz.
GERD MÄUSER
JAGUAR RACING BAŞKANI

FIA Formula E Şampiyonası'na katılımı memnuniyet yaratan Jaguar aynı zamanda elektrikli otomobil yarışı için muhteşem bir destek sağladı. FIA Formula E Şampiyonasında yarışan Panasonic Jaguar Racing ekibine ek olarak, beşinci sezonda rekabetçi bir yeni destek serisi ile yarış günü programımıza bir yenisini eklediğimiz için mutluyum. Jaguar I-PACE eTROPHY, yarışlar arasında izleyicilere daha fazla eğlence sunacak ve batarya teknolojisi ve heyecan verici elektrikli performanstaki gelişmelerin bir diğer kanıtını sunacak. Umarım Jaguar kendi yarış kıyafetlerimi ve kaskımı getirmeme izin verir...belki kendim de direksiyon başına geçerim!
ALEJANDRO AGAG
FORMULA E'NİN KURUCUSU VE CEO'SU

Jaguar I-PACE eTROPHY için teknik özellikler, yarış takvimi ve ücretler 2018'de duyurulacak.

Talebin yüksek olması beklenen yarışta yerler ilgili uluslararası yarış lisansına sahip yarışçılara ve sürücülere geliş sırasına göre verilecek.