Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

16 Ocak 2014

JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ MOTORCITY INDUSTRY ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Jaguar Tasarım Müdürü Ian Cullum bu hafta içinde 2014 Motorcity Automotive Industry Night (MAIN) Etkinliği Ödüllerinde "Sektörde Yılın Yenilikçisi" unvanını elde etti. Jaguar MAIN etkinliği Yönetim Komitesi tarafından otomotivde lüksün tanımlayıcısı olarak farklı tasarım dili, gelişmiş teknolojilerin kullanımı ve olağanüstü otomobil dinamikleri açısından ödüle layık görüldü. Tören 700'ü aşkın otomotiv sektörü yöneticisi, tasarımcısı ve uluslararası medyanın oluşturduğu bir topluluğun önünde Detroit, Orchestra Hall'da gerçekleştirildi.

Ian'a ödülünü takdim eden Yönetim Komitesi Başkanı Keith Nagara şunları söyledi: "Jaguar otomobiller her neslin sahip olmak istediği mükemmel otomobiller. Otomotivde lüksü, cazibeyi ve ustalığı temsil ediyor. Ian Callum, Jaguar'da gerçekleşen ve geçtiğimiz günlerde büyüleyici F-TYPE Coupé'nin tanıtımıyla gözler önüne serilen tasarım devrimini yöneterek markanın dönüşümüne yardımcı oldu. Bu her geçen gün daha da güçlenen bir marka."

Ian Callum ise şunları söyledi: "Bu ödülü almak benim için bir onur. Bugün Jaguar markasını tanımlayan otomobilleri ve tasarımları çevremdeki bu iyi bir ekibin sayesinde başarabildik."

Ian Callum 1999'da markaya katıldığından beri Jaguar'ın tasarım estetiğindeki dönüşümün öncüsü oldu. Dumfries, İskoçya'da doğan Callum, Glasgow School of Art'ta Endüstriyel Tasarım eğitimi gördü. Mezuniyetinin ardından otomobil tasarımı konusunda uzmanlaşmayı seçerek Royal College of Art'ta (RCA) açılan Otomobil Tasarım kursuna katıldı ve o zamandan bu yana tüm dünyadaki üniversitelerden beş onur doktorası aldı. Callum, geçtiğimiz on yıl içinde, mevcut XK, XF, XJ modelleri ve geçtiğimiz günlerde piyasaya sunulan F-TYPE spor otomobilin de içinde yer aldığı Jaguar tasarım dilinin yaratılmasından sorumludur.

Detroit'te Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı (NAIAS) arifesinde gerçekleştirilen ve otomotiv sektöründeki üstün başarıların takdir edildiği törende tasarım ve sektör kapsamında dört ödül veriliyor. Her yıl başarıları global anlamda önemli etkiler yaratan ve dahil oldukları kurumu sektörel yenilikler konusunda yeni standartlara kavuşturan iki sektör yöneticisi ödüllendiriliyor. MAIN Yönetim Komitesi tarafından sektörün köklü kurumlarının başarılarının yanı sıra Lawrence Technological University tasarım öğrencileri arasından da otomotiv sektörünün yeni nesil yetenekleri de seçiliyor.