Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

25 Kasım 2014

JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ IAN CALLUM, MINERVA MADALYASI’NA LAYIK GÖRÜLDÜ

Otomotiv tasarımı konusundaki olağanüstü katkıları sonucunda Ian Callum, Chartered Society for Designers tarafından ödüllendirildi

Edinburg Dükü tarafından sunulan Minerva Madalyası bu kurum tarafından verilen en büyük ödül.

Ian Callum, İtalyan tasarımcı Giorgetto Giugario’nun 1981 yılında aldığı ödülden bu yana Minerva Madalyası ile ödüllendirilen ilk otomobil tasarımcısı oluyor.

Ian, Ford ve Aston Martin adına yaptığı işlerden ve son 15 yıldır Jaguar için yeni bir tasarım felsefesi oluşturması nedeniyle bu ödüle layık görüldü.

Minerva Madalyası her yıl verilmeyen bir ödüldür, yalnızca ödülü alan kişinin bu onura layık olduğuna karar verildiğinde sunulur.

Ödülü daha önce kazananlar arasında İngiliz mimar Lord Rogers of Riverside, moda tasarımcısı Mary Quant ve İtalyan tasarımcı Alberto Alessi de yer almaktadır.

Jaguar Tasarım direktörü Ian Callum otomotiv tasarımı konusundaki olağanüstü katkılarından dolayı Chartered Society of Designers tarafından prestijli Minerva Madalyası ile onurlandırıldı.

Minerva Madalyası dernek tarafından verilen en büyük ödül ve Londra’daki St. James’ Sarayı’nda gerçekleştirilecek Minerva Yemeğinde derneğin hamisi Edinburgh Dükü tarafından sunuldu. Chartered Society of Designers’ın Başkanı David Callott FCSD konu hakkında şu görüşleri paylaştı: “Derneğimiz 2014 Minerva Madalyası’nın bir kuruluş içerisinde stratejik tasarımın değerini başarıyla kanıtlayan Ian Callum’a verilmesinden dolayı memnuniyet duymaktadır.

“Ian, estetik, işlev, süreç ve yenilik açısından üst düzeyde niteliklere sahip ünlü tasarımcıların arasında yer alıyor. Jaguar Land Rover’ın başarısı tasarımda elde ettiği başarının yeterli bir kanıtıdır ve Minerva Madalyası da bunun takdir edilmesidir.”

Ian Callum ise şunları söyledi, “Minerva Madalyasını almak ve bu denli olağanüstü tasarımcılarla birlikte otomobil tasarımına olan katkılarımdan dolayı takdir edilmek kariyerimin zirvesini oluşturuyor. Yaşamım boyunca gerçekleştirdiğim işleri görebilmek ve otomotiv tasarım endüstrisinin de bu prestijli dernek tarafından takdir edilmesi gerçekten olağanüstü bir deneyim.”

Ian, Jaguar’a 1999 yılında katıldı ve 2001’de tanıtılan dört kişilik lüks R Coupé konsept otomobili yaratan ekibi yönetti. Bu, Jaguar’ın yeni tasarım felsefesini keşfeden ve gösteren ilk otomobildi. Oranları, duruşu ve detayları bugüne kadar ulaşan ürün hattının tümünü etkiledi.

Jaguar için yeni bir dönemi müjdeleyen yeni modellerden ilki Jaguar XK idi; bunu XF ve XJ sedan otomobiller izledi. Ian’ın en son çalışmaları arasında C-X75 supercar konsepti, C-X17 konsepti, F-TYPE iki kişilik spor otomobil ve bu yılın başlarında tanıtılan yeni orta ölçekli spor sedan XE modeli yer alıyor.

Ian kariyerinin ilk 12 yılını Escort RS Cosworth ve Ghia Via Concept modellerinin yaratılmasına katkıda bulunduğu Ford Tasarım stüdyolarında çalışarak geçirdi. Daha sonra TWR Design’ın Baş Tasarımcısı oldu ve Aston Martin DB7, Vanquish ve DB9 modellerinin sorumluluğunu üstlendi.

Jaguar’da geçirdiği sürede Ian tasarım tutkusunu zenginleştirmek için bir dizi lüks markayla işbirliği yaptı. Bunlar arasında Londra’daki Taj Hotel’de bir süit, Bremont için Hafif E-Type modelinin anısına bir saat ve Jaguar XF Sportbrake modelinin lansmanını desteklemek üzere lüks bir hız teknesi yer alır.

Minerva Madalyası tasarımda yaşam boyu gösterdiği başarıyı ödüllendirmek amacıyla dernek tarafından bir tasarımcıya sunulan en büyük ödüldür.

Ödül ilk kez 1955 yılında derneğin kurucu üyesi Milner Gray’e verildi. Bu tarihten sonra da tasarımın her dalında birçok simge haline gelmiş tasarımdan sorumlu, tasarım dünyasının en büyük uluslararası isimlerinden bazılarına verildi.

2014 Madalyası İtalyan tasarımcı Giorgetto Giugiario’ya verildiği 1981 yılından bu yana bir otomotiv tasarımcısına sunulmamıştı.

Ödülü daha önce kazananlar arasında Paris’teki Pompidou Centre’ı tasarlayan İngiliz mimar Richard Rogers, İngiliz moda tasarımcısı Mary Quant ve İtalyan mutfak eşyaları tasarımcısı Alberto Allessi yer alıyor.

Kazananların tam listesi derneğin www.csd.org.uk adresindeki ödül sayfalarında bulunabilir.