Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

26 Ocak 2016

JAGUAR XE, 2016 AVRUPA YILIN OTOMOBİLİ FİNAL LİSTESİNE GİRDİ

Jaguar XE, 2016 Avrupa Yılın Otomobili ödülü için 35 aday arasından final listesine kalan 7 otomobilden biri oldu.

22 Avrupa ülkesini temsil eden 58 jüri üyesi, kazanan otomobili 29 Şubat 2016'da açıklayacak. Avrupa Yılın Otomobili ödülü için aranan temel kriterler arasında, otomobillerin teknolojik yenilikleri ve fiyat/performans değeri yer alıyor.

Jaguar'ın Hafif Alüminyum Mimarisi kullanılarak geliştirilen XE, yakıt verimliliği açısından en iyi Jaguar modelidir ve diğer tüm Jaguar'lara kıyasla en düşük toplam sahip olma maliyeti, düşük atık değerleri ve 99g/km'den başlayan CO2 emisyonu değerleri sunar.

Standartları belirleyen otomobil dinamikleri, kusursuz oranları ve etkileyici Jaguar tasarımıyla bu özellikleri şimdiden 23 küresel ödülün alınmasına katkıda bulundu. Gövde yapısının doğasında bulunan gücü ve sertliğinin yanı sıra stereo kamera tabanlı Bağımsız Acil Durum Freni dahil olmak üzere son teknoloji sürücü destek sistemleri XE'nin Euro NCAP'te maksimum beş yıldız güvenlik puanı elde etmesine yardımcı oldu.

"Jaguar XE'nin Avrupa Yılın Otomobili final listesine girmesi bizi çok memnun etti. Jürinin verdiği oylar, gerçekten olağanüstü olan bu spor sedan otomobilin geliştirilmesine katkıda bulunan ekibin her bir üyesinin mutlak bağlılığı ve gösterdiği üstün gayretin kanıtı.

Ödün vermeyen yaklaşımımız XE'nin kendi sınıfındaki tek alüminyum yoğunluklu monokok gövdeye sahip otomobil olmasını sağlamıştır. Aynı zamanda XE'nin devrim niteliğindeki All Surface Progress Control sistemini kullanan dünyadaki ilk otomobil olmasının nedeni de budur. Dört çeker sistemi ve son teknoloji InControl Touch Pro haber/eğlence sistemimiz gibi yeni teknolojileri sunmak için çok çalışıyoruz; ekibin her üyesi gibi ben de gelecek yıl Şubat ayında ödülü kimin kazanacağını öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyorum."


Kevin Stride, Otomobil Hattı Müdürü, Jaguar XE, XF, F-PACE
Sıfırdan yaratılan Jaguar XE, Jaguar'ın Hafif Alüminyum Mimarisi kullanılarak geliştirilmiş ilk modeldir. Son derece gelişmiş çift salıncak ve entegre bağlantılı süspansiyon sistemleriyle birlikte bu otomobil sürüş, yol tutuşu ve kalitenin rakipsiz bir bileşimini sunar.

XE aynı zamanda tamamen yeni Ingenium dizel motorlarına sahip ilk modeldir. Bu temiz, sessiz ve hassas motorlar, olağanüstü seviyede yakıt verimliliği ve düşük emisyon sunmak üzere düşük basınçlı egzoz gazı devirdaim, değişken egzoz kam zamanlaması ve seçimli katalizör azaltma gibi gelişmiş teknolojileri kullanır.