Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

26 Mayıs 2016

JAGUAR XE, GERİ DÖNÜŞÜMDE ULAŞTIĞI ÖNEMLİ KİLOMETRETAŞI İLE İLK YILINI KUTLUYOR

Jaguar XE, ilk tam yıl satışını kutlarken, öncü alüminyum geri dönüştüme projesi 'REALCAR', ödüllü sedanın alüminyum ağırlıklı gövdesine katkıda bulunarak önemli bir kilometre taşına ulaştı.

Jaguar Land Rover, 200.000 XE gövdesi ağırlığına denk gelen 50.000 tondan fazla alüminyum hurdayı 2015/16 döneminde tekrar üretim sürecine aldı. Bu sayede ana alüminyum maddesi kullanmayarak atmosfere 500.000 tondan fazla CO2 eşdeğeri girmesini önledi.

Bu rakamlar İngiltere’de 11 preshanenin kapalı döngü uygulayarak alüminyum hurdasını ayrıştırdığı 'REALCAR' projesinin sonucunda elde edildi. Ayrılan alüminyum hurdası Jaguar Land Rover otomobillerde kullanılmak üzere yeniden eritilerek alüminyum saça geri dönüştürüldü ve yeniden üretim sürecine kazandırıldı.

Kısmen Innovate UK tarafından finanse edilen Jaguar Land Rover'ın öncülük ettiği araştırma projesi sayesinde ayrıca daha yüksek oranda geri kazanılmış hurdayı kabul eden geri dönüştürülmüş alüminyum tabanlı alaşım da geliştirildi. 2014 yılında Jaguar XE, proje ortağı Novelis tarafından geliştirilen bu yenilikçi yüksek mukavemetli alüminyum alaşımının kullanıldığı dünyadaki ilk otomobil oldu.

Jaguar Land Rover'a ait Halewood, Castle Bromwich ve Solihull preshanelerine alüminyum hurdanın yeniden eritilmesi, atığın azaltılması, daha yüksek kalite ve değere sahip malzeme elde edilmesi amacıyla alüminyum hurdanın ayrıştırılması ve dağıltılması için komplike ayrıştırma sistemleri kurulmasına yönelik olarak 7 milyon pound'un üzerinde yatırım yapıldı.

Alüminyumun geri dönüştürülmesi ana alüminyum üretimine göre %95 daha az enerji gerektirdiğinden alüminyumun bu şekilde geri kazanımı büyük miktarda sürdürülebilirlik faydası sağlamaktadır.

Group Mühendislik Direktörü Nick Rogers konuyla ilgili olarak şu yorumlarda bulundu: "Jaguar Land Rover'da yaptığımız her şeyin merkezinde inovasyon yer alır. Dünya standartlarında, daha hafif otomobiller üretme amacıyla çalışıyoruz ancak aynı zamanda otomobil üretme şeklimizle dünyada öncü olmak istiyoruz.

REALCAR gibi yenilikçi projeler sürdürülebilirlik zorluklarını karşılama konusundaki taahhütümüzü yansıtmaktadır. Şu ana kadar bu proje ile elde ettiğimiz başarı 2020'ye kadar otomobillerimizin gövde yapısında %75'e varan geri dönüştürülmüş alüminyum içeriği bulunması hedefimize ulaşma yolunda çok önemli bir adım attığımızın göstergesidir.”

Geri dönüştürülmiş alüminyumun yapısal kalitesi test edilmiş ve yeni Jaguar XF ve F-PACE modellerinin hafif alüminyum gövdelerinde kullanılmıştır.

REALCAR, Jaguar Land Rover'ın işletme genelinde kaynak verimliliğini iyileştirmeye yönelik döngüsel ekonomi stratejisinin bir parçasıdır.

*REALCAR'ın açılımı REcycled ALuminium CAR'dır (Geri Dönüştürülmüş Alüminyum Otomobil).