Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

04 Mart 2014

SON TEKNOLOJİ ‘INGENIUM’ MOTOR AİLESİNİN KULLANILACAĞI PREMIUM SPOR SEDAN'IN YENİ ADI JAGUAR XE OLARAK BELİRLENDİ

Jaguar seri üretime başlayacağı tamamen yenilenen orta ölçekli "spor" sedan modelinin Jaguar XE olacağını onayladı.

Cenevre Otomobil Fuarı’nda konuşan Jaguar Land Rover Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ralf Speth şunları belirtti: "Birkaç hafta önce yeni Motor Üretim Merkezimizin yeni bir hafif, düşük sürtünmeli, düşük emisyonlu, dört silindirli benzinli ve dizel motor ailesinin üretimine başlayacağını duyurduk. Ingenium motor serimizin ilki tamamen yenilenen orta ölçekli Jaguar spor sedan modellerinde kullanılacak. Otomobil Jaguar XE olarak adlandırılacak ve bu yılın sonlarına doğru seri üretimi başlayacak."

XE 2013'te C-X17 konsept otomobille birlikte tanıtılan gelişmiş alüminyum mimari ile üretilecek ilk ürün olacak. Global olarak sunulması 2015'te başlayacak ve bu segmentteki ilk alüminyum monokok otomobil olacak. Otomobil rakipsiz hakimiyet, performans, hassasiyet ve verimliliğe yönelik hafiflik ve sağlamlık gibi alüminyumun tüm avantajlarını müşterilerimize sunuyor olacak. Yeni motor ve alüminyum şasi birbirini kusursuz bir biçimde tamamlayacak şekilde tasarlandı.

Otomobilin gücünü sağlayan ilham veren performansa sahip motorlar, sürüş kolaylığından ödün vermeden yakıt verimliliği teknolojisindeki en son yenilikleri sunan çok geniş bir aralıkta yer alan kapasiteye ve güce sahip.

Jaguar Land Rover tarafından üretilen en esnek motor mimarisinin arkadan çekişli ve dört tekerlekten çekişli konfigürasyonlar için sıralı ve çapraz uygulamalara uygun şekilde yapılandırılmış gelişmiş tasarımla birlikte kullanımı yeni motorların 300 km/sa azami hız ve kilometre başına 100 g'ın altında CO2 emisyonu değerleriyle hem verimli hem de güçlü olmasını sağlayacak.

Jaguar Otomobil Hattı Direktörü Kevin Stride XE için şunları söylüyor: "XE'nin mühendislik departmanı müşterilerine kendi sınıfındaki en gelişmiş, en verimli ve en hassas spor sedan modelini sunmaya odaklandı. Bugüne kadar gösterdiğimiz ilerlemeden memnunuz ve neleri başardığımızı yakın zamanda sergilemeyi planlıyoruz."

Tasarım Direktörü Ian Callum ise şöyle konuştu: "Yeni Jaguar XE her yönüyle modern bir Jaguar, boyut olarak daha küçük ancak görsel açıdan büyüleyici. Müşteriler orta ölçekli bir Jaguar'dan çok şek bekler dolayısıyla premium kalitede olmasının yanında kullanışlı olmasını da hedefledik. Bir Jaguar tasarladığımızın her zaman farkındayız ve bu da çalıştırmasının kusursuz ve sahip olmanın kolay olmasının yanında, seyretmesinin ve kullanmasının da heyecan verici olması gerektiği anlamına geliyor. Jaguar XE'de tam da bunu gerçekleştirdiğimize inanıyoruz."

Jaguar XE'nin adı mantıksal olarak ürün yelpazesindeki XF ve XJ sedan modellerinin adını izliyor. XE'nin tüm teknik ve seriye ilişkin detayları 2014 yılının sonlarına doğru açıklanacaktır. Global tanıtımı ise 2015 yılının ortalarında başlayacaktır.