Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

15 Aralık 2015

JAGUAR YARIŞLARA GERİ DÖNÜYOR
#JaguarFormulaE

Jaguar, 2016 sonbaharında heyecan dolu FIA Formula E Şampiyonası’nın üçüncü sezonuna üretici olarak kendi takımıyla katılacak. FIA Formula E, elektrikli otomobillerin katıldığı dünyanın ilk global tek kişilik otomobil şampiyonasıdır.

FIA Formula E, motor ve akü teknolojisi dahil olmak üzere gelecekteki EV motorlarının geliştirilmesi açısından Jaguar Land Rover için benzersiz bir fırsat niteliği taşıyor.

Jaguar Land Rover Grup Mühendislik Direktörü Nick Rogers konu hakkında şunları söylüyor: "Jaguar'ın yenilikçi FIA Formula E şampiyonasına girişiyle yarış pistlerine dönüyor olmasından kıvanç duyuyoruz. Elektrikli otomobiller, Jaguar Land Rover'ın gelecekteki ürün portföyünde büyük bir rol oynayacak ve Formula E bize elektrikli otomobil teknolojilerini geliştirmek üzere benzersiz bir fırsat sunacak. Şampiyona, ileri teknolojilerimizi üst düzey performans koşullarında test etmeye ve geliştirmeye imkan tanıyacak.

Otomotiv dünyasında gelecek beş yıl içerisinde son otuz yıldan daha fazla değişime şahit olacağımıza inanıyorum. Gelecek daha bağlantılı ve daha sürdürülebilir olmaya odaklanıyor; elektrikli ve hafif teknolojiler şehirleşme arttıkça her zamankinden daha önemli hale geliyor. Formula E, bu eğilimi kabul ediyor ve buna göre hareket ediyor. Şampiyonanın heyecan verici ve öncü yaklaşımı da markamızla kusursuz bir uyum sağlıyor.”

8.000'in üzerinde mühendis istihdam eden Jaguar Land Rover, tüm ticaret sektöründe araştırma ve geliştirme açısından İngiltere’nin en büyük yatırımcısı. Jaguar'ın Formula E takımı, sektörün öncüsü bu kaynağa, yarış operasyonları ekibiyle işbirliği içinde çalışan Jaguar Land Rover mühendisleriyle birlikte ulaşacak.

Bu mühendisler, bilgilerini yarış takımı ortamına uygulamanın yanı sıra, deneyimlerini her şeyden önce bilgi edinmek ve performans içeren bir ortamda elektrik teknolojisinin sınırlarını zorlamak için kullanacaklar.

Williams Advanced Engineering, Jaguar Formula E Takımının Teknik Ortağı olacak ve yüksek performanslı EV Sistemlerindeki deneyimi ve başarısı ile kapsamlı bir motor sporları bilgisi sunacak. Jaguar Land Rover, Jaguar C-X75 plug-in hibrit konsept otomobilin geliştirilmesinde Jaguar’la iş ortaklığı içinde bulunan Williams ile uzun vadeli bir ilişkiye sahip. Takımın katılım izni, Formula E tarafından verildi ve Fédération Internationale de l'Automobile (FIA) tarafından onaylandı.

Formula E İcra Kurulu Başkanı Alejandro Agag da konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: "Jaguar'ın Formula E'ye katılmasından memnuniyet duyuyoruz. Jaguar zengin spor mirasına sahip bir marka ve global motor sporları dünyasına Formula E ile dönmesi şampiyona ve elektrikli otomobillerin geliştirilmesini etkileme kabiliyeti açısından büyük bir teşvik. Jaguar, şampiyonanın popülaritesini tüm dünya çapında artıracak tutkulu bir hayran kitlesini de beraberinde getiriyor ve bir kez daha Formula E'nin motor sporlarının geleceği olduğunu gösteriyor."

FIA Başkanı Jean Todt ise şunları söylüyor: "FIA, Jaguar'ın yeni bir üretici olarak FIA Formula E Şampiyonasına katılmasından memnuniyet duyuyor. Bu seriyi üreticilere yolda kullanıma uygun elektrikli teknolojiler geliştirmeleri için alternatif bir yarış sunmak üzere başlattık. Jaguar'ın motor sporlarına dönmek için Formula E'yi tercih etmesi başarımızın kanıtı. Elektrikli otomobillerin geleceğine giden yolu açarken Formula E otomotiv sektörünün en prestijli ve köklü geçmişe sahip markalarından birini cezbetmeyi başardı. 2016/2017 sezonunun öncesinde kendilerine başarı diliyorum”.

Jaguar Takımı Müdürü James Barclay ise şu yorumu yapıyor: "Motor sporlarına geri dönmek için alternatif yolları detaylı olarak inceledik. Bu Jaguar için önemli bir karardı ve en doğrusunu yapmak istedik. Gelecekteki EV planlarımız göz önünde bulundurulduğunda Formula E en belirgin seçenekti ve avantajlarının büyük olacağına inanıyoruz. FIA ve organizatörün, şampiyonanın geleceğine yönelik olarak heyecan verici planları var ve serilere kendi takımıyla katılan ilk üreticilerden biri olmaktan gurur duyuyoruz. İlk yarışa kadar yapmamız gereken çok şey var ancak bu keyif alacağımız bir mücadele olacak. Bu heyecan verici program sayesinde yeni nesil Jaguar hayranları kazanacağımızı umuyoruz."

Takım tanıtımları, sürücüler ve partnerler gibi Jaguar'ın yarışlara dönüşüne ilişkin detaylı bilgiler, üçüncü sezona yaklaşırken yayınlanacak.

Tanıtım filmini izlemek ve paylaşmak için:
VNR'ı izlemek ve paylaşmak için: