Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

14 Mayıs 2014

LIGHTWEIGHT E-TYPE YENİDEN DOĞDU

Jaguar 1963'te yaratılan safkan yarışçı orijinal Lightweight E-type modelinin altı adet kusursuz reprodüksiyonunu gerçekleştirecek. Yeni otomobiller Şubat 1963'te 18 adet "Special GT E-type Otomobil" üretmek amacıyla başlayan Jaguar Lightweight E-type projesinin "eksik" altı otomobilini oluşturuyor.

Sonuncusu 1964'te olmak üzere alüminyum gövdeli Lightweight E-type otomobillerden yalnızca 12 adet üretilmişti. Kalan altı otomobil için ayrılan şasi numaraları şimdiye kadar bir kenarda bekliyordu.

Yeni otomobiller Jaguar'ın en iyi ustaları tarafından kendi tesislerinde elde üretilecek. Her otomobil 3,8 litrelik sıralı altı silindirli motor dahil olmak üzere 1960'lardaki orijinal atalarının teknik özelliklerine uygun şekilde üretilecek.

Lightweight tamamen alüminyum gövdesi ve motor bloğu, iç kaplama ve dıştaki krom parçaların olmaması ve hafif, elle kumanda edilen camlar gibi diğer bir dizi ağırlık tasarrufu sunan özellik sayesinde standart bir E-type otomobile kıyasla yaklaşık 114 kg daha hafif.

Jaguar altı adet Lightweight E-type otomobilin büyük ilgi görmesini bekliyor. İlgi duyan potansiyel müşteriler arasından özellikle tarihi yarış otomobillerine meraklı koleksiyonculara öncelik verilecek.