Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

23 Nisan 2014

INGENIUM: YENİ JAGUAR XE'YE GÜÇ VEREN DÜNYA STANDARTLARINDA MOTOR TEKNOLOJİLERİ

Arka tekerleklere güç veren yeni Ingenium dizel motorlarla, alüminyumun ağırlıklı olarak kullanıldığı XE, yalnızca 99 g/km CO2 emisyonuna sahip ve yakıt açısından şimdiye kadarki en verimli Jaguar modeli. Ingenium ürün yelpazesi İngiltere West Midlands'da 500 milyon pound değerindeki, 100,000m2 alan üzerinde yer alan Motor Üretim Merkezinde üretiliyor. Motorlar her 36 saniyede bir olmak üzere tamamen esnek üretim hatlarından gelecek.

Jaguar motor mühendisleri için yeni bir sayfa açmak, Ingenium motorları mümkün olduğunca hafif ve verimli tasarlamak ve otomobilin müşterilerin beklediği gücü, torku ve akıcılığı sunması anlamını taşıyor. Bu son teknoloji motorlar 2 milyon milin üzerinde gerçek yol koşullarında test edildi.

Düşük sürtünmeli, tamamen alüminyumdan üretilen motorlar düşük seviyelerde titreşim sağlamak üzere sert silindir bloklarına ve ikiz denge millerine sahiptir. Akustik karter kapağı, dekuple enjektörler ve enjeksiyon pompası tahrik dişlisinin 0,5 mm ovalliği Ingenium'un son derece sessiz olmasına katkıda bulunur.

Jaguar Motor Mühendislik Grup Şefi, Ron Lee
"Ingenium dizel motorların yeni nesli tamamen şirket içinde tasarlandı ve üretildi. Tasarımın teknik ilerlemeleri tam olarak yansıtabilmesi için hiçbir fırsat kaçırılmadı." Yeni XE’de 2,0 litrelik Ingenium dizel motorun iki versiyonu yer alacak. 163 BG/380 Nm gücündeki ilk motor performanstan veya orta seviye hızlanma özelliğinden ödün vermeksizin 75m/g ve 99 g/km CO2 verimlilik rakamları sunar. 180 BG/430 Nm gücündeki model sınıfındaki en yüksek tork gücüne sahip motorlardan biridir.

Ingenium dizel motorlar Euro 6 gerekliliklerine sahiptir ve verimli olduğu kadar temizdir. Değişken egzoz valfi zamanlaması katalizör yakma safhasını kısaltır ve dizel partikül filtresinin (DPF) rejenerasyonunu artırır. Soğutulmuş düşük basınçlı egzoz gazı devridaim (EGR) sistemi yanma odası sıcaklıklarını azaltarak, NOx oluşumunu engeller. Seçimli katalitik azaltma (SCR) teknolojisi NOx emisyonunu çok düşük seviyelerde keser ve yeni XE tüm dünyada geçerli düzenlemelerin sıkı şartlarına uygun şekilde üretilir.

Ingenium dizel motorlara tanıtım sırasında turboşarjlı 2,0 litrelik dört silindirli ve olağanüstü süperşarjlı 3,0 litrelik V6 olmak üzere, güçlü, verimli, direkt enjeksiyonlu benzinli motorlar da eşlik edecektir.