Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

25 Şubat 2016

MÜKEMMEL İNGİLİZ TASARIMI BU FİLMDE

“‘İngiliz’ kavramı estetik açıdan sakin ve ılımlıdır - hiçbir zaman içinde kabalık barındırmaz. Güven verici, zarif ve stil sahibidir."

Jaguar'ın Tasarım Direktörü Ian Callum, İngiliz yaratıcılığı ve tasarımının önemine ilişkin olarak meslektaşı, Land Rover Baş Tasarımcısı Gerry McGovern ile birlikte katıldığı benzersiz söyleşide bu ifadelere yer verdi.

İngiliz otomotiv tasarımının bu iki efsanesi, her ikisinin de eğitim gördüğü Royal College of Art'ta (RCA) ilk kez birlikte bir söyleşi için bir araya geldi.

Bu filmde, iki tasarım uzmanı, İngilizliğin önemi konusundaki görüşlerini paylaşarak bu felsefenin her bir Jaguar ve Land Rover'ın biçimini ve formunu nasıl etkilediğini ve söz konusu tasarım doğrultusunun kendileri ve müşterileri için nasıl bir öneme sahip olduğunu açıkladı.

Gerry McGovern şunları söyledi: "İngilizlik bakış açısının düşünüp planlanarak tasarlamaya başlanabileceğine inanmıyorum. Bu tamamen sezgisel bir şey. Royal College of Art bir yaratıcılık platformu, ancak buradan mezun olduğunuzda çok daha fazla şey öğreniyorsunuz; dolayısıyla tasarımlarınızın kabul görmesi için çok sayıda farklı disiplinden geçmeniz gerekiyor."

Ian ise görüşmede şu ifadelere yer verdi: "İşimizin yalnızca tüm gün boyunca oturup araç tasarlamak olmasını isterdim ancak daha geniş açıdan baktığınızda bu aracı anlamak, aracın atmosferini yaratmak anlamına da geliyor. İşin en zor kısmı fikir bulmaktan ziyade, bu fikri, finansal, hukuki, işlevsel ve üretimsel gibi birçok farklı alandan sizi sıkıştıran güçlere karşı tüm süreçlerde doğru bir biçimde koruyabilmek."

Söyleşinin en ilgi çekici bölümlerinden biri, Ian ve Gerry'nin yeni F-PACE'in tanıtımıyla Jaguar'ın SUV pazarına girişini tartışmasıydı.

Oldukça eğlenceli geçen bu dakikalarda her iki tasarımcı da en beğendikleri Jaguar ve Land Rover modellerini belirtti. Gerry'nin birçok kişiyi şaşırtacak tercihine ilişkin bir ipucu ise şöyle: "...bu araç beni gülümsetiyor. Yaptığımız şey insanları mutlu etmekse, bu araç bana kalırsa bu kavramın için dolduruyor."

Mükemmel İngiliz Tasarımı teması, Jaguar'ın F-TYPE SVR ile güncellenen Jaguar XF'in tanıtımını gerçekleştireceği Cenevre Otomobil Fuarı'nda sunulacak.

Peki, Ian ve Gerry bir süreliğini birbirleriyle işlerini değiştirmek ister miydi? Cevabını öğrenmek için filmi izleyin.