Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

12 Ocak 2016

TAMAMEN YENİ JAGUAR XF: DIZEL DÖRT ÇEKER VE ÇOK DAHA SÜRÜCÜ ODAKLI YÜRÜYEN AKSAM DINAMİKLERİ İLE.

Sürüş dinamikleri ve sürücü bağlantısı açısından şimdiden standart haline gelen yeni Jaguar XF, 2016'da çok daha kapsamlı bir dinamik beceri sunmaya hazır.

Jaguar'ın business sedan modeli, ilk kez rafine, temiz, 180 bg 2,0 litrelik Ingenium 4 silindirli dizel motorla dört çeker (AWD) özelliğini birlikte sunuyor. Bu kombinasyon müşterilere her türlü hava koşuluna uygun çekiş ve performans özellikleriyle birlikte olağanüstü bir yakıt verimliliği de sağlayacak.

Jaguar’ın isteğe bağlı tork özellikli AWD sistemi, tümüyle şirket içinde geliştirilen yeni nesil kontrol teknolojisi olan Akıllı Güç Aktarım Dinamiği'ni (IDD) içerir. F-TYPE AWD modelinde sunulan IDD, otomobile arkadan itiş karakteri ve çeviklik sunarken, gerektiğinde doğru miktarda torku hassas şekilde ön aksa aktarabilir ve ek bir çekiş kuvvetinin performansını ve dinamik avantajlarını en üst seviyeye çıkarır. Böylece en olumsuz hava koşullarında bile üstün bir denge elde edilir.

"Yeni Jaguar XF, business segmentindeki en dinamik sedan otomobil olarak yerini şimdiden sağlamlaştırıyor. Sistemi temiz, rafine ve verimli Ingenium dizel motorlarımızla bir araya getirerek tüm dünyadaki müşterilerimizin dört çeker sisteminin performansına ve çekiş avantajlarına erişebilmesini sağlıyoruz.

Yapılandırılabilir Dinamikler ve Adaptive Dynamics teknolojilerimizi ürün yelpazesi içerisinde daha fazla modele yayarak bir kez daha sürüş ve kullanım açısından standartları yükseltiyoruz."
Kevin Stride, Otomobil Serisi Müdürü, Jaguar XE, XF, F-PACE

Yapılandırılabilir dinamikler otomobilin dokunmatik ekranı aracılığıyla sürücünün süspansiyon, direksiyon, gaz kelebeği ve şanzıman ayarlarını bağımsız olarak değiştirilebilmesini sağlayarak sürüş deneyimini geliştirebilmesine olanak tanır. Aslen yalnızca v6 modellerinde sunulan Yapılandırılabilir Dinamikler, artık otomatik şanzımanlı 180bg dört silindirli modeller ile birlikte de sunulacak.

Son teknoloji InControl Touch Pro haber/eğlence sistemi ile donatılan otomobiller için Yapılandırılabilir Dinamikler, Dynamic-i özelliğinden de yararlanıyor. 10,2 inç dokunmatik ekranda görüntülenen bu özellik, sürücüye bir kronometre, g ölçer, tur kronometresi ile fren ve gaz pedalı hareketlerine dair grafikler sunarak XF'in performansa yönelik karakterini de zenginleştirir.

Sürekli değişken amortisör sistemi Adaptive Dynamics ise ilk kez düz şanzımanlı modellerde sunulacak. Adaptive Dynamics özelliğinin sunduğu gelişmiş gövde kontrolü, altı ileri vites kutusu için geliştirilen yumuşak, hassas vites değiştirme ile birleştirilerek sürüş tutkunlarının otomobile olan ilgisini artıracak.

Standartları belirleyen otomobil dinamiklerinin yanı sıra yeni XF, sınıfının öncüsü arka koltuk alanı ve 540 litre ile segmentindeki en geniş bagaj bölümü sayesinde olağanüstü düzeyde elverişlilik ve kullanışlılık sunar. Yeni Jaguar XF, Euro NCAP'te maksimum beş yıldız değerlendirmesini elde eden segmentindeki en güvenli otomobillerden biridir. Yeni XF, 104 g/km'den başlayan CO2 emisyonu değerleri, sınıfında öncü artık değer ve yine sınıfında öncü üç yıl sınırsız kilometre garantisinin yanı sıra sınıfındaki en düşük genel servis maliyeti ile olağanüstü düzeyde düşük bir işletim maliyeti de sunar.

"Müşterilerimizin Jaguar'dan beklediği performans ve çekiciliğin yanı sıra yeni Jaguar XF'in verimliliği, kullanışlılığı ve düşük sahip olma maliyeti, bu otomobilin tüm dünya çapında business kullanıcıları arasında daha şimdiden çekici bir seçenek olduğunu kanıtlıyor.

"Jaguar XF bu mali yılın ilk altı ayında Jaguar'ın toplam filo hacminin yaklaşık yüzde 29'unu oluşturuyor ve 180bg dizel dört çeker modelin tanıtımı bunu çok daha başarılı hale getirecek."
Andy Goss, Jaguar Land Rover Grup Satış Operasyonları Direktörü

Model ailesi özeti
2017 model yılı Jaguar XF serisi aşağıdakilerden oluşacak:
XF Pure, XF Prestige, XF Portfolio, XF R-Sport

Güç aktarım elemanları:
180bg 2,0 litre dizel otomatik RWD, otomatik AWD; 300bg 3,0 litre dizel otomatik RWD;
380bg 3,0 litre benzinli otomatik AWD

DÖRT ÇEKER JAGUAR MODELİ
180bg Ingenium dizel motorla bir araya getirilmiş Jaguar'ın Akıllı Güç Aktarım Dinamiği özellikli isteğe bağlı tork sağlayan dört çeker sistemi çeviklik, performans ve verimliliğin olağanüstü bir bileşimini sunar

Başarısını 3,0 litre V6 supercharged benzinli motorlarda kanıtlayan yeni Jaguar XF'in isteğe bağlı tork özellikli dört çeker sistemi (AWD) ilk kez temiz, rafine bir 2,0 litrelik dört silindirli Ingenium dizel ile birlikte sunulacak. Bu güç aktarım sistemi Kuzey Amerika dahil olmak üzere tüm dünyadaki müşterilerimizin kullanımına sunulacak.

AWD'nin dinamik özellikleri ve çekiş avantajlarının 180bg/430Nm Ingenium motor ile sekiz ileri otomatik şanzımanın hızlı tepki verme özelliği ve yakıt verimliliğiyle bir araya getirilmesi, yeni Jaguar XF'i 129g/km CO2 emisyonuyla business segmentinde çok daha cazip bir seçenek haline getirir.

Normal sürüş sırasında motorun torku arka aksa yönlendirilir. Sabit dört çeker sistemlerine kıyasla, bu durum arkadan itişin dinamiklerini ve kıvraklığını korur, direksiyon hissinin bozulmamasını sağlar ve aynı zamanda güç aktarımındaki yan kayıpları azaltır.

Torkun ön aksa ne zaman ve ne kadar miktarda aktarılacağına ilişkin denetim, tamamen şirket içinde tasarlanan, geliştirilen ve kalibre edilen son derece gelişmiş bir teknoloji olan Akıllı Güç Aktarım Dinamiği (IDD) tarafından belirlenir. IDD, lastikler ve yol yüzeyi arasındaki sürtünmeyi ve her lastiğin temas alanında, mevcut tutuş kuvvetinin ne kadarının kullanıldığını sürekli olarak değerlendirir.

İlk olarak F-TYPE AWD modelinde kullanılan IDD, aktarım kutusuna entegre edilir ve ön görülü, ileri beslemeli denetim stratejilerinin yanı sıra tepkisel, geri besleme denetimi de uygulayabilir. IDD aynı zamanda Dinamik Denge Kontrolü (DSC) sistemi, tork yönlendirme sistemi ve Jaguar Drive Control ile bağlanabilir.

Arka aksın mevcut çekiş kuvveti limitine ulaşıyor olduğunun IDD tarafından tespit edilmesi durumunda, tork ön aksa aktarılır. Tork aynı zamanda yalpalamayı önleyerek hızlı viraj dönme sırasında arkadan savrulma eğilimini azaltmaya yardımcı olmak üzere de ön aksa aktarılabilir.

57,7m/g'lik etkileyici yakıt ekonomisi ve 129g/km'lik CO2 emisyona sahip olan Ingenium motoru, sınıfının en yüksek değerlerinden biri olan maksimum 430Nm'lik torku yalnızca 1.750dev/dk'lık motor devrinden elde eder ve güçlü bir orta aralıkta hızlanma ve olağanüstü gerçek kullanım performansı sunar. Azami hızı 222 km/sa'tir.

Adaptif Yüzey Tepkisi: Her türlü koşula uygun çekiş teknolojisi
AWD ile donatılmış Jaguar XF'lerde Adaptif Yüzey Tepkisi (AdSR) teknolojisi, Jaguar Drive Control'deki Rain, Ice, Snow modunun yerini alır ve yüzey tipine uyum sağlaması amacıyla gaz kelebeği, otomatik şanzıman ve DSC sisteminin düzenini optimize eder.

Jaguar Land Rover’ın dünyada öncü, ödüllü Terrain Response teknolojisinden geliştirilen AdSR, sürücünün buzla kaplı yollar gibi çok zorlu koşullarda bile kendine olan güvenini artırarak, mevcut çekiş kuvvetinden tam anlamıyla yararlanmasını sağlar.

AWD, AdSR ve Jaguar'ın devrim niteliğindeki All Surface Progress Control sisteminin birleşimi, bu segmentte benzersizdir ve yeni Jaguar XF'in her türlü hava koşulundaki olağanüstü performansını ve becerisini somutlaştırır.