Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation

JAGUAR HABERLER

14 Eylül 2015

DÜNYANIN EN KULLANIŞLI SPOR OTOMOBİLİ YENİ JAGUAR F-PACE TANITILDI

Yeni Jaguar F-PACE, Frankfurt Otomobil Fuarı öncesinde yer çekimine karşı gelen müthiş bir performansla tanıtıldı. F-PACE, dünyanın en büyük 360 derece çemberini tamamlayarak dinamik performans özelliklerini sergiledi ve C-X17'den ilham alınarak tasarlanmış çarpıcı silueti ile gökyüzünü aydınlatarak Jaguar'ın 80. yıl dönümü kutlamalarına eşlik etti.

Jaguar F-PACE, tüm Jaguar otomobillerin tanınan özellikleri olan çeviklik, hızlı tepki verme ve sadeliği sunmak üzere tasarlanmış ve üretilmiş, rakipsiz dinamikler ve günlük kullanışlılığa sahip bir performans crossover modelidir.

Jaguar'ın Hafif Alüminyum Mimarisi kullanılarak geliştirilen yeni F-PACE çığır açan C-X17 konsept otomobil taahhüdünü yerine getirir ve hatları, yüzeyi ve orantılarının sadeliğini güçlü arka bölümü, çamurluk havalandırması ve çarpıcı stop lambası grafikleri gibi F-TYPE'tan ilham alınarak tasarlanmış özellikler ile birleştirir.

Güçlü ön ızgara ve kaslı motor bölümü kapağı 380 bg supercharged V6 gibi motorların potansiyel performansına işaret eder. Zarif tümüyle LED farlar, dövme 22 inç jantlar ve kısa ön çıkıntı gibi öğeler C-X17 konseptinin tasarım vizyonunu yansıtır.

Yeni F-PACE geniş baş ve diz mesafesi ile beş yetişkin yolcu için tamamen konforlu koltuklar sunar ve bagaj bölümü hacmi 650 litre gibi hayranlık uyandıran bir kapasiteye sahiptir.

Ev ile işiniz arasındaki yolu öğrenerek size zaman kazandırabilen navigasyon sistemi ayrıca gerçek rota rehberliği sunar ve varış zamanınızı diğerlerine bildirebilir. Navigasyon ayrıca 12,3 inçlik HD sanal gösterge panelinde 3D olarak görüntülenebilir.

Jaguar'ın Hafif Alüminyum Mimarisi şu anda alüminyum teknolojisi ve tasarımı alanında dünya çapında lider olarak tanınan Jaguar tasarım ve mühendislik ekiplerine ideal bir başlangıç noktası sundu. Bu mimari en baştan itibaren modüler bir yapı olarak tasarlandı. Bu sayede tekerlekler bir performans crossover modeli için gerekli olan ölçüler, dinamikler ve pratikliği sağlamak üzere tam olarak bulunmaları gereken konuma ayarlanabildi.

Aks ve tekerlek aralığı diğer Jaguar modellerinden oldukça farklı. 4731 mm uzunluğu ve 2874 mm'lik aks aralığı ile yeni F-PACE olağanüstü geniş bir iç tasarım sunmasının yanı sıra şık bir profil ve Jaguar'ın tasarımının karakteristik bir özelliği olan kısa bir ön çıkıntıya sahiptir.

"Tasarım ilkelerimize tamamen bağlı kalarak geliştirilen yeni F-PACE'in bir Jaguar olduğu hemen anlaşılıyor. Yeni F-PACE beklediğiniz iç mekan genişliğini sunuyor ancak yüzeyler, orantılar ve hatların sadeliği konusunda gösterdiğimiz disiplinli yaklaşımımız sayesinde sınıfının en dengeli, en cazip otomobili. Jaguar F-PACE en kullanışlı spor otomobildir"

Ian Callum, Jaguar Tasarım Direktörü
Hafif, sağlam gövde yapısı yüzde 80 alüminyundan oluşur ve segmentteki alüminyum ağırlıklı tek monokok gövdeye sahiptir. Kompozit bagaj kapağı ve çapraz kiriş gibi parçalarda kullanılan magnezyum sayesinde ağırlıktan ekstra tasarruf sağlanır.

Bunun sonucunda arkadan itişli 180 bg dizel düz şanzıman modeli 1.665 kg gibi düşük bir ağırlığa sahiptir ve yalnızca 129gr/km değerinde CO2 emisyonu üretir. Şekilli alüminyum motor bölümü kapağının altında bulunan F-TYPE 380 bg supercharged V6 benzinli motoru ile yeni F-PACE 0'dan 100km/sa'e 5,1 saniye içinde hızlanır ve azami hızı 250km/sa’tir.

Gövdenin yüksek burulma mukavemeti, F-TYPE'tan geliştirilmiş çift ön süspansiyon çatallarının ve gelişmiş Integral Link arka süspansiyonun çok daha iyi performans göstermesini sağlar. Standart Tork Yönlendirme özelliği ve mümkün olan en iyi his ve tepkiyi vermek üzere ayarlanmış Elektronik Takviyeli Direksiyon sistemi ile yeni F-PACE sürüş ve yol tutuşu konularında standartları belirler.

Giriş düzeyindeki modeller bile standart olarak tek borulu amortisörlerden yararlanır ancak çok daha iyi bir sürüş ve yol tutuşu için elektronik olarak kontrol edilen Adaptif Dynamics sistemi gövde hareketini saniyede 100 ve tekerlek hareketini ise saniyede 500 kez sayarak tüm koşullarda optimum amortisör gücü sağlar.

Otomobilde, tutkulu sürücüler için Configurable Dynamics özelliği mevcuttur. İlk olarak F-TYPE modellerinde kullanılan bu özellik gaz kelebeği, otomatik şanzıman, direksiyon ve varsa Adaptive Dynamics sistemi için kişisel ayarlar yapılmasına imkan tanır.

"Yeni F-PACE dünyanın her yerinden müşterilerimizin talebi üzerine geliştirdiğimiz bir Jaguar modelidir. Belirlediğimiz hedefler bugüne kadar ulaşmamız gereken en zorlu hedeflerdir ancak yeni F-PACE'in bu hedeflerin her birini fazlasıyla karşıladığını söylemekten gurur duyuyorum.

Bu performans crossover modeli olağanüstü dinamiklere sahip ancak aynı zamanda akıcı ve sessiz bir sürüş sunuyor. F-TYPE'tan ilham alan tasarım çarpıcı görünümünü ferah bir iç mekan ve son derece geniş bir bagaj bölümü ile birleştirir. Yeni haber/eğlence sistemi, en gelişmiş dört çeker sürüş sistemi ve çok çeşitli olağanüstü aktif güvenlik teknolojileri ile yeni F-PACE modelimiz her bir yolculuğu daha iyi ve daha keyifli bir deneyime dönüştürüyor.”

Kevin Stride, Jaguar F-PACE Otomobil Serisi Direktörü
Yeni F-PACE'in talep üzerine tork sistemi ile dört çeker sürüş (AWD) sistemi Jaguar'ın bugüne kadar sunduğu en gelişmiş sistemdir ve en yüksek tork kapasitesine sahiptir. Modelde ilk olarak F-TYPE AWD için şirket içinde geliştirilmiş, gelişmiş kontrol sistemi olan Intelligent Driveline Dynamics (IDD) özelliği bulunur. IDD arkadan itiş çevikliği ve yol tutuşu karakterini korur ancak tüm yüzey ve hava koşullarında performans açışından ekstra çekişten yararlanmak için torku kusursuz bir şekilde ön tekerleklere aktarır.

Kardeş marka Land Rover'ın patentli, ödüllü Terrain Response teknolojisinden ilham alınarak geliştirilen Adaptif Yüzey Tepkisi (ASR) AWD sistemini zorlu koşullarda daha da etkili hale getirir. Jaguar Sürüş Kontrolüne entegre edilen ASR yüzey tipini algılar ve motorun haritalamasını ve Dinamik Denge Kontrolü sistemini optimize eder. İlk olarak yeni XF'de sunulan ASR yoğun kar ve çakıl için tasarlanmış üçüncü bir mod ile geliştirilmiştir. Tüm yüzeylerde performans sağlamak üzere sunulan ek teknolojiler arasında All Surface Progress Control (ASPC) ve Low Friction Launch gibi mevcut Jaguar sistemleri yer alır.

Dünya çapındaki en zorlu güvenlik standartlarını karşılayacak şekilde tasarlanmış olan yeni F-PACE olağanüstü düzeyde yolcu ve yaya koruması sağlar. Bir dizi gelişmiş sürücü destek sistemleri sayesinde aktif güvenlik standardı aynı ölçüde yüksektir. Bağımsız Acil Durum Freni sisteminin merkezinde bulunan son teknoloji stereo kamera Jaguar'da ilk kez sunulan bir özellik olan yaya algılama fonksiyonuna sahiptir. Stereo kamera aynı zamanda Şerit Terk Uyarısı, Şeritte Tutma Yardımı, Trafik İşareti Algılama, Akıllı Hız Sınırlandırıcı ve Sürücü Durumu İzleme sistemlerine olanak sağlar.

Otomobil hızı ve hız limitleri gibi temel bilgiler lazer Head-Up Display ile sürücünün görüş alanına doğrudan yansıtılır. Geleneksel sistemler ile kıyaslandığında lazer teknolojisi daha küçük ve daha hafiftir ve görüntüler parlak güneş ışında bile net olarak görülür.

Yeni F-PACE'te ayrıca Jaguar'ın dünya çapında ilk kez tanıttığı Activity Key bulunur. Bu otomobil segmentinde ilk kez sunulan, giyilebilir teknoloji ile entegre bir vericiye sahip su geçirmez, darbeye dayanıklı bir bileklik aktif yaşam tarzını destekler. Bu bileklik anahtarlığın otomobilin içinde güvenli bir şekilde kilitlenmesini sağlar. Dolayısıyla örneğin sörf veya kayak yapmaya gidiyorsanız son derece kullanışlı bir özelliktir. Activity Keynı kullanarak yeni F-PACE'i kilitlediğinizde otomobilin içinde kalan tüm anahtarlıklar devre dışı bırakılır.

Seri özeti
Yeni F-PACE serisi şu modelleri içeriyor: F-PACE Pure, F-PACE Prestige, F-PACE Portfolio, F-PACE R-Sport, F-PACE S, F-PACE First Edition.
Motor serisi ise şu modelleri içeriyor: 180 bg 2,0-litre dizel manuel RWD/ AWD ve otomatik AWD; 240 bg 2,0 litre benzinli otomatik RWD; 300 bg 3,0-litre dizel otomatik AWD; 340 bg ve 380 bg 3,0-litre benzinli otomatik AWD.
Yeni F-PACE, Jaguar XE spor sedan modeliyle beraber Jaguar Land Rover'ın İngiltere'deki Solihull Tesisi'nde üretiliyor.