İKONİK FİLM KARAKTERLERİNİN STİLLERİ VE ERKEK MODASININ EN İYİ İKİLİLERİ

16.05.2018

BEYAZPERDEDE İZ BIRAKMIŞ KARAKTERLERİN STİLLERİNİ VE BU STİL KODLARININ MODERN ZAMAN ERKEK MODASINDA YARATTIĞI ETKİYİ SİZİN İÇİN İNCELEDİK.
Richard Gere, American Gigolo (1980) - Camel Ceket & Jean
Richard Gere’i beyazperdenin yıldızı yapan kuşkusuz Amerikan Gigolo filmindeki Julian Kaye karakteridir. Filmde Gere’yi fonda Mozart çalarken gardırobundan zevkle kıyafet seçerken izleriz; öyle ki bir gömleği iki kere giydiği de görülmez. Ve bu gardırobun en ikonik parçası, tabii ki Armani imzalı devetüyü ceketidir.
Şık giyilmesinin salık verildiği her etkinliğin en iyi ikilisi olan smokin ve papyon, size kumaş dokuları ve siyahın tonları arasında bir yelpaze sunacak kadar da cüretkardır.
Tom Cruise, Top Gun (1986) - Yeşil Bomber Ceket & Beyaz Tişört
Donanmanın en iyi pilotu olmak isteyen Maverick (Tom Cruise), tüm film süresince militer kodların en klişeleşmiş halleri ile selamlar seyirciyi. Ve bu klişelerin başında da aviator gözlüklerinin yanı sıra bomber ceketi ve beyaz tişörtü gelir.
Kökleri askeri üniformalara uzanan yeşil bomber cekete en çok yakışan parça, tıpkı Top Gun filminde olduğu gibi, beyaz tişörttür. Asırlardır giyilen ve asla eskimeyen bu çabasız stili siz de -sezon trendleri ne olursa olsun- gardırobunuza ekleyebilirsiniz.
Steve McQueen, Bullitt (1968) - Çift Düğme Blazer & Dik Yaka Kazak
Steve Jobs küllerinden yeniden doğurmadan çok önce dik yaka kazak giymeyi erkek gardırobunun yazılı olmayan kuralları arasına ekleyen bir isim vardı; Steve McQueen. Sinemanın stili ile en ikonik isimlerinden olan McQueen, Bullitt filmindeki aynı adı taşıyan karakteri ile dik yaka kazağı en etkileyici hali ile üzerinde taşımayı başardı. Nasıl mı?
Ceket gemisinin kaptanı kuşkusuz çift düğmeli blazer’dır. Sofistike dururken sıkıcılığa kaçmayan bu parça, karın bölgenizi zayıf ve omuzlarınızı geniş göstermek konusunda da ustadır. Onu bir gömlekle kombinlemek yerine dik yaka kazakla bir arada kullanmanızı öneririz.
Marlon Brando, The Wild One (1953) - Siyah Deri Ceket & Siyah Jean
Black Rebels motosiklet çetesinin lideri Johnny Stabler (Marlon Brando), siyahlar içinde ne kadar asi, kural yıkıcı ve çekici görünüyor, öyle değil mi? Bunun nedeni, stil matematiğinin en basit hali…
Black Rebels motosiklet çetesinin lideri Johnny Stabler (Marlon Brando), siyahlar içinde ne kadar asi, kural yıkıcı ve çekici görünüyor, öyle değil mi? Bunun nedeni, stil matematiğinin en basit hali…Tek tonda giyinirken farklı kumaşların getirdiği doku zenginliğini elde edebileceğiniz en basit ve çarpıcı çözümü sunar The Wild One siyah deri ceket ve siyah jean ile. Bu ikisi, bir motosikletiniz olmasa dahi, size kendinizi semtin en asi, yine de en şık çocuğu gibi hissettirebilir.
Ewan McGregor, Beginners (2010) - Yapısız Blazer & Tişört
38 yaşındaki grafik sanatçısı Oliver (Ewan McGregor), babasının hayatı ile ilgili derinden sarsıcı iki haber alır ve o esnada bir kadına aşık olur. Modern hayatın akışına dair ilgi çekici gelgitler arasında akan Beginners, bu akışkanlığı Oliver karakterinin stiline de yansıtır.
Erkek gardırobunun en iyi ikililerinden yapısız blazer ve tişört, modern zamanlar çabasız şıklığının vazgeçilmez anahtarıdır. Vatkalarından ve astarından kurtularak yeni bir yüze kavuşan yapısız blazer’ı kombinleyebileceğiniz en ideal parça, yine bu çabasızlığa gönderme yapan tişörttür.
Jesse Eisenberg, The Social Network (2010) - Sweatshirt & Chino
Harvard’da öğrenciyken kurduğu sosyal iletişim ağı Facebook ile modern çağın en popüler ve başarılı işadamı koltuğuna oturan Mark Zuckerberg’in hayatının bu dönemini anlatan The Social Network filmi ve Jesse Eisenberg, erkek stilinin üzerinde hiç konuşulmayan ve fakat vazgeçilemezi de olan stil kodlarına da referans verir.
Seçkin Amerikan eğitim kurumlarından ilham alarak erkek gardıroplarına as oyuncu olarak giren bir ikiliden söz ediyoruz; sweatshirt ve chino pantolon. Gri ve bej veya koyu lacivert ve yoğun siyah gibi renklerle kullanıldığından salaşlığı bir kenara bırakıp giyene şık bir görünüm kazandıran bu ikiliye size de gardırobunuzda yer vermelisiniz.
Anthony Hopkins, Surviving Picasso (1996) - Lacivert Blazer & Çizgili Üst
Hikayeyi her ne kadar kadınların gözünden izleme şansını yakalasanız da Picasso’nun (Anthony Hopkins) unutulmaz atölye çalışmaları sekanslarına kayıtsız kalamazsınız Surviving Picasso filminde. Ve o sekanslardan birisi de şüphesiz -orijinal fotoğraflarına bakıldığında ne kadar iyi canlandırıldığına şahit olduğumuz- Picasso’nun o meşhur çizgili tişörtü ile göründükleridir.
Akdeniz stilinin imzası olarak görülebilecek olan çizgili üst, zamansızlığını lacivert blazer ile el ele sürdürür. Erkek gardırobunun en iyi ikililerinden olan bu çifti, kontrast yaratabileceğiniz bir pantolon ile kombinlemenizi öneririz.
Anthony Hopkins, Surviving Picasso (1996) - Lacivert Blazer & Çizgili Üst
Kayıtlara ‘bir Tom Ford filmi’ olarak geçen Noctural Animals, iç içe geçen hikayelerin hikayesidir. Ve bu iç içelik içinde iki farklı karaktere bürünen Jake Gyllenhaal, Tom Ford’un da direktörlüğünde erkek giyim kodlarına dair önemli ipuçları verir.
Gardıropların belki de en ‘modern zaman masküleni’ ikilisi; ekoseli gömlek ve kalın denim pantolon. Alfalık makamının imza kombini olanı bu ikili, dağ havası almak veya ormanda yürüyüş yapmak istediğiniz zamanlar için idealdir.
Tom Hanks, Forrest Gump (1994) - Takım Elbise & Spor Ayakkabı
Forrest (Tom Hanks), uzun bir hayat koşusuna çıkar Forrest Gump filminde; içinden çikolata, sevgi, Vietnam ve dostluk akan bir koşu. Ve tüm bu koşunun ardından akıllara kazınan o sahne; takım elbisesi ve yıpranmış spor ayakkabıları ile bankta oturan Forrest.
90’ların bu ikonik filmi ve sahnesi modern zamanların gardırobunda terzi ustalığı ile dikilmiş takım elbise ve şık spor ayakkabılara dönüşerek yer buldu. Beyaz, lacivert, siyah veya gri iyi kesim takım elbiselerinizi tişört veya triko ile kombinlerken ayağınıza da favori sneaker’larınızı geçirmeyi ihmal etmeyin.
Leonardo DiCaprio, The Great Gatsby (2013) - Smokin & Papyon
F. Scott Fitzgerald’ın Long-Island roman serisinden uyarlanan ve izleyiciyi Jay Gatsby’nin (Leonardo DiCaprio) ihtişamlı hayatına davet eden The Great Gatsby filminin en unutulmaz sahnesi, bu ihtişama en şık vurgunun yapıldığı parti sahnesidir. Ve bu partinin baş aktörü tabii ki smokin ve papyondur.
Şık giyilmesinin salık verildiği her etkinliğin en iyi ikilisi olan smokin ve papyon, size kumaş dokuları ve siyahın tonları arasında bir yelpaze sunacak kadar da cüretkardır.
HIZLI BAĞLANTILAR
Jaguar E-BÜLTENİ
Haberler
JAGUAR ELEKTRİKLİ ARAÇ DÜNYASI