ZAMANIN ARDINDA KALAN DÜNYA YAPILARI

15.11.2018

Bizi bir film izlemek için koltuğa oturtan şey öncelikli olarak senaryo ve oyuncu kadrosu olsa da, filmde kullanılan kıyafetler ve detaylar bizi asıl etkileyen şeylerin başında gelir. Markaları yeniden popüler yapan, trendleri geri getiren hatta sıfırdan yaratan ve başrol oyuncularının kuşaklar boyunca efsane olmasına neden olan filmdeki kıyafet seçimleridir. Serseri Aşıklar filmindeki zamansız fransız stiliyle Jean-Paul Belmondo, A Single Man'deki Tom Ford gardrobuyla Colin Firth ve aklımızdan çıkmayan İtalyan takımlarıyla Scarface'de boy gösteren Al Pacino...

Imperial Hotel
Tokyo’daki Imperial Hotel, bir yangında mahvolur. Ardından, Mayan Revival stilinde mimariye sahip bir versiyonu tasarlanır. Yıl 1923’tür. Tabii, Tokyo’da depremler dur durak bilmez. Haliyle bu ikonik yapı, zamana karşı koyamaz. Zamandan kastımıza, insanların ‘daha fazlasına’ olan ihtiyaçları da dahildir. 1967 yılında yıkılır. Daha iyi bir versiyonu inşa edilir. Mutlu (!) son.
Marlborough-Blenheim Hotel

Atlantic City, New Jersey’de, 1906 yılında tamamlanan Marlborough-Blenheim Hotel, zamanında Gary Marshall’ın Beaches filmine ev sahipliği yapmış, Winston Churchill’i ağırlamıştı. Ardından gazino olmasına karar verildi ve 1978’de sevenlerine elveda dedi.
Welbeck Street Car Park

Bir Brutalist mimari ikonu olarak da anabileceğimiz Welbeck Street Car Park, 1971 yılında Michael Blampied tarafından tasarlanmıştı. Şu an üzerine 10 yıldızlı bir otel dikilse mi, dikilmese mi diye konuşuluyor. Tabii önce araba parkının yıkılması gerekiyor, zira henüz bekleme listesinde.
Pennsylvania Station
1910 yılında Mannhattan’da, McKim, Mead & White tarafından inşa edilen Pennsylvania İstasyonu, 1963 yılında yıkılmıştı. Oldukça görkemli ve büyük bir alanda, şık bir şekilde yenide tasarlanmıştı. Şu an gar, yer altındaki Penn İstasyonu olarak anılıyor. Bu yüzden Vincent Scully iki garı karşılaştırırken, "Bir zamanlar New York’a tanrılar gibi girerdik. Şimdiyse delikten giren fareler gibiyiz.” diyor. Acıklı.
Prentice Women’s Hospital and Maternity Center
Biraz ürkütücü bir mimariye sahip olan ve zamanında Chicago’da konumlanmış Pretince Kadın Hastanesi ve Doğum Merkezi, tam da bu yüzden brutalist bir silüete sahipti. 1975’te inşa edilen bina, 2013’te sahibinin, yani Northwestern Üniversitesi’nin isteğiyle şehre veda etmek zorunda kaldı.
İLGİLİ YAZILAR
EFSANEVİ JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ IAN CALLUM
IAN CALLUM, 20 YILIN ARDINDAN JAGUAR TASARIM DİREKTÖRÜ GÖREVİNDEN AYRILIRKEN, YERİNİ JULIAN THOMSON’A BIRAKIYOR...
Daha Fazla Bilgi
JAGUAR CLASSIC EKİBİ, DAVID GANDY İÇİN ÖZEL YAPIM BİR XK120 YARATIYOR
Jaguar Classic uzmanları Jaguar tutkunu ve müşterisi David Gandy’nin taleplerine uygun olarak 1954 XK120’yi yeniden tasarladı...
Daha Fazla Bilgi
EFSANENİN DOĞUŞUNA TANIKLIK ETMEK
Jaguar’ın fabrika turları, bir efsanenin doğuşuna tanıklık etmenizi sağladığı gibi, hayat boyu unutamayacağınız bir maceraya, gerçekliğini sorgulayacağınız bir teknolojiye ve...
Daha Fazla Bilgi
'DRIVE-IN' KÜLTÜRÜ
Türkiye’nin farklı köşelerini keşfetmek isteyenler için, 6 etkileyici müze önerisi…...
Daha Fazla Bilgi
20. YÜZYIL MERAKI
20. Yüzyıl merakı Dizilerle giderilebilir mi? İngiliz yapımlarıyla deniyoruz....
Daha Fazla Bilgi
UZUN YÜZYIL
19. yüzyıl, neleri değiştirdi?...
Daha Fazla Bilgi
TEKRAR TEKRAR SEYREDİLMESİ GEREKEN FİLMLER VOL.1
Her izlediğinizde farklı yönlerini göreceğiniz, bakış açınızı değiştirecek film önerilerini sizin için hazırladık...
Daha Fazla Bilgi
JAGS AND MOVIES
Jaguar'ların filmlerde sık sık karşımıza çıkmasından daha önce bu haberimizde de bahsetmiştik....
Daha Fazla Bilgi
HIZLI BAĞLANTILAR
Jaguar E-BÜLTENİ
Haberler
JAGUAR ELEKTRİKLİ ARAÇ DÜNYASI