Google+
Skip primary navigation
Skip primary navigation
skip.tertiary.navigation

YERYÜZÜNÜN EN UNUTULMAZ 5 CANLI PERFORMANSI

YERYÜZÜNÜN EN UNUTULMAZ 5 CANLI PERFORMANSI

YERYÜZÜNÜN EN UNUTULMAZ 5 CANLI PERFORMANSI

27.04.2017

JAG-ART

“5 DAKİKADA DEĞİŞİR BÜTÜN İŞLER”: GELMİŞ GEÇMİŞ EN UNUTULMAZ PERFORMANSLAR VE ONLARIN MİMARLARINA MERHABA DEYİN.

Bir Efsanenin Doğuşu: Bob Dylan - Newport Festivali, 1965

Kabul etmediği Nobel ödülüyle son döneme damga vuran Bob Dylan, bu listenin ilk sırasına, kendi kariyerinin dönüm noktası olan bir performansla konuk oluyor. Rock tarihinin mihenk taşlarından Like A Rolling Stone’un kaydını tamamladıktan 6 hafta sonra sahneye çıkan Dylan, şarkılarını ilk kez elektrogitar ile seslendirmiş oldu. Bazı hayranları, sanatçının bu kararını, Dylan’ı “Dylan” yapan politik ve naif duruşu terk ederek “piyasaya” dönmek olarak değerlendirdi. Bu kararın doğru ya da yanlışlığı tartışıladursun, sanatçının bu performansı izleyiciye ilk günkü hazzı vermeye devam ediyor.

Şamanik Rock: Jimi Hendrix - Montery Pop Festivali, 1967

O gün festival alanında toplanan izleyiciler, Jimi Hendrix’in performansının, hayatları boyunca karşılaşabilecekleri en nadir performanslardan biri olacağını bilemezdi. Hendrix’in performansı, hem müzikal hem de görsel anlamda tarihe geçti. Enerjinin yüksek kalmasını isteyen Hendrix’in, “sesli” notalarıyla yarattığı feedback’ler ve onlara eşlik eden titreşimli notalarıyla adeta göğe yükseldiği performansın finali de en az kendisi kadar ikonikti. Setini Wild Thing ile bitiren Hendrix, dizlerinin üzerine çöktü ve gitarını ateşe verdi. Performans kayıtlarının tamamı ise sonraki dönemde albüm haline getirildi.

2 milyon Kalp Bir Arada - Queen - Live AID -1985

60 farklı ülkeden, aynı heyecan ve tutkuyla tüm şarkıları tek bir ağızdan söyleyen 2 milyon kişi. U2, Sting, Mick Jagger, Dire Straits, David Bowie, The Who, Elton John, Eric Clapton, Led Zeppelin gibi isimleri gölgede bırakan ve adeta sahne ışığını çalan Queen’in bu 20 dakikalık performansı, kesinlikle “ikonik” unvanını hak ediyor. Daha önceki performanslarından farklı olarak grup bu kez, kendinden önce çıkan grupların kurulumu ile sahne almak durumunda kaldı. Bu istisnaya rağmen kusursuz bir performans sergileyen ekip, Bohemian Rhapsody preceded Radio Ga Ga, Hammer to Fall, Crazy Little Thing Called Love, We Will Rock You ve We Are the Champions gibi hitlerini art arda sıralayarak izleyiciyi mest etmeyi başardı.

Performans Kraliçesi - Beyoncé - Billboard Awards 2011

Yaşayan en başarılı performansçı, en sınırsız dansçı, diva ve şimdilerde ikiz çocuk annesi. Beyoncé’yi anlatmak için artık tek bir tanım yetmiyor, üstüne bu tanımlara her gün bir yenisi ekleniyor. Tina Turner ve Prince gibi efsanelerle yaptığı düetler bir yana, sanatçının performansları içerisinden en iyisini seçmek pek de kolay değil. Ancak yeni medyayı en etkin şekilde kullandığı, sahnede bir saniye olsun durmadığı ve tek bir notayı bile kaçırmadan tüm izleyicileri (eminiz ki ekran başındakileri de) ayağa kaldırdığı bu performansı es geçmek olmazdı. Daima kusursuzluğu hedefleyen ve izleyicisiyle bu hedefini her performansında paylaşan Beyoncé’nin, dünyadaki tüm kadınlara gönderdiği bu ikonik ve güçlü mesaj, sanıyoruz ki uzunca bir süre etkisini yitirmeyecek.

Zaman Makinesi İşlerse: Dr. Dre featuring Tupac Shakur - Coachella 2012

Söz konusu Coachella ise her yıl skandal bir performans görmek, biz izleyiciler için artık neredeyse bir zorunluluk haline geldi. Programında yer alan isimleri en kusursuz plak koleksiyonunda bile yan yana görmekte zorlanacağınız 1969 Coachella’sını geçici süreliğine bir kenara bırakmamıza sebep olan ise Dr. Dre ve Tupac Shakur’un hologram performansı oldu. Zamanın teknolojisi ile zamanda geri gidildi ve tüm izleyicilerin tüyleri diken diken oldu. Setine konuk olan Snoop Dog ile yaptığı düetten sonra çıtayı yükselten Dr. Dre, izleyiciye asla unutamayacağı tarihi bir sürpriz yaptı. Bir daha asla “canlı” olarak göremeyecekleri rap dehası Tupac’i izlemek kimi seyircilerde hayal kırıklığı, kimilerinde ise kısa bir süreliğine de olsa tarifsiz bir mutluluk yarattı.

#Liste #Müzik